Sabah Bülteni

ABD Büyüme Verisi Piyasada Takip Edilecek

Haziran 27, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Haziran 27,2019

ABD Büyüme Verisi Piyasada Takip Edilecek

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem oldukça sakindi. Hem USDTRY hem de BIST-100’de nispeten yatay görünümler ön plandaydı. Kritik G-20 zirvesindeki Erdoğan-Trump görüşmesi öncesinde piyasalarda bekle-gör havası yaşandığını söyleyebiliriz.

Bugün de yurtiçinde Haziran ayı ekonomik güven endeksi takip edilecek. Bu verinin TL varlıklar üzerinde önemli bir etkisi olmasa da güven endeksinin toparlanıp toparlanmayacağı önemli olacaktır.

ABD: ABD’de dayanıklı mal siparişleri Mayıs ayında %0.3 daralma beklentisinin üzerinde %1.3 daralırken, ulaşım hariç siparişler ise %0.1 artış beklentisinin üzerinde %0.3 artış gösterdi. Dün dolar endeksi nispeten sınırlı değer kazanırken, ABD 10 yıllık faizleri ise %2.05’e kadar yükseldi. Kritik G-20 zirvesi öncesinde ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in ‘ABD ile Çin anlaşmasının %90’ı tamamlandı’ şeklindeki açıklaması faizleri yukarı yönde etkiledi.

Bugün ABD’de 1Ç19 büyüme verisinin 3.ve son revizyonu yapılacak. Büyümenin %3.1’den %3.2’ye revize edilmesi bekleniyor. Beklenti üzerine bir veri gelirse dolar endeksi ve faizler yükselmeye devam edebilir. Beklenti altındaki veri ise baskıya neden olacaktır.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da GfK güven endeksi 10.0 puan olan beklentinin altında 9.8 puan olarak açıklandı ve Nisan 2017’den bu yana en düşüğünü gördü. Dün EURUSD paritesi yatay seyrederken, bugüne baktığımızda satış baskısının ön planda olduğunu görmekteyiz.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik güven endeksi, Almanya’da ise enflasyon verileri açıklanacak. Bu verilerin piyasa üzerindeki etkisi sınırlı kalacaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de ekonomik gündem oldukça sakindi. Genel olarak piyasalarda gündemin sakin olması nedeniyle GBPUSD paritesi yatay bir görünüm sergiledi.

Bugün de İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

 

ASYA: Japonya’da sanayi üretimi Mayıs’ta yıllık bazda %1.2 ile beklentiler paralelinde artış gösterdi. Kritik G-20 zirvesi öncesinde ABD ile Çin’in anlaşacağına yönelik beklentiler Asya piyasalarında pozitif hareketlere neden oluyor.

USD/TRY

Paritede kısa vadede oynaklık görmekteyiz. Yukarıda ilk aşamada 5.79 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 5.84 test edilebilir. Aşağıda ise 5.7400 ilk önemli destek noktası. Bu destek altına sarkılırsa 5.70 hedeflenebilir. Paritenin genel resimde düşen trend içerisinde olduğunun altını çizmek gerekiyor.

EUR/USD

Paritede 1.1340 desteğini izliyoruz. Bu destek altında1.1320 test edilebilir. Mevcut pozitif görünüm 1.1320 altına inilmesi durumunda bozulacaktır. Paritede olası alımlarda 1.1370 ilk direnç olarak izlenebilir.

ALTIN

Ons altında son dönemde yaşanan sert yükselişlerin ardından düzeltme hareketleri görmekteyiz. Kısa vadede 1402 desteği izlenebilir. Bu destek altında 1390’a doğru baskı görebiliriz. Olası yükselişlerde ilk direnç 1414 olarak izlenebilir. Bu eşik üzerinde yeniden 1425’e doğru yükseliş görebiliriz.

GBP/USD

Paritede mevcut durumda 1.2660’ı izliyoruz. Bu destek kırılırsa baskı artabilir ve 1.26 hedeflenebilir. Olası tepki yükselişlerinde 1.2720 izlenebilir. Paritede 1.2770 direnci geçilmediği sürece yeni bir yükseliş momentumu oluşması zor.

BTC/USD

Bitcoin’de yüksek bir oynaklık var ancak yükseliş eğilimi oldukça kuvvetli. Kısa vadede 12.400, biraz daha geniş resimde 11.450 önemli destek bölgeleri. Bu seviyelere olası düşüşler alım fırsatı vermeye devam edebilir. Yukarıda ise ilk direnç olarak 13.100 izlenebilir. Bu eşik geçilirse 13.800 test edilebilir.