Sabah Bülteni

ABD ÜFE Verileri Takip Edilecek

Ağustos 09, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 09, 2019

ABD ÜFE Verileri Takip Edilecek

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde önemli bir gündem takip edilmedi. Kurda yaşanan son dönemdeki baskının dün de devam ettiğini gördük. 2 yıllık gösterge tahvil faizi dün %15.19’a geriledi ve böylece Mayıs 2018’den bu yanan en düşük seviyesini gördü. Tahvil piyasasında yaşanan para girişinin TL’yi değerli kıldığını görmekteyiz. Dün Bloomberg’de çıkan bir haberde ‘’Bloomberg’e bilgi veren konuya yakın kaynaklara göre kamu bankaları USD/TL 5,50’nin altına geldikçe alım yönünde işlem gerçekleştirdi’’ ifadeleri kullanıldı.

 

Bugün Haziran ayı cari denge verileri açıklanacak. Piyasa beklentisi 0,2 milyar dolar açık verilmesi yönünde. Bu beklenti gerçekleşirse 12 aylık cari denge uzun bir aradan sonra fazla verecek.

 

ABD: ABD’de dün ekonomik gündem sakindi. Bir önceki gün özellikle 10 yıllık faizlerde ve borsalarda yaşanan sert hareketlerin ardından dün fiyatlamalar açısından sakin bir gün geçirdik.

Bugün ABD’de Temmuz ayı ÜFE verileri açıklanacak. Beklentiler üzerinde gelebilecek veriler ABD faizleri ve dolar endeksini yukarı çekecekken, beklenti altındaki veriler ise aşağı çekebilir.

EURO BÖLGESİ : Dün Avrupa Merkez Bankası aylık ekonomik bültenini yayınladı. Bültenin içeriğine baktığımızda, küresel bazda belirsizliğin arttığını ve son dönemde göreceli olarak kuvvetlendiği vurgulandı. Bu durumun da Euro Bölgesi yatırımlarını olumsuz etkilediği ve ekonomik aktivitelerde zayıflamaya neden olduğu ifade edildi. EURUSD paritesindeki oynaklık sürerken parite dün 1.1230-1.1177 seviyeleri arasında dalgalandı.

Bugün Almanya’da ticaret verileri açıklanacak. Bu verilerin önemli bir etkisi olmayacaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. Brexit konusuna ilişkin yeni bir gelişme takip etmedik. GBPUSD paritesinde yatay görünümün devam ettiği bir gün yaşadık.

Bugün  de İngiltere’de ekonomik gündem yoğun olacak. Haziran ayı sanayi üretimi verilerinin yanı sıra 2Ç19’da ilişkin ilk büyüme rakamlarını alacağız. Bu veriler parite üzerinde etkili olacaktır.

ASYA: Japonya ekonomisi 2:19’da %1.8 oranında büyüme kaydetti. Beklentiler %0.5 büyüme olması yönündeydi. Aynı zamanda 1Ç19 büyümesi de %2.2’den %2.8’e revize edildi. Çin’de ise enflasyon Temmuz ayında yıllık bazda %2.8 artarken, ÜFE ise %0.3 daraldı. Böylece Çin’de ÜFE Ağustos 2016’dan bu yana ilk kez daraldı. Haftanın son işlem gününde Asya piyasalarında karışık bir seyir görmekteyiz.

USD/TRY

Paritede satış baskısı ve aşağı yönde eğilim devam ediyor. 5.69-5.70 bölgesi yukarı yönde geçilmediği sürece eğilim devam edecektir. Ara direnç olarak 5.58 izlenebilir. Mevcut aşağı yönde eğilimin destek noktası olarak 5.40’ı izliyoruz. Bu bölgeye yaklaşıldıkça tepki yükselişleri görebiliriz.

EUR/USD

Ticaret savaşıyla birlikte paritede oynaklık oldukça yüksek. Paritede yukarıda 1.1250 direnci önemli. Bu eşiğe yükselişler kademeli satış fırsatı vermeye devam edebilir. Paritede aşağıda ise 1.1190 desteğini izliyoruz. Bu destek altına sarkılırsa 1.1160 hedeflenebilir. Paritede kısa vadede yön konusunda belirsizlik sürüyor.

ALTIN

ABD-Çin gelişmeleriyle birlikte ons altında sert hareketler var. Bu nedenle yüksek oynaklığa karşı dikkatli olmak gerekiyor. Ons’ta dün ivme kaybı gördük ancak satışlar sınırlı kaldı. Ons’ta 1490 desteği oldukça önemli. Bu destek aşağı yönde geçilmediği sürece yön yukarı olmaya devam edecektir. Yukarıda ise 1510 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 1517 hedeflenebilir.

GBP/USD

Paritede son 6 işlem günüdür oldukça yatay hareketler görmekteyiz. Genel resimde satış baskısı devam ediyor. Ancak kısa vadede 1.2100 desteğine yaklaştıkça toparlanma söz konusu. Tepki alımlarının devamında 1.2200 ve 1.2240 direnç olarak ön planda olabilir. Paritede satış baskısı için 1.2100 altında hareket gerekmekte. Bu kapsamda 1.2080 ve 1.2030 hedeflenebilir.

 

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede oynaklık bir hayli yüksek. 11.700 desteğini izliyoruz. Bu destek üzerinde teknik görünüm pozitif kalacaktır. Bu kapsamda sırasıyla 12.000 ve 12.300 dirençleri izlenebilir. Bitcoin’in 11.700 altına sarkması ise görünümün bozulmasına ve 11.400’e doğru baskı yaşanmasına neden olabilir.