Sabah Bülteni

ABD 10 Yıllık Faizleri Toparlıyor

Eylül 10, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 10, 2019

ABD 10 Yıllık Faizleri Toparlıyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem sakindi. Ancak dolar kurunda yükseliş hareketleri devam etti. ABD Hazine Bakanı yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımı ile ilgili yaptırımları değerlendirdiklerini ifade etti. Bu gelişme ile birlikte TL’de kayıplar hızlandı.
Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.

ABD: Dün ABD’de ekonomik gündem sakindi. Dolar endeksi kar satışlarıyla gerilerken, ABD 10 yıllık faizleri ise %1.61 üzerini test etti. ABD Hazine Bakanı Mnuchin dün yaptığı açıklamada, ‘’eğer iyi bir anlaşma elde edebilirsek, Çin ile bir ticaret anlaşmasına gireceğiz’’ ifadelerini kullandı. Bu açıklamalar faizlerdeki yükselişleri destekledi.
Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakindi. Parite Perşembe günkü kritik ECB toplantısı öncesinden nispeten yatay bir görünüm sergiledi. Ancak parite üzerindeki baskının ön planda olduğunu görmekteyiz.
Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  İngiltere’de 2Ç19 büyüme verisi olumlu geldi. Çeyrek bazda %0.1 daralma beklenirken, %0.0 büyüme sağlandı. Diğer yandan sanayi üretimi ise yıllık bazda %1.1 daralma beklentilerinin altında %0.9 daralma gösterdi. Gerek gelen bu olumlu veriler gerekse azalan anlaşmasız Brexit endişeleri sterlin’i yukarı çekti. Dün gece yapılan oylamada erken seçim önerisi yeniden reddedildi. Johnson ise yaptığı açıklamada, Brexit’i ertelemeyeceğini ifade etti.
Bugün İngiltere’de işsizlik oranı verileri açıklanacak. Bu verilerin etkisi sınırlı kalacaktır.

ASYA: Çin’de enflasyon Ağustos ayında yıllık bazda %2.6 olan beklentinin üzerinde %2.8 artış gösterdi. Ticaret savaşına ilişkin azalan endişeler Asya piyasalarını desteklemeye devam ediyor.

USD/TRY

Paritede yukarı yönde eğilim sürüyor. Yukarıda 5.82 ilk kritik eşik olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir ve 5.90 hedeflenebilir. Paritede aşağıda ise 5.70 ilk destek noktası olarak izlenebilir. Genel resimde geri çekilmeler alım fırsatı vermeye devam edecektir.
USDTRY

EUR/USD

Paritede zayıf eğilim ön planda. Kısa vadede 1.1070’i önemli direnç olarak izliyoruz. Bu eşik altında kalındığı sürece yükselişler kademeli satış fırsatı vermeye devam edecektir. Aşağıda ise 1.1010 ara destek konumunda. Bu seviye altında baskı artacaktır.
EURUSD

ALTIN

Ons altında geçen hafta gelen kırılmadan sonra satış baskısı devam ediyor. Kısa vadede 1492 önemli olacak. Bu seviye altında kalındığı sürece baskı devam edecektir. Bu kapsamda 1480 test edilebilir. Ons’un 1492 üzerine yükselmesi durumunda toparlanma hareketi görebiliriz. Bu kapsamda 1501 direnci önemli olacaktır.
ALTIN

GBP/USD

Paritede Brexit gelişmeleri nedeniyle kısa vadede oynaklık yüksek. Teknik olarak net bir eğilimden bahsetmek zor. İlk destek 1.2330’da yer alıyor. Bu seviye altında biraz baskı görebiliriz. Yukarıda ise 1.2370’i direnç olarak izliyoruz. Paritede geri çekilmeler alım fırsatı verebilir.
GBPUSD

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede 10.100 desteğini izliyoruz. Bu seviye altına sarkılırsa 9.900 ana desteğe doğru hareket görebiliriz. Yukarıda ise 10.550 ara direnç olarak izlenebilir. Bu eşik üzerinde 10.800 ana direnci izlenmelidir.

BTCUSD