Sabah Bülteni

ABD-Çin Gelişmeleri Risk İştahını Olumsuz Etkiliyor

Ağustos 26, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 26, 2019

ABD-Çin Gelişmeleri Risk İştahını Olumsuz Etkiliyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Cuma günü yurtiçinde önemli bir gündem takip edilmedi. ABD ile Çin arasında artan gerilim ve küresel bazda düşen risk iştahı TL için sıkıntılı bir sürece neden oluyor. Bugün USDCNH paritesinin 2008’den bu yana en yüksek seviyede (7.17) oluşması bazı algoları tetikledi ve dolar kuru gece 6.37’yi gördü. Ancak ardından normalleşti ve 5.80’e geri çekildi.

 

Bugün yurtiçinde kapasite kullanım oranı ve imalat güven endeksi verileri takip edilecek. Ancak bu verilerin önemli bir etkisi olmayacaktır.

 

ABD: Cuma günü oldukça hareketliydi. Fed Başkanı Powell, Jackson Hole toplantısında yaptığı konuşmada büyümeyi desteklemek için uygun politikayı izleyeceklerini ve enflasyonun hedeflerine yaklaştığını söyledi. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında ise gerilim oldukça yükseldi. Çin, ABD ile arasındaki ticaret gerilimini artıracak bir misillemede bulunarak ABD’den ithal 75 milyar dolar tutarındaki ürüne ek gümrük vergisi getireceğini açıkladı. Cuma günü geç saatlerde ise ABD Başkanı Trump, buna karşılık 1 Ekim’den itibaren 250 milyar dolarlık Çin ürününe getirilecek yüzde 25’lik gümrük vergisini yüzde 30’a yükselttiğini bildirdi. Bu gelişmeler risk iştahını düşürürken ABD 10 yıllık faizleri ise %1.45’e doğru geriledi.

Bugün ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek. Ancak bu aşamada verilerden ziyade ticaret savaşına ilişkin gelişmeler önemli olacaktır.

EURO BÖLGESİ : Cuma günü Euro Bölgesi’nde gündem sakindi. Ticaret savaşına dair yaşanan gelişmeler dolar endeksini zayıflatırken, bu kapsamda EURUSD paritesinde yükselişler ön plandaydı.

Bugün Almanya’da IFO iş ortamı güven endeksleri açıklanacak.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de gündem sakindi. Ticaret savaşına dair yaşanan gelişmeler dolar endeksini zayıflatırken, bu kapsamda GBPUSD paritesinde yükselişler ön plandaydı.

Bugün İngiltere piyasaları Bankalar Günü nedeniyle kapalı olacak.

ASYA: Çin, ABD ile arasındaki ticaret gerilimini artıracak bir misillemede bulunarak ABD’den ithal 75 milyar dolar tutarındaki ürüne ek gümrük vergisi getireceğini açıkladı. Cuma günü geç saatlerde ise ABD Başkanı Trump, buna karşılık 1 Ekim’den itibaren 250 milyar dolarlık Çin ürününe getirilecek yüzde 25’lik gümrük vergisini yüzde 30’a yükselttiğini bildirdi. Yaşanan bu gelişmeler Asya borsaları üzerinde sert baskıya neden olmakta.

USD/TRY

Paritede geçen hafta Pazartesi günü gelen 5.63 kırılmasının ardından başlayan yukarı yönde eğilim devam ediyor.  Kısa vadede 5.77 üzerinde kalınması bu hareketleri destekleyecektir. Yukarıda 5.84 ilk direnç olarak izlenebilir. Bu seviye üzerinde 5.90 hedeflenecektir. Kurda 5.77 altına olası sarkmalarda TL biraz rahatlayabilir ve 5.72’ye doğru geri çekilme görebiliriz. Ancak geri çekilmeler bu aşamada alım fırsatı vermeye devam edebilir.

EUR/USD

Parite düşen eğilim direnç noktasına yakın seyrediyor. 1.1170 kritik eşik olacaktır. Bu seviye geçilirse alım tarafı güç kazanabilir ve 1.12 hedeflenebilir. Paritenin 1.1170 altında kalması satışların ön planda kalmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda 1.1130 desteği kırılırsa 1.1090’a doğru baskı görebiliriz.

 

ALTIN

Yaşanan gelişmelerle birlikte ons altında yukarı yönde sert hareketler görmekteyiz. Mevcut seviyelerden alım yerine aşağı yönde bir düzeltme bekleyebiliriz. 1530’da bir boşluk oluştu. Bu seviyeye doğru geri çekilme muhtemel olacaktır. 1530 altında yeniden baskı ortamı görebiliriz. 1530 üzerinde kalınması alım tarafını canlı tutacaktır. Yukarıda 1555 direnci izlenebilir.

GBP/USD

GBPUSD paritesi düşe eğilim direncini test ediyor. 1.23 direnci kritik nokta. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir ve ilk aşamada 1.2370’e doğru alım görebiliriz. Paritede aşağıda ise 1.2250 ara destek olarak izlenebilir. Bu destek altında1.22 ana desteği ön planda olacaktır.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede toparlanma eğilimi görmekteyiz. Bu aşamada kritik nokta 9.900 desteği olacaktır. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece alım tarafı ön planda gözükmekte. Yukarıda 10.500 direncini izliyoruz. Bu eşik üzerinde ana direnç olan 11.000 hedeflenebilir