Sabah Bülteni

ABD-Çin Gerginliği Artıyor

Ağustos 05, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 05, 2019

ABD-Çin Gerginliği Artıyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Cuma günü yurtiçinde ekonomik gündem sakindi. Beklendiği gibi S&P Türkiye’nin kredi notunu değiştirmedi. Kredi notu B+, görünüm ‘durağan’ seviyesinde bırakıldı. Dolar kurunda bir süredir devam eden sakin seyir Cuma günü de devam etti. Yeni haftaya başlarken ABD-Çin arasında artan gerginlik risk iştahını düşürdüğü için TL üzerinde baskıya neden oluyor.

 

Bugün yurtiçinde Temmuz ayı enflasyon verileri açıklanacak. Piyasa beklentisi enflasyonun aylık bazda %1.6 artış göstermesi yönünde. Bu beklenti gerçekleşirse yıllık enflasyon %15.7’den %16.9’a yükselecek. Enflasyonun beklenti üzerinde gelmesi durumunda TL varlıklarda zayıf seyir görebiliriz.

 

ABD: ABD’de tarım dışı istihdam Temmuz ayında 165 bin olan piyasa beklentisine paralel açıklandı. Bir önceki aya ait veri ise aşağı yönde revize edildi. Ortalama saatlik kazançlar ise yıllık bazda %3.1 olan beklentinin üzerinde %3.2 olarak açıklandı. ABD’nin Çin’e vergi uygulayacağını açıklamasının ardından dolar endeksi ve ABD faizlerinde yaşanan aşağı yönde seyir Cuma günü de devam etti. Mevcut durumda Fed’in Eylül ayında bir faiz indirim yapması fiyatlanıyor. Yeni haftaya başlarken Çin’in kamu şirketlerinden ABD’den tarım ürünlerini ithal etmeyi durdurmasını istemesine yönelik çıkan haberler sert fiyatlamalara neden oluyor. Dolar endeksi güç kaybederken, ABD 10 yıllık faizleri ise %1.78’e kadar geriledi.

Bugün ABD’de Temmuz ayı ISM imalat PMI verisi açıklanacak. Bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

EURO BÖLGESİ : Cuma günü Euro Bölgesi’nde gündem sakindi. Perakende satışlar Haziran ayında yıllık bazda %2.6 oranında artış sağladı. Beklentiler %1.3 artış olması yönündeydi. ABD’nin Çin’e vergi uygulayacağını açıklamasının ardından dolarda yaşanan değer kayıplarıyla birlikte paritede sınırlı da olsa yukarı yönde hareketler gördük. Yeni haftaya başlarken Çin tarafından gelen haber akışları pariteyi yukarı yönde hareket ettiriyor.

Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nde Temmuz ayı nihai hizmet PMI verileri açıklanacak. Bu verilerin parite üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de ekonomik gündem oldukça sakindi. Brexit konusunda ise yeni bir gelişme takip edilmedi. ABD-Çin gerginliği dolar endeksi üzerinde baskıya neden olurken bu kapsamda GBPUSD paritesi yukarı yönde sınırlı hareket göstermekte.

Bugün İngiltere’de Temmuz ayı hizmet PMI verisi açıklanacak. Ancak bu verinin parite üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

ASYA: Geçtiğimiz hafta Fed sonrasında ABD Başkanı Donald Trump, ticaret savaşları tartışması devam ederken, 1 Eylül’den geçerli olmak üzere, 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 ilave vergi koyduklarını açıklamış ve piyasalarda risk iştahı azalmıştı. Yeni haftaya başlarken Çin’in kamu şirketlerinden ABD’den tarım ürünlerini ithal etmeyi durdurmasını istemesine yönelik çıkan haberler Asya borsalarında %2.5 civarında satışa neden oluyor.

 

 

USD/TRY

Paritede yatay hareketler ön planda. Genel resimde 5.50 üzerindeki geri çekilmeler alım fırsatı vermeye devam ediyor. Ancak yukarıda önemli bir kırılma henüz yok. Bu aşamada 5.66 ve 5.72 önemli dirençler. Özellikle 5.72 geçilirse kurda yukarı yönde ataklar hızlanabilir.

 

EUR/USD

Yaşanan gelişmelerle birlikte parite yeniden 1.11 üzerine yerleşti. Kısa vadede bu seviye üzerinde kalınması yukarı yönde hareketler açısından önemli. Paritede direnç olarak 1.1160, ardından 1.1180 olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde 1.11 altında sarkılırsa yeniden teknik baskı görebiliriz.

 

ALTIN

ABD-Çin gelişmeleriyle birlikte ons altında sert hareketler var. Yukarıda 1460’ı direnç olarak izliyoruz. Bu bölgeden kısmi geri çekilmeler görülse de ana destekler üzerinde alım fırsatı verebilir. Ons’ta 1445 ve 1338 seviyelerini destek olarak izliyoruz. Yukarıda özellikle 1460 geçilirse alım tarafı canlanabilir.

 

GBP/USD

Paritede genel resimde satış baskısı devam ediyor. Ancak kısa vadede 1.2100 desteğinden toparlanma söz konusu. Tepki alımlarının devamında 1.2160 ve 1.22 direnç olarak ön planda olabilir. Paritenin 1.2100 altına sarkması durumunda ise 1.2080 ve 1.2030 hedeflenebilir.

 

BTC/USD

Bitcoin’de 11.000 eşiği geçildi ve alım tarafı güç kazandı. Bu aşamada 11.800 önemli direnç olarak izlenebilir. Alımların canlanması için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte.11.800 geçilirse 12.400 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 11.000 ana destek olarak ön planda olacaktır.