Sabah Bülteni

ABD Perakende Satışlar Ve Sanayi Üretim Verileri Önemli

Temmuz 16, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 16, 2019

ABD Perakende Satışlar Ve Sanayi Üretim Verileri Önemli

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçi piyasalar 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle kapalıydı. Bu nedenle ekonomik gündem sakindi. Ancak dış ilişkiler açısından gelişmeler yaşandı. AB, Türkiye’nin KKTC karasularında gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarını gerekçe göstererek bir dizi yaptırımı öngören paketi onayladı. Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington Post gazetesine verdiği özel röportajda, ABD kanunlarının S-400 alımı sebebiyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını zorunlu kıldığını ve Başkan Trump’ın da ABD yasalarına uyarak bu kanunları uygulayacağını söyledi. Bu olumsuz gelişmelere rağmen TL’de önemli bir değer kaybının mevcut durumda olmadığını söyleyebiliriz.

Bugün yurtiçinde işsizlik oranı ve merkezi yönetim bütçe dengesi açıklanacak. Bu verilerin önemli bir etkisi olmayacaktır.

ABD: Dün ABD’de ekonomik gündem oldukça sakindi. Bu kapsamda dolar endeksi ve ABD 10 yıllık faizleri oldukça sınırlı hareket ettiler.

Bugün ABD’de gözler perakende satışlar ve sanayi üretim verilerinde olacak. 31 Temmuz FOMC toplantısına yaklaşırken, bu tarz önemli verilerde görülebilecek toparlanmalar veya zayıflıklar Fed’in faiz fiyatlaması açısından önemli olacaktır. Güçlü veriler dolar endeksi ve faizleri yukarı çekebilecekken, zayıf veriler ise baskı yaratabilir..

EURO BÖLGESİ: Euro Dün Euro Bölgesi’nde gündem oldukça sakindi. EURUSD günü yatay/negatif hareketlerle tamamladı.

Bugün Euro Bölgesi ve Almanya’da ZEW ekonomik güven endeksleri takip edilecek. Bu veriler gün içi fiyatlamalar açısından önemli olacaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de ekonomik gündem oldukça sakindi. Ancak gün genelinde GBPUSD paritesinde satıcılı seyir ön plandaydı.

Bugün İngiltere’de işsizlik oranı verileri açıklanacak. Bu verilerin önemli bir etkisi olmayacaktır.

ASYA: Bugün Asya piyasalarında gündem sakin. Borsalar karışık bir tablo izliyor.

USD/TRY

Paritede yukarı yönde eğilim ön planda. Kısa vadede 5.69 üzerinde kalındığı her durumda bu eğilim korunacaktır. Yukarıda ilk aşamada 5.75 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse alım tarafı kuvvetlenebilir. Bu kapsamda 5.80 ilk aşamada hedeflenebilir. Paritede olası geri çekilmeler 5.69 üzerinde kalındığı sürece alım fırsatı vermeye devam edecektir. 5.69 altına sarkılırsa 5.65 test edilebilir.

EUR/USD

Paritede kısa vadede yataylık izliyoruz. İlk aşamada 1.1280 direncini ön planda. Bu eşik geçilirse 1.1310 ve ardından 1.1330 seviyeleri hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise ilk destek 1.1255’te yer alıyor. Bu destek altında 1.1240 hedeflenebilir.

ALTIN

Ons altında kısa vadeden ziyade genel resimdeki seviyelere odaklanmak gerekmekte. Ana direnç 1438’de yer alıyor. Bu eşik yukarı geçilmeden alım tarafı momentum kazanmayacaktır. 1438 kırılırsa 1465’e doğru yükseliş potansiyeli oluşabilir. Olası kar satışlarında ilk destek olarak 1404 izlenebilir. Bu desek altında 1385 ön planda olacaktır.

GBP/USD

Paritede 1.2500 desteği üzerinde seyrediyor. Eğer bu destek kırılırsa satış baskısı ön planda olabilir ve ilk önce 1.2470, ardından 1.2400 hedeflenebilir. Paritenin 1.2500 üzerinde kalınması bu aşamada sınırlı pozitif olacaktır. Bu kapsamda 1.2550 direnç olarak izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de 11.000 desteği altına sarkıldı. Bu seviye altında kalındığı sürece satış baskısı görebiliriz. Bu kapsamda 9.880’e doğru potansiyel baskı ön planda olabilir. Bu destekten tepki yükselişleri değerlendirilebilir. Bitcoin’de asıl toparlanma hareketi 11.000 üzerinde başlayacaktır. Bu seviye üzerinde ilk aşamada 11.800 test edilebilir.