Sabah Bülteni

ABD'de Ekonomik Aktiviteler Güçlü kalmaya Devam Ediyor

Ağustos 16, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 16, 2019

ABD'de Ekonomik Aktiviteler Güçlü kalmaya Devam Ediyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: İşsizlik oranı Mayıs ayında %12.8 oldu. Bu oran bir önceki ay %13 seviyesindeydi. Ancak mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranına baktığımızda %13.8’den %14’e doğru bir yükseliş görmekteyiz. Küresel bazda hareketlilik yaşanmasına rağmen TL’de önemli bir hareket yaşanmadığını ve dolar kurunun sakin seyrine devam ettiğini görmekteyiz.

 

ABD: ABD’de perakende satışlar Temmuz ayında aylık bazda %0.3 artış beklentilerinin üzerinde %0.7 artış gösterdi. Çekirdek perakende satışlar ise yine aylık bazda %0.4 olan beklentilerin üzerinde %1 arttı. Philadephia Fed imalat endeksi ise 10.0 puan olan beklentinin üzerinde 16.8 olarak açıklandı. Sanayi üretimi ise aylık bazda %0.1 artış beklentilerinin aksine %0.2 daraldı ancak bir önceki ayda yukarı yönde revize söz konusu. Genel olarak değerlendirdiğimizde ABD’de ekonomik aktivitelerin oldukça güçlü olduğunu görmekteyiz. Bu kapsamda dolar endeksi ve ABD faizlerinde yukarı yönde hareketler yaşandı ancak faizlerdeki yükseliş biraz sınırlı kaldı.

Bugün ABD’de konut başlangıçları ve Michigan tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. Bu verilerin piyasa üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem dün sakindi. Genel olarak zayıf seyreden bölge ekonomisine ek olarak ABD’den gelen güçlü veriler eklenince EURUSD paritesi baskı altında kalmaya devam etti ve 1.11 altı test edildi.

Bugün de Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak. Ticaret verileri açıklanacak. Ancak bu verinin bir etkisi olmayacaktır.

İNGİLTERE:  İngiltere’de Temmuz ayında perakende satışlar ayık bazda %0.2 daralma beklentisinin aksine %0.2 artış gösterdi. Çekirdek perakende satışlarda da daralma beklentisinin aksine artış yaşandı. Gelen bu güçlü verilerle birlikte GBPUSD paritesinde yukarı yönde hareketlerin etkili olduğunu görmekteyiz.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin.

USD/TRY

Paritede sakin seyir sürüyor. Kısa vadede net bir eğilimden bahsetmek bu aşamada zor olacaktır. Yukarıda 5.62 seviyesinin direnç olarak çalıştığını görmekteyiz. Paritede aşağıda 5.52 desteğini izliyoruz. Satış baskısının derinleşmesi için bu desteğin kırılması gerekmekte. Paritede 5.62 direnci geçilmediği sürece TL tarafında önemli bir zayıflık oluşmayacaktır.

EUR/USD

Paritede aşağı yönde baskı devam ediyor. Genel resimde 1.1220 altında kalındığı sürece baskı devam edecektir. Olası tepki alımları kademeli satış fırsatı vermeye devam edebilir. Aşağıda 1.1090 desteği önemli olacaktır.  Bu destek altına sarkılırsa baskı derinleşebilir.

ALTIN

Ons altında 1530 direncine yaklaşıldıkça alım tarafının güç kaybettiğini görmekteyiz. Kısa vadede 1515 ara destek olarak izlenebilir. Bu destek altında kritik nokta 1505 olacaktır. Ons altında bu seviye altına sarkılmadığı sürece görünümde önemli bir bozulma olmayacaktır. Yukarıda 1530’u önemli direnç olarak izlemeye devam ediyoruz

GBP/USD

Paritede kısa vadede toparlanma eğilimi görmekteyiz. Bu eğilimin destek noktası 1.2070’te yer alıyor. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece toparlanma da devam edecektir. Yukarıda 1.2150 ilk önemli direnç noktası. Alımların kuvvetlenmesi için bu eşiğin geçilmesi gerekiyor.

BTC/USD

Bu hafta 11.000 desteğini kıran Bitcoin’de satış baskısı devam ediyor. Bu aşamada 9.400 ara, 9.100 ise ana destek olarak izlenebilir. Bu noktalardan tepki alımları görebiliriz. Ancak bu alımların yukarı yönde bir eğilime dönmesi için 11.000 eşiğinin geçilmesi gerekiyor