Öğle Bülteni

ABD İstihdam Verileri Bekleniyor

Temmuz 5, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 5, 2019

ABD İstihdam Verileri Bekleniyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Bugün yurtiçinde ekonomik gündem oldukça sakin. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak yaptığı sunumda, enflasyonda tek haneli alana inileceğini ve yılın ikinci yarısında ekonomide toparlanma olacağını ifade etti. Kritik ABD verileri öncesinde TL varlıklarda yatay seyir görmekteyiz.

ABD: ABD piyasaları dün Bağımsızlık Günü nedeniyle kapalıydı. Bugün vadeli endekslerin sınırlı satıcılı görünüm izlediğini görmekteyiz.

Bugün ABD’de Haziran ayı istihdam piyasası verileri açıklanacak. Tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar olmak üzere üç veri takip edeceğiz. Bu verilerden özellikle tarım dışı istihdam ve ücretler verisi önemli olacak. Piyasa beklentisi tarım dışı istihdamın 160 bin, ücretlerin ise %3.2 gelmesi yönünde. Beklentilerin altında kalacak veriler Fed’in faiz indirim beklentilerini artıracağı için dolar endeksi ve ABD faizlerini baskılayacaktır. Beklenti üzerindeki veriler ise dolar endeksi ve ABD faizlerini yukarı çekebilir.

EURO BÖLGESİ: Almanya’da fabrika siparişleri Mayıs ayında yıllık bazda %8.6 daraldı. Beklentiler %6.2 daralma olması yönündeydi. Bu zayıf verinin Euro üzerinde baskı oluşturduğunu ancak Dax endeksinde sınırlı baskıya neden olduğunu görmekteyiz. Bugün ABD’den gelecek veriler sonrası Dax endeksinde sert hareketler görebiliriz.

 

PETROL: Petrol fiyatlarında son 3 işlem günüdür sakin bir seyir görmekteyiz. Bugün ABD’den gelecek veriler sonrası dolar endeksi ve faizlerdeki hareketler önemli olacaktır. Veriler güçlü gelir ve dolar endeksi ile faizler toparlarsa petrolde baskılanma görebilir. Veriler zayıf gelir ve dolar endeksi ile faizler gevşerse petrolde alım tarafı ön planda olabilir.

BIST-100

Endekste yukarıda 100.800, aşağıda ise 98.500 önemli eşikler. Yükseliş eğiliminin güçlenmesi için 100.800’ün geçilmesi gerekiyor. Bu eşik geçilirse 102.000 hedeflenebilir. Olası düşüşlerde ise 98.500 desteği izlenebilir. Bu destek kırılırsa satış baskısı artabilir.

DAX

Endekste 12.450 destek bölgesi korunuyor. Bu bölge üzerinde pozitif görünüm korunacaktır. 12.650 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 12.800 hedeflenebilir. Olası düşüşlerde 12.450 desteği izlenmeli. Bu destek kırılmadan endekste pozitif görünüm bozulmayacaktır.

DOW JONES

Endekste pozitif ivmelenme sürüyor. Kısa vadede 26.800 üzerinde kalınması bu görünümün devam açısından önemli olacak. Bu kapsamda 27.000 eşiği ilk aşamada izlenebilir. Endekste 26.800 altına olası geri çekilmelerde satış baskısı görebiliriz. Bu kapsamda 26.600 hedeflenebilir.

WTI

Petrolde 56.00 desteğini izliyoruz. Bu destek kırılırsa satış baskısı derinleşebilir ve 54.60 hedeflenebilir. Petrolde direnç olarak ise 56.80 izlenebilir. Bu eşik geçilirse 57.50 ilk hedef noktası olabilir.

EURTRY

Paritede kısa vadede baskı sürüyor. Öncelikli olarak 6.36 direncini izliyoruz. Bu eşik yukarı yönde geçilmediği sürece baskı devam edebilir. Bu kapsamda 6.31 izlenebilir. Bu destek kırılırsa 6.28 hedeflenebilir. Paritenin 6.36 eşiğini geçmesi durumunda alım tarafı canlanabilir ve ilk aşamada 6.40 izlenebilir.

ETHUSD

Ethereum’da kısa vadede 276 desteğini izliyoruz. Bu destek üzerinde görünüm pozitif olacaktır. Bu kapsamda 303 direncini ön planda olabilir. Bu eşik geçilirse 315 hedeflenebilir. Eğer 276 desteği altına sarkılırsa pozitif görünüm momentum kaybedebilir ve 267 test edilebilir.