Sabah Bülteni

ABD Büyüme Verisi Takip Edilecek

Temmuz 26, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 26, 2019

ABD Büyüme Verisi Takip Edilecek

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: TCMB dün 425bps faiz indirimine gitti. Piyasa beklentisi 250bps indirim olması yönündeydi. Gelen karar sonrası dolar kurunda ilk aşamada yükselişler yaşandı ancak kritik teknik seviyelerin (5.78) geçilememesi sonrası satışlar geldi. Ardından yeniden toparlanma gördük. TCMB, Eylül ayındaki toplantısında da faiz indirimine devam edecektir. Bu süreç TL tarafı için zayıflığa neden olabilir.

Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.

 

ABD: ABD’de dayanıklı mal siparişleri Haziran ayında %0.7 olan beklentinin üzerinde %2 artış sağladı. Ancak bir önceki aya ait veri ise aşağı yönde revize edildi. Dün dolar endeksi ve ABD faizlerinde oldukça yüksek volatilite vardı. Ancak günü yukarı yönde hareketlerle tamamladılar.

Bugün ABD’de 2Ç19 büyüme verisi açıklanacak. Piyasa beklentisi %1.8 büyüme olması yönünde. Beklentilerin üzerinde bir veri gelirse dolar endeksi ve ABD faizlerindeki yükseliş eğilimi devam edebilir. Beklenti altında kalabilecek bir veride ise geri çekilmeler görebiliriz.

EURO BÖLGESİ : Avrupa Merkez Bankası beklenildiği gibi faizleri değiştirmedi. Politika metninde faiz oranlarının, en azından gelecek yılın ikinci yarısına kadar ve enflasyon hedefi olan yüzde 2 doğrultusunda mevcut seviyesinde veya daha düşük kalmasının beklendiği ifade edildi. Bu gelişmelerin ardından EURUSD paritesi 1.11 ana desteğine kadar geriledi. Ardından basın toplantısı yapan Draghi ise, imalat görünümünün kötüleştiğini ifade ederek önemli ölçüde parasal teşvik gerekiyor açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın daha önce fiyatlanması nedeniyle paritede tepki alımlarının geldiğini gördük.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de önemli bir gündem takip edilmedi. Siyasi tarafta önemli gelişmeler vardı. Yeni başbakan Johnson yaptığı açıklamada, 31 Ekim’de AB’den ayrılacaklarını ve yeni ve daha iyi bir anlaşma yapacaklarını ifade etti. GBPUSD paritesindeki satış baskısının dün de devam ettiğini gördük.

Bugün de İngiltere’de takip edilecek önemli bir ekonomik gündem bulunmuyor.

ASYA: Bugün Asya piyasalarında ekonomik gündem oldukça sakin. Borsalarda ise satış baskısının ön planda olduğunu görmekteyiz.

 

USD/TRY

Paritede teknik sıkışma bir hayli belirgin. Ana eşikler aşağıda 5.60, yukarıda 5.78 olarak takip edilebilir. Ara seviyeler ise aşağıda 5.64, yukarıda ise 5.75 olacaktır. Bu eşiklerden birinde gelecek kırılmada o yönde doğru hareketler hızlanacaktır.

EUR/USD

Paritede bu hafta gelen kırılmanın ardından satış baskısı ön planda kamaya devam ediyor. Genel resimde 1.1210 altında kalındığı sürece bu baskı devam edecektir. Aşağıda ise yaklaşık son iki yılın dip seviyesi olarak 1.11’ izliyoruz. Dün bu destekten alımlar gelmişti. Paritede ara direnç olarak 1.1190 izlenebilir. Paritede 1.11 kırılması gelirse satışlar derinleşir.

ALTIN

Ons’ta yükseliş eğilimi bozulma sinyali veriyor. Burada 1413 desteği önemli olacaktır. Bu destek altına sarkılırsa 1400’e doğru baskı görebiliriz. Ons’un 1413 üzerinde kalması yukarı yönde hareketler açısından önemli olacaktır. Olası yükselişlerde 1325 ve 1338 kademeli satış seviyeleri olarak izlenebilir.

GBP/USD

Paritede düşen eğilim hareketi devam ediyor. 1.2510 bu aşamada önemli direnç. Bu eşik geçilmeden paritede net bir güçlenmeden bahsetmek zor olacaktır. Paritede aşağıda ise ana destek 1.24 civarında yer alıyor. Bu bölgeye geri çekilmelerde tepki alımları görebiliriz. Paritede gün içi ara destek olarak 1.2440 izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de satış baskısı devam ediyor. Kısa vadede 10.200, genel resimde 11.000 kritik dirençler olarak izlenebilir. Bu eşikler geçilmeden alım tarafının canlanması zor. Aşağıda ise 9.600 destek olarak izlenebilir. Bu destekten tepki alımları görebiliriz.