ABD 10 Yıllık Faizleri Toparlanıyor

Sosyal Medya: fbtwprpr

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Bugün yurtiçinde ekonomik gündem oldukça sakin. Yurtdışı piyasalarda görülen tepki alımlarının iç piyasayı da desteklediğini görmekteyiz. Endekste yaşanan yükselişte bankacılık endeksi ön planda.

ABD: Geçen hafta ABD’den gelen güçlü verilere rağmen, küresel bazda artan resesyon endişeleri neticesinde ABD 10 yıllık faizleri %1.50 seviyesine kadar gerilemişti. Mevcut durumda ise %1.60 üzerinde hareket görmekteyiz. Bu durum piyasalar üzerindeki baskıyı nispeten azaltıyor. ABD vadelilerinde %0.8 civarında pozitif hareket görmekteyiz.

Bugün ekonomik gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ:  Euro Bölgesi’nde enflasyon Temmuz ayında aylık bazda %0.5 daraldı. Beklentiler %0.4 daralma olması yönündeydi. Böylece yıllık enflasyon %1.1’den %1.0’a geriledi. Gerek ekonomik aktiviteler gerekse enflasyon tarafında zayıf seyrin sürdüğünü görmekteyiz. Bu durum ECB’nin Eylül ayında yeni bir parasal teşvik yapma ihtimalini artırıyor. Bu kapsamda Dax endeksinde yükselişler görmekteyiz.

PETROL:  Küresel bazda yaşanan yüksek oynaklık ve risk iştahındaki değişimler petrol fiyatlarında da yüksek oynaklığa neden oluyor. Bugün ABD faizlerindeki toparlanma ve bu kapsamda yurtdışı piyasalarda yaşanan yükselişler petrol fiyatlarını da yukarı çekiyor.

 

BIST100

Endekste tepki alımları geliyor ancak genel esimde aşağı yönde eğilimin sürdüğünü görmekteyiz. Kısa vadede 95.500’ü tepki alımları için destek bölgesi olarak izliyoruz. Bu bölge altına sarkmalarda baskı artacaktır. Yukarıda ise 97.500 ve 98.600 direnç noktaları olarak izlenebilir.

DAX

Endekste toparlanma çabası var ancak 10.850 direnci geçilmeden bu alımların kuvvetlenmesi zor olacaktır. 11.850 geçilirse 12.000’e doğru alım görebiliriz. Aşağıda ise 10.550 önemli destek noktası olarak izlenebilir.

DOW JONES

Endekste kısa vadede 25.400 desteğini izliyoruz. Bu destek altında 25.200 ana desteği hedeflenebilir. Bu seviye endeksin seyri açısından kritik olacaktır. Olası tepki alımlarında ise 26.000 direnci yeniden satış fırsatı verebilir.

WTI

Petrolde teknik bir sıkışma görmekteyiz. Bu sıkışmanın alt sınırı 54.70, üst sınırı ise 56.90’da yer alıyor. Bu eşiklerden kırılma gelene kadar sıkışmanın devamını bekleyebiliriz. Petrolde ara direnç olarak 55.90 izliyoruz. Özellikle 54.70 altında petrolde satıcılı seyrin ön planda olacağının altını çizmek gerekiyor.

EURTRY

Paritede genel resimde düşen eğilim sürüyor. Kademeli satış fırsatı verebilecek direnç seviyeleri 6.21 e 6.25 olarak izlenebilir.  Geri çekilmelerde ise 6.17 ve 6.14 destek noktaları olarak fırsat verebilir. Özellikle 6.14 önemli fırsatlar verebilir.

ETHUSD

Ethereum’da baskı ortadan kayboluyor. Bu aşamada 203 direnci önemli olacaktır. Bu eşik geçilirse 210’a doğru alım görebiliriz. Ethereum’da toparlanma eğilimi 196 altına sarkmalarda bozulacaktır.