Sabah Bülteni

ABD'de Veriler Toparlanmaya Devam Ediyor

Temmuz 17, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 17, 2019

ABD'de Veriler Toparlanmaya Devam Ediyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçinde işsizlik oranı Nisan ayında %14.1’den %13’e geriledi. İşsizlik oranı geçen yılın aynı döneminde %9.6 seviyesindeydi. Diğer yandan mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ise %1.38 oldu ve yükseliş eğilimine devam etti. Merkezi yönetim bütçesi ise Haziran ayında 12,05 milyar TL açık verdi. Böyleye 6 aylık toplam açık 78,6 milyar TL oldu. Bu açık geçen yılın aynı döneminde 46,1 milyar TL’ydi. Siyasi tarafta ise, Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen doğalgaz sondaj çalışmaları nedeniyle AB’nin aldığı kararları değerlendiren Çavuşoğlu, “Yaptırım olarak adlandırmak, ciddiye almak olur. AB’nin bize ihtiyacı var. Dördüncü gemiyi en kısa zamanda göndereceğiz” dedi. Tüm bu gelişmelerin TL üzerinde net bir etkisi olmazken, dolar kuru 5.70 civarında sakin seyretti.

Bugün yurtiçinde konut verileri takip edilecek. Bu verilerin bir etkisi olmayacaktır.

ABD: ABD’de perakende satışlar Haziran ayında manşette %0.2 olan beklentinin üzerinde %0.4 arttı. Çekirdek perakende satışlar ise %0.3 olan beklentinin oldukça üzerinde %0.7 artış sağladı. Sanayi üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre değişim göstermedi . Beklentiler %0.1 artış olması yönündeydi. Geçen hafta TÜFE ve ÜFE verileri kuvvetli gelmişti. Dünkü perakende satışlar verisinin ardından dolar endeksi ve ABD faizleri toparlanmaya devam etti. 10 yıllık faizler %2.13 seviyesini gördü.

Bugün ABD’de konut başlangıçları verisi takip edilecek. Bu verinin önemli bir etkisi olmayacaktır.

EURO BÖLGESİ: Euro Bölgesi’nde ZEW ekonomik güven endeks Temmuz ayında -20.3 oldu. Bu veri Haziran ayında -20.2 seviyesindeydi. Ekonomiye ilişkin güvenin zayıf seyrettiğini görmekteyiz. Almanya’da ise ZEW ekonomik güven endeksi Haziran ayındaki -21.1 seviyesinden Temmuz ayında -24.5’e geriledi ve ekonomiye ilişkin endişelerin arttığının sinyalini verdi. Gerek gelen zayıf ZEW verileri gerekse ABD’den gelen güçlü veriler sonrası EURUSD paritesi satıcılı görünüm sergiledi.

Bugün Euro Bölgesi’nde enflasyon verileri takip edilecek. Bu verilerin EURUSD paritesi üzerinde etkili olmasını bekleyebiliriz.

İNGİLTERE:  İngiltere’de işsizlik oranı Mayıs ayında beklentiler dahilinde %3.8 olarak açıklandı. ABD’den gelen verilerin de etkisiyle GBPUSD paritesinde satıcılı seyir ön plandaydı.

Bugün İngiltere’de enflasyon verileri takip edilecek. Beklenti altında kakabilecek veriler sterlin üzerindeki baskının devam etmesine neden olabilir.

ASYA: ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ay Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile görüşmesinin ardından vergilerin artırılmamasını taahhüt etmesine rağmen, eğer isterse Çin’e uygulanan vergileri yükseltebileceği tehdidini yineledi. Bu açıklama ABD ve Asya borsalarında kısmi bozulmaya neden oldu.

USD/TRY

Paritede yukarı yönde eğilim ön planda. Kısa vadede 5.69 üzerinde kalındığı her durumda bu eğilim korunacaktır. Yukarıda ilk aşamada 5.75 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse alım tarafı kuvvetlenebilir. Bu kapsamda 5.80 ilk aşamada hedeflenebilir. Paritede olası geri çekilmeler 5.69 üzerinde kalındığı sürece alım fırsatı vermeye devam edecektir. 5.69 altına sarkılırsa 5.65 test edilebilir.

EUR/USD

Son dönemde baskı altında kalan paritenin 1.1200 desteği üzerinde tutunduğunu görmekteyiz. Satışların güçlenmesi için bu desteğin kırılması gerekmekte. 1.1200 altında önce 1.1185, ardından ise 1.1160 hedeflenebilir. Yukarıda ise ilk direnç 1.1240’ta yer alıyor. Bu eşik geçilirse toparlanma kuvvetlenebilir.

ALTIN

Ons altında yataylık devam ediyor. Kısa vadede 1402 desteği önemli. Bu destek kırılırsa satı baskısı derinleşebilir ve 1385 hedeflenebilir. Ons’un 1402 desteği üzerinde kalması yukarı yönde hareketleri sınırlı da olsa destekleyebilir. 1407 ara direnci geçilirse 1414 hedeflenebilir.

GBP/USD

Paritede satış baskısı ön planda kalmaya devam ediyor. Bu aşamada son yılların dip bölgesi olan 1.2400 desteğini izliyoruz. Bu destek altında kapanış gelmediği sürece tepki alımları görebiliriz. Böyle bir durumda 1.2450 direnci ilk aşamada izlenmelidir. Paritenin 1.2400 altında kapanış yapması durumunda 1.2380’e doğru baskı muhtemel olacaktır.

BTC/USD

Bitcoin’de 11.000 direnci altındaki satış baskısı beklentimiz devam ediyor. Daha kısa vadede 9.715 direncini izliyoruz. Bu eşik yukarı yönde geçilirse toparlanma hareketi görebiliriz. Ancak 9.715 altında kalındığı sürece 9.000’re doğru baskı oluşabilir.