BIST-100’de zayıf teknik görünüm sürüyor

Sosyal Medya: fbtwprpr

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Ekonomik güven endeksi Temmuz ayında 80,7 iken, Ağustos ayında %7,9 oranında artarak 87,1 oldu. Bu verinin TL varlıklar üzerinde bir etkisini görmedik. BIST-100’de zayıflığın devam ettiği bir süreç içerisindeyiz. Ana direnç noktalarının geçilememesi zayıflığın ön planda kalmasına neden oluyor.

ABD: Ticaret savaşına ilişkin haber akışları azaldı ve bu durum piyasalarda dengelenmeye neden olmakta. Yeni bir olumsuz haber akışı gelmediği sürece toparlanma hareketleri devam edecektir.

Bugün ABD’de ekonomik gündem oldukça sakin.

EURO BÖLGESİ: Almanya’da Eylül ayı için GfK tüketici güveni 9.6 puan olan beklentinin hafif üzerinde 9.7 puan olarak açıklandı. Bu verinin Euro ve Dax üzerinde bir etkisini görmedik. Dax endeksi dünkü yükselişin ardından bugün sınırlı geri çekiliyor. Endekste henüz ana direnç noktalarının geçilemediğinin altını çizebiliriz.

PETROL: Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre, haftalık petrol stokları beklentilerin üzerinde 11,1 milyon varil gibi sert bir düşüş gösterdi. Set düşen stokların ardından petrolde yukarı yönde kuvveti hareketler görmekteyiz. Bugün de gözler ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin açıklayacağı verilerde olacak. Bu veriler de dünkü gibi sert düşüş gösterirse petroldeki yukarı yönde hareketler devam edebilir.

BIST100

Endekste zayıf teknik görünüm devam ediyor. 97.500 direnci geçilemediği sürece alım tarafının ivme kazanması zor gözükmekte. Aşağıda 95.500 önemli destek noktası. Bu destek altında 94.000’e doğru baskı görebiliriz.

DAX

Endekste yatay görünüm devam ediyor. Ana direnç ve desteklerde henüz bir kırılma gelmedi. Alımların kuvvetlenmesi için 11.850 eşiğinin geçilmesi gerekmekte. Aşağıda ise 11.600/11.500 kritik destek noktası. Tepki alımları için ön planda olabilir. Ancak 11.500 altında satış baskının artabileceğinin altını çizmek gerekiyor.

DOW JONES

Endekste yatay görünüm sürüyor. Aşağıda 25.500 desteği kritik. Bu bölgeye geri çekilmeler kısa süreli alım fırsatı verebilir. 25.500 altında görünüm zayıflayacaktır. Yukarıda ise 26.000 direnci kritik. Alımların kuvvetlenmesi için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte.

WTI

Petrol kritik direnç noktasını test ediyor. 55.80 bu aşamada önemli. Bu eşik geçilirse alım tarafı kuvvetlenebilir ve 57.20 hedeflenebilir. Petrolde aşağıda ise 55.20 ilk önemli destek. Bu seviye altına sarkılırsa teknik baskı oluşabilir.

EURTRY

Paritede 6.31 üzerindeki alım hareketi devam ediyor. 6.50 direnci oldukça kritik. Bu eşik üzerinde 6.55 ve 6.63 hedeflenebilir. Olası kar satışlarında ise 6.43 ilk destek noktası olacaktır.

ETHUSD

Ethereum’da satış baskısı ön planda. Yukarıda 195 direnci kritik. Bu eşik geçilirse zayıflık ortadan kalkabilir. 195 altında kalındığı sürece baskı da devam edecektir. Bu kapsamda 183 destek olarak izlenebilir.