Sabah Bülteni

ABD'de Piyasalar Kapalı

Eylül 2, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 2, 2019

ABD'de Piyasalar Kapalı

GÜNÜN GELİŞMELERİ 

TÜRKİYE: Cuma günü 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yurtiçi piyasalar kapalıydı. Bu nedenle yurtiçinde önemli bir gündem takip edilmedi. Dolar kuru 5.80 üzerindeki sakin seyrine devam etti.

Bugün yurtiçinde 2Ç19 büyüme verisi ve Ağustos ayı imalat PMI verisi açıklanacak. Büyümenin yıllık bazda %2 daralması bekleniyor. Türkiye ekonomisine ilişkin olumsuz beklentiler uzun süredir fiyatların içerisinde. Olumlu veya olumsuz anlamda ekstra bir rakam gelmediği sürece bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

ABD: ABD’de Chicago PMI Ağustos ayında 48.1 puan olan beklentinin üzerinde 50.4 puan olarak açıklandı. Michigan tüketici güveni ise 82.3 puan olan beklentinin altında 79.9 puan olarak açıklandı. Karışık gelen verilerin piyasa üzerinde bir etkisi olmadı. Dolar endeksi güçle seyrine devam ederken, 10 yıllık faizler ise sakin seyretti.
Bugün ABD piyasaları Emek Günü nedeniyle kapalı olacak.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde Ağustos ayında manşet enflasyon yıllık bazda %1.0 olan beklentiye paralel açıklanırken, çekirdek enflasyon ise %1.0 olan beklentinin altında %0.9 olarak açıklandı. Euro Bölgesi’nde hem ekonomik aktiviteler hem de ücret tarafında zayıflığın sürdüğünü görmekteyiz. Bu kapsamda Euro üzerindeki baskı sürerken parite 1.10 altını test etti.
Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nde Ağustos ayı imalat PMI verisi açıklanacak. Bölge ekonomisinde uzun süredir ekonomik aktiviteler zayıf seyrediyor. Bu veri parite üzerinde etkili olacaktır.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. Brexit belirsizliği sterlin üzerinde baskıya neden olmaya devam ediyor.
Bugün İngiltere’de imalat PMI verisi açıklanacak. Brexit gelişmelerinin olduğu bu süreçte bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

ASYA: Japonya’da sanayi üretimi Temmuz ayında aylık bazda %1.3 arttı. Beklentiler %0.3 artış olması yönündeydi. Perakende satışlar ise yıllık bazda %2 daraldı. Beklentiler %0.6 daralma olması yönündeydi. Ticaret savaşına ilişkin azalan endişeler neticesinde Asya piyasalarında toparlanma görmekteyiz.

USD/TRY
Paritede geçen hafta Pazartesi günü gelen 5.63 kırılmasının ardından başlayan yukarı yönde eğilim devam ediyor.  Kısa vadede 5.77 üzerinde kalınması bu hareketleri destekleyecektir. Yukarıda 5.85 ilk direnç olarak izlenebilir. Bu seviye üzerinde 5.90 hedeflenecektir. Kurda 5.77 altına olası sarkmalarda TL biraz rahatlayabilir ve 5.73’e doğru geri çekilme görebiliriz. Ancak geri çekilmeler bu aşamada alım fırsatı vermeye devam edebilir.

EUR/USD
Paritede düşen eğilim sürüyor.  Cuma günü 1.1030 desteğinin de altına sarkıldı. Kısa vadede 1.1030, genel resimde 1.1150 geçilmeden bu düşen eğilim sonlanmayacaktır. Aşağıda 1.0980 ara destek olarak izlenebilir.

ALTIN
Ons’ta zayıf görünüm ön planda. 1535 direnci altında kalındığı sürece zayıf görünüm ön planda olacaktır. 1520 desteği altında ise baskının derinleşmesi beklenebilir.

GBP/USD

Paritede yükseliş eğilim desteği 1.2140’ta yer alıyor. Bu bölgeye olası geri çekilmelerde tepki yükselişleri görebiliriz. Yukarıda ise ilk önemli direnç 1.2210 seviyesinde yer alıyor. Paritenin yükselen eğilim desteği olan 1.2140 altına sarkması durumunda 1.21’e doğru baskı görebiliriz.

BTC/USD

Bitcoin’de yaşanan satış baskısında 9.300/9.200 destek bölgesinden tepki alımları geldi. Bu bölge üzerinde toparlanma sürebilir. Bu kapsamda 10.100 direnci kritik olacaktır. Alımların güçlenmesi için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte.