Öğle Bülteni

ABD ISM İmalat PMI Verisi Önemli

Ağustos 01, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 01, 2019

ABD ISM İmalat PMI Verisi Önemli

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçinde imalat PMI Temmuz ayında bir önceki aya göre %2.50 oranında geriledi. Böylece imalat PMI üst üste 16 aydır daralma bölgesinde kalmaya devam etti. Dünkü Fed kararlarının ardından küresel bazda risk iştahı düşük. Bu kapsamda BIST-100’de satış baskısı görmekteyiz.

ABD: Fed beklenildiği gibi faizleri 25bps indirdi. Kararın ardından konuşan Powell, ekonomik büyümenin güçlü olduğunu, istihdam piyasasının güçlü olduğunu ve ücretlerin artış eğiliminde olduğunu ifade etti. Powell, faiz indirimini ise enflasyonu canlandırmak amacıyla yaptıklarını ifade etti. Konuşmasının devamında bu faiz indiriminin faiz indirim döngüsünün başı olmadığını söyleyen Powell, ekonomik gidişat iyi olursa faiz de artırabiliriz dedi. Ardından ise bir faiz indirimi daha olabilir dedi. Genel görünümde Powell’in açıklamalarının şahin olduğunu ve bu kapsamda doların küresel bazda değerlendiğini gördük. Aynı zamanda düşen risk iştahı borsalar üzerinde baskıya neden oluyor. Dün Dow Jones endeksi %1.23 düşerken vadeliler ise bugün yatay seyrediyor.

Bugün ABD’de ISM imalat PMI verisi takip edilecek. Bu veri beklenti üzerinde gelirse dolar endeksi ve ABD faizleri güçlenmeye devam edebilir. Bu durum borsalarda satışlara neden olabilir.

EURO BÖLGESİ:  Almanya ve Euro Bölgesi’nde Temmuz ayı nihai imalat PMI verileri takip edildi. Almanya’da imalat PMI 43.1’den 43.2’ye revize edilirken, Euro Bölgesi’nde ise 46.4’ten 46.5’e revize edildi. Bu verilerin piyasa üzerinde bir etkisi olmadı. Fed sonrası 1.11 desteğini aşağı yönde kıran paritede baskının devam ettiğini görmekteyiz. Düşen risk iştahı ilk aşamada Dax endeksini baskılasa da mevcut durumda toparlandığını görmekteyiz.

PETROL:  Fed sonrası dolar endeksindeki değerlenme ve risk iştahındaki düşüş petrolü aşağı yönde baskılıyor. Bu hafta gelen stok verileriyle yukarı yönde hareketlenen petrol, bugün ise satıcılı seyrediyor.

Bugün ABD’den gelecek ISM imalat PMI verisi risk iştahını etkileyeceği için petrol tarafında da harekete neden olacaktır.

BIST-100

Endekste ivme kaybıyla birlikte satış baskısı görmekteyiz. Kısa vadede 102.200 altında kalınması baskıya neden olacaktır. Bu aşamada 101.000 desteği izlenebilir. Bu destek altına sarkılırsa 101.100’e doğru baskı görebiliriz. Endekste yaşanabilecek yükselişler satış fırsatı verecektir.

DAX

Endekste kısa vadede oynaklık söz konusu. 12.000 üzerinde kalınması tepki alımlarını beraberinde getiriyor. BU aşamada 12.300 direnci izlenebilir. Alımların kuvvetlenmesi için bu eşiğin geçilmesi gerekiyor. 12.300 üzerinde 12.450 hedeflenebilir. Geri çekilmelerde ise 12.180 ve 12.000 kademeli destek noktaları.

 

DOW JONES

Endekste uzun süredir devam eden yatay görünüm Fed sonrası bozuldu. Kısa vadede 26.900 altında kalınması satış baskısının devamını sağlayabilir. Bu kapsamda 26.650 ilk hedef noktası olabilir. Endeksin 26.900 üzerine yerleşmesi durumunda yeniden yatay bant hareketleri ön planda olacaktır. Genel resimde 27.400 geçilmeden alımlar kuvvetlenmeyecektir.

WTI

Petrolde 200 günlük ortalama olan 58.80 direncinden dönüş var.  Bu aşamada 56.50 ilk önemli destek noktası olarak izlenebilir. Bu seviye altında satış baskısı görebiliriz. Petrolde alımların canlanması için 200 günlük ortalamanın geçilmesi gerekiyor.

EURTRY

Teknik olarak paritede düşen eğilim dip bölgesine yakın yerden tepki alımları geldi. 6.14/6.13 bölgesi destek olarak kabul edilebilir. Bu bölge üzerinde toparlanma görebiliriz. 6.21/21 bölgesini ise ilk önemli direnç bölgesi olarak izliyoruz.

ETHUSD

Ethereum’da kısa vadede yatay/yukarı seyir ön planda. Bu aşamada 201 civarını destek olarak izliyoruz. Bu bölgeye yaklaştıkça tepki alımları görebiliriz. Yukarıda ise 218 ilk direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 230 hedeflenebilir