Sabah Bülteni

ABD'nin Vergileri Ertelemesi Dolar Endeksini Değerli Kılıyor

Ağustos 14, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 14, 2019

ABD'nin Vergileri Ertelemesi Dolar Endeksini Değerli Kılıyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Kurban Bayramı tatili nedeniyle yurtiçinde bir gündem takip edilmedi. ABD’nin Çin’e ek vergi uygulama kararını ertelemesinin ardından dolar küresel bazda değer kazanırken dolar kuru 5.60 üzerini test etti.

 

ABD: Dün ABD’de Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı. Verilere göre, manşet enflasyon yıllık bazda %1.7 olan beklentinin üzerinde %1.8 artarken, çekirdek enflasyon ise %2.1 olan beklentinin üzerinde %2.2 artış sağladı. Bu veriler az da olsa Fed’in Eylül ayında faiz indirme beklentilerini azalttı. ABD’de asıl gündem ise bazı Çin ürünlerine yönelik olarak açıklanan ve 1 Eylül’de uygulamaya girmesi beklenen yeni ek gümrük vergilerinin “sağlık, emniyet, ulusal güvenlik ve diğer sebeplerden ötürü” 15 Aralık’a ertelendiğinin açıklanmasıydı. Bu haberin ardından dolar endeksi ve ABD 10 yıllık faizleri yukarı yönde hareketlendi.

Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi ve Almanya’da Ağustos ayı ZEW ekonomik güven endeksleri oldukça zayıf sinyaller verdi. Almanya’da güven endeksi -27.8 beklenirken, -44.1 olarak açıklandı. Euro Bölgesi’nde ise güven endeksi-21.7 olarak beklenirken -43.6 geldi. Gerek bu zayıf veriler gerekse doların küresel bazda güçlenmesinin etkisiyle paritede satış baskısı gördük.

Bugün Euro Bölgesi’nde ve Almanya’da 2Ç19 büyüme verileri açıklanacak. Bunun yanı sıra Euro Bölgesi sanayi üretim verisi de gündemimizde olacak. Beklenti altına kalabilecek büyüme oranları parite üzerindeki baskıyı artırabilir.

İNGİLTERE:  İngiltere’de işsizlik oranı Haziran ayında %3.8’den %3.9’a yükseldi. Ticaret savaşı gelişmeleri neticesinde doların küresel bazda değer kazanmasıyla birlikte GBPUSD paritesinde baskı gördük.

Bugün İngiltere Temmuz ayı enflasyon verileri açıklanacak. Zayıf veriler sterlin üzerinde baskı oluşturabilecekken, kuvvetli bir veri ise paritede toparlanma sağlayacaktır.

ASYA: ABD’nin bazı Çin ürünlerine yönelik olarak açıklanan ve 1 Eylül’de uygulamaya girmesi beklenen yeni ek gümrük vergilerinin “sağlık, emniyet, ulusal güvenlik ve diğer sebeplerden ötürü” 15 Aralık’a ertelendiğini açıklamasının ardından küresel risk iştahı yükseldi. Bu kapsamda bir süredir baskı altında kalan Asya borsalarında alımlar görmekteyiz. Diğer yandan Çin’de sanayi üretimi ve perakende satışlar beklenti altında kalarak ekonomiye dair zayıf sinyaller verdi.

USD/TRY

Paritede kısa vadede yukarı yönde eğilim sürüyor. Bu eğilimin destek noktası mevcut durumda 5.54 seviyesinde yer alıyor. Bu seviye üzerinde kalınması alım tarafını canlandırabilir. Bu kapsamda 5.61 ve 5.64 seviyeleri önemli direnç noktaları olarak izlenebilir. Paritenin 5.54 altına sarkması durumunda kısa süreli baskı görebiliriz. Bu kapsamda 5.52 izlenebilir.

EUR/USD

Paritede aşağı yönde baskı görmekteyiz. Burada 1.1160 desteği izlenmeli. Bu destek altına sarkılırsa satış baskısının derinleşmesi beklenebilir. Bu kapsamda 1.1130 ve 1.11 hedeflenebilir. Paritede gelebilecek alımlarda ise 1.1220 geçilmediği sürece yükselişler satış fırsatı vermeye devam edecektir.

ALTIN

Küresel bazda yaşanan gelişmeler neticesinde ons altında oynaklık bir hayli yükseldi. Kısa vadede 1494 desteğini izliyoruz. Bu destek kırılırsa 1488 ve 1477 seviyeleri hedeflenebilir. Yukarıda ise 1505 ilk direnç noktası olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir

GBP/USD

Paritede genel resimde satış baskısı devam ediyor. Kısa vadede tepki alımları gelebilir ancak mevcut konjonktürde bu alımlar zayıf kalabilir ve satış fırsatı verebilir. Aşağıda 1.2040 ilk destek noktası. Bu destek altına sarkılırsa 1.2020 ve 1.20 seviyeleri sırasıyla hedeflenebilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 1.2090 ve 1.2120 kademeli satış fırsatı verebilecek seviyeler olarak izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de 11.000 desteği kırıldı ve beklediğimiz gibi sert satışlar geldi. Bu aşamada yeniden 11.000 üzerinde hareket görmediğimiz sürece baskının devam etmesini bekleyebiliriz. Bu kapsamda 10.400 desteği izlenebilir. Bu seviye altında 10.100’e doğru baskı