Öğle Bülteni

ABD Çin Gerginliği Borsaları Baskılıyor

Ağustos 02, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 02, 2019

ABD Çin Gerginliği Borsaları Baskılıyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçinde bugün ekonomik gündem sakin. Artan ABD-Çin gerginliğinin ardından küresel bazda risk iştahında düşüş var. Bu kapsamda BIST-100 endeksinde satıcılı görünümün devam ettiğini görmekteyiz.

ABD: ABD Başkanı Donald Trump dün akşam sürpriz bir şekilde, ticaret savaşları tartışması devam ederken, 1 Eylül’den geçerli olmak üzere, 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 ilave vergi koyduklarını açıkladı. Bu gelişmenin ardından risk iştahı düştü ve borsalarda satış baskısı görmekteyiz. Dün %1 düşen ABD borsalarının ardından bugün de vadeliler baskı altında.

Bugün ABD’de istihdam piyasası verileri takip edilecek. Özellikle tarım dışı istihdam ve ücretler piyasalar açısından kritik öneme sahip olacaktır. Veriler kuvvetli gelirse dolar endeksi ve ABD faizlerinde yukarı yönde, veriler zayıf gelirse aşağı yönde hareketler ön planda olacaktır. Güçlü veriler borsalarda aşağı, zayıf veriler ise yukarı yönde hareketlere neden olabilir.

EURO BÖLGESİ: Euro Bölgesi’nde perakende satışlar Haziran ayında yıllık bazda %2.6 artış gösterdi. Beklentiler %1.3 artış olması yönündeydi. Gelen verinin piyasa üzerinde bir etkisi olmadı. ABD ile Çin arasında artan gerginlik risk iştahını azaltırken Dax endeksinde de satış baskısına neden oluyor.

PETROL:  ABD ile Çin arasında artan gerginlik küresel bazda risk iştahını olumsuz etkiledi. Bu kapsamda petrolde %7’leri aşan satışlar vardı. Bugün ise sınırlı bir şekilde dünkü satışlara tepki geldiğini görmekteyiz.

 

BIST-100

Endekste ivme kaybıyla birlikte satış baskısı görmekteyiz. Kısa vadede 102.000 altında kalınması baskıya neden olacaktır. Bu aşamada 100.000 desteği izlenebilir. Bu destek altına sarkılırsa 98.500’e doğru baskı görebiliriz. Endekste yaşanabilecek yükselişler satış fırsatı verecektir.

DAX

Endekste yükselen trend aşağı yönde kırıldı. Kısa vadede 12.000 altında kalındığı sürece bu baskı devam edecektir. Bu kapsamda 11.840 destek olarak izlenebilir. Bu aşamada gelebilecek tepki yükselişleri kademeli satış fırsatı vermeye devam edebilir.

DOW JONES

Endekste uzun süredir devam eden yatay görünüm Fed sonrası bozulmuştu. Baskının devam ettiğini görmekteyiz. Bu kapsamda 26.400 desteğini izliyoruz. Bu destek de kırılırsa baskı derinleşecektir. Endekste gelebilecek tepki alımlarında 26.700 ve 26.900 kademeli satış bölgeleri olarak izlenebilir.

WTI

Petrolde kısa vadede oynaklık oldukça yüksek. Bu aşamada 55.10 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse toparlanma 55.60’a doğru gelebilir. Petrolde geri çekilmelerde ise 53.40 ilk destek olarak izlenebilir. Bu destek kırılırsa 52.00’ye doğru baskı görebiliriz.

EURTRY

Teknik olarak paritede düşen eğilim dip bölgesine yakın yerden tepki alımları geldi. 6.15’i ana destek olarak izliyoruz. BU bölge üzerindeki geri çekilmeler alım fırsatı verebilir. Yukarıda ise 6.25 ve 6.30 kademeli satış bölgeleri olarak izlenebilir.

ETHUSD

Ethereum’da kısa vadede yatay/yukarı seyir ön planda. Bu aşamada 222 direnci izlenebilir. Bu eşik geçilirse ana direnç olan 230 ön planda olacaktır. Geri çekilmelerde se 206 ana destek olarak izlenebilir.