ABD’den Yaptırımlarda Yumuşama Sinyalleri

Sosyal Medya: fbtwprpr

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Cuma günü yurtiçi piyasalar tatilden döndü. Ancak önemli bir ekonomik gündem takip etmedik. Siyasi tarafta ise S-400 konusunda gelişmeler vardı. ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektubunda, “Türkiye’nin S-400’ü teslim alması takdirinde F-35’leri alamayacağını” dile getirdi. Dların küresel bazda zayıflamasına rağmen, dolar kuru 5.85’e yakın işlem görüyor.

Bugün yurtiçinde hazine tahvil ihraçları takip edilecek. Hazinenin bu hafta 9,9 milyar TL iç borç ödemesi bulunuyor.

ABD: Cuma günü ABD’de Mayıs ayı istihdam piyasası verileri açıklandı. Tarım dışı istihdam 175 bin olan beklentinin oldukça altında 75 bin olarak açıklanırken, işsizlik oranı ise %3.6 ile beklentiler dahilinde geldi. Ortalama saatlik kazançlar ise aylık bazda beklentinin altında kaldı. Bir süredir ABD zayıf veriler ön planda ve bu duru küresel endişeleri de göz önünde bulundurunca Fed’in faiz indirme fiyatlamasının artmasına neden oluyor. Bu kapsamda dolar endeksi Cuma günü sert değer kaybı yaşadı.

Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin.

EURO BÖLGESİ: Cuma günü Almanya’da Nisan ayında sanayi üretimi yıllık bazda %1.8 daraldı. Beklentiler %0.4 daralma olacağı yönündeydi. Diğer yandan ticaret dengesi Nisan ayında 17,9 milyar€ fazla verdi. Bu verilerin ardından ilk aşamada baskı altında kalan EURUSD paritesi, zayıf ABD verilerinin ardından 1.1350 seviyesini test etti.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak. Almanya’da piyasalar ‘Milli Pazartesi’ günü nedeniyle kapalı olacak.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de ekonomik gündem oldukça sakindi. Brexit konusunda ise yeni bir gelişme yaşanmadı. GBPUSD paritesi küresel bazda zayıflayan doların etkisiyle yukarı yönde ivmelendi.

Bugün İngiltere’de sanayi üretim verileri takip edilecek. Ekonomik gidişata ilişkin vereceği sinyaller nedeniyle bu veriler önemli olacaktır.

ASYA: Japonya’da 1Ç19 büyümesi beklentiler dahilinde %2.2 olarak açıklandı. Çin’de ise ticaret fazlası 22,3 milyar dolar olan beklentinin üzerinde 41,6 milyar dolar olarak açıklandı. Çin’de ithalatın sert düşmesinin bu veride etkili olduğunu görmekteyiz. ABD’nin Meksika’ya uygulayacağı vergileri ertelemesi ve ABD Hazine Bakanı’nın Huawei’ye uygulanan yaptırımların yumuşayabileceğini açıklamasının ardından Asya borsaları pozitif seyrediyor.

 

USD/TRY

Paritede kısa vadede 5.87 direnci kritik. Bu eşik geçilirse önce 5.91, ardından ise 5.96 hedeflenebilir. Paritenin 5.87 altında kalması durumunda 5.8250 hedeflenebilir. Bu seviye altında 5.77 ön planda olacaktır.

EUR/USD

Paritede geçen hafta gelen alımlarla birlikte düşen eğilimini yukarı yönde kırıldı. Mevcut durumda bu trende tekrar yaklaştı. 1.1300 üzerinde kalmayı başarırsa yukarı yönde hareketler ön planda olacaktır. Bu kapsamda 1.1330 ve 1.1350 yeniden test edilebilir. Paritenin 1.1300 altına sarkması durumunda ise 1.1285’e doğru baskı görebiliriz.

ALTIN

Ons altında gelen yükselişlerin ardından 1347 civarından önemli bir dönüş görmekteyiz. Mevcut durumda 1325 desteğini izliyoruz. Bu destek altında 1313’e doğru baskı görebiliriz. Ons’ta gelebilecek alımlarda ana direnç olarak 1347 ön planda kalmaya devam edecektir. Ara direnç olarak ise 1337 izlenebilir.

GBP/USD

Paritede kısa vadede toparlanma var ancak gelen resimde bir yataylık söz konusu. 1.2690’ı destek olarak izliyoruz. Bu destek kırılırsa 1.2645’e doğru düşüş görebiliriz. Paritede yukarıda ise 1.2740 ana direnç olarak izlenmeli. Yükseliş eğilimi için bu eşiğin geçilmesi gerekiyor.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede teknik sıkışma izliyoruz. 7.500 ana destek olarak ön planda. Bu destek kırılırsa satış baskısı artabilir ve 7.300’e doğru baskı görebiliriz. Yukarıda ise 7.840 ana direnç olarak ön planda. Bu eşik geçilirse alım tarafı canlanabilir ve 7.950 test edilebilir.