Sabah Bülteni

ABD'de Tarım Dışı İstihdam Verisi Bekleniyor

Eylül 6, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 6, 2019

ABD'de Tarım Dışı İstihdam Verisi Bekleniyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem oldukça sakindi. Doların küresel bazda güçlenmesine paralel olarak dolar kurunda da yukarı yönde hareketler yaşandı.
Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.

ABD: Dün ABD’de veriler oldukça iyi geldi. ADP tarım dışı istihdam 148 bin olan beklentinin üzerinde 195 bin olarak açıklanırken, ISM hizmet PMI ise 54 puan olan beklentinin üzerinde 56.4 puan olarak açıklandı. Bu verilerin ardından dolar endeksi ve ABD 10 yıllık faizleri yukarı yönde ivmelendi.
Bugün ABD’de istihdam piyasası verileri açıklanacak. Ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0.3 artış göstermesi bekleniyor. Tarım dışı istihdam beklentisi ise 160 bin seviyesinde. Beklentilerden iyi gelebilecek veriler dünküne  benzer hareketlere neden olacaktır. Olası zayıf veriler ise dolar endeksinde faizlerde zayıflamaya neden olabilir.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da fabrika siparişleri aylık bazda %2.7 daraldı. Beklentiler %1.5 daralma olması yönündeydi. Almanya’da ekonomik aktiviteler uzun süredir zayıf. Bu kapsamda Euro üzerindeki baskının sürdüğünü gördük.
Bugün Euro Bölgesi’nde büyüme verisi açıklanacak. Bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

İNGİLTERE:  Brexit’e ilişkin belirsizlik sürüyor. Anlaşmasız Brexit beklentileri azalmasına rağmen erken seçim beklentileri de masada duruyor. Bu kapsamda GBP çaprazlarında volatilite oldukça yüksek. Brexit’in anlaşmalı olması, GBP üzerinde pozitif etkiye neden olacaktır.
Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak. Olası Brexit gelişmeleri önemli olacaktır.

ASYA: Asya piyasaları açısından ekonomik gündem sakin. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin olumlu beklentilerle birlikte Asya borsalarında pozitif görünüm devam ediyor.

USD/TRY

Parite ana destek bölgesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. Yukarıda 5.70 önemli. Bu eşik geçilirse 5.73 ve 5.77 test edilebilir. Paritede aşağıda ise 5.63/5.60 bölgesi ana destek konumunda. Geri çekilmeler alım fırsatı vermeye devam edebilir.
USDTRY

EUR/USD

Paritede zayıf eğilim ön planda. 1.1070’i önemli direnç olarak izliyoruz. Paritede ana düşen eğilim direnci 1.1140’ta yer alıyor. Olası yükselişler kademeli satış fırsatı vermeye devam edebilir. Paritede aşağıda ise 1.1020 ilk destek noktası. Bu destek altında baskı artabilir.
EURUSD

ALTIN

Ons altında dün aşağı yönde kırılma geldi ve satışlar hızlandı. Bu aşamada bir dengelenme görebiliriz. Aşağıda 1512 önemli. Bu destek altında baskı artabilir. Bu kapsamda 1505 ve 1492 seviyeleri hedeflenebilir. Ons’ta yukarıda ise 1525 ilk direnç noktası olarak izlenebilir. 1
ALTIN

GBP/USD

Brexit gelişmeleriyle birlikte paritede oynaklık yüksek. Yukarıda 1.2360 kritik direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 1.2385 ve 1.24 hedeflenebilir. Geri çekilmelerde 1.2310 desteği izlenmeli. Bu destek altında baskı görebiliriz.
GBPUSD

BTC/USD

Bitcoin’de toparlanma eğilimi ön planda. Kısa vadede 10.400 üzerinde kalındığı sürece bu toparlanma devam edebilir. Yukarıda 10.800 ilk direnç noktası. Bu eşik geçilirse 11.000 ana direnci hedeflenebilir.

BTCUSD