Brexit Gelişmeleri Sterlin’e Değer Kazandırıyor

Sosyal Medya: fbtwprpr

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem oldukça sakindi. Salı günü gelen enflasyon verilerinin ardından dolar kurunda görülen gevşeme dün de devam etti ancak ana destek bölgesine yakın yerden tepki alımlarının geldiğini gördük.
Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.

ABD: Dün ABD’de ekonomik gündem oldukça sakindi. Dolar endeksi Salı günü gelen zayıf PMI verisinin ardından oluşan zayıf seyrine devam ederken, 10 yıllık faizler ise %1.43’ten %1.49’a doğru yükseldi.
Bugün ABD’de özel sektör tarım dışı istihdam ve ISM hizmet PMI verisi takip edilecek. Cuma günü açıklanacak olan istihdam piyasası verileri öncesinde bu veriler önemli bir hareket yaratmayacaktır.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da hizmet PMI 54.4 olan beklentinin üzerinde 54.8 olarak açıklanırken, Euro Bölgesi’nde ise 53.4 olan beklentinin üzerinde 53.5 olarak açıklandı. Perakende satışlar ise %2 olan beklentilerin üzerinde %2.2 artış gösterdi. Salı günü ABD’den gelen zayıf verilerin ardından paritede görülen yükselişler dün de devam etti.
Bugün Almanya’da fabrika siparişleri verisi açıklanacak. Bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

İNGİLTERE:  Brexit’e ilişkin yoğun gelişmeler sürüyor. Anlaşmasız Brexit’i önlemeye çalışan tasarının meclisten geçmesinin ardından, Johnson’ın erken seçim oylaması da reddedildi. Bu durum anlaşmasız Brexit riskini azalttı ve sterlin değer kazandı.
Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak. Ancak Brexit gelişmeleri önemli olacaktır.

ASYA: Asya piyasaları açısından ekonomik gündem sakin. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin olumlu beklentilerle birlikte Asya borsalarında pozitif görünüm ön planda.

USD/TRY

Paritede kısa vadede aşağı yönde eğilim görmekteyiz. 5.63 desteği izlenebilir. Bu destekten tepki yükselişleri görebiliriz. Gelebilecek tepki alımlarında 5.68 direnci önemli olacaktır. Paritemim 5.63 altına sarkması durumunda ise 5.58 test edilebilir.
USDTRY

EUR/USD

Parite dün düşen eğilim dip bölgesi olan 1.0920’den gelen tepki yükselişi sürüyor. Bu aşamada 1.1060 direnci önemli olacaktır. Bu eşik geçilirse 1.11’e doğru yükseliş görebiliriz. Paritede aşağıda ise 1.10 desteğini izleyebiliriz Bu destek altında baskı artabilir.
EURUSD

ALTIN

Ons altında yukarı yönde denemeler sürüyor. 1550 ve 1555’i direnç noktaları olarak izliyoruz Bu eşikler kısa süreli geri çekilme için fırsat verebilir. 1555 geçilirse alım tarafı kuvvetlenecektir. Aşağıda ise 1533 izlenmesi gereken destek noktası.
ALTIN

GBP/USD

Brexit gelişmeleriyle birlikte paritede oynaklık yüksek. Yukarıda 1.2250 kritik direnç olarak izlenebilir. Alım tarafının ivme kazanması için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte. 1.2250 üzerinde 1.23 hedeflenebilir. Paritede olası geri çekilmelerde ise 1.22 ilk destek olarak izlenebilir.
GBPUSD

BTC/USD

Bitcoin’de toparlanma eğilimi ön planda. Kısa vadede 10.400 üzerinde kalındığı sürece bu toparlanma devam edebilir. Yukarıda 10.800 ilk direnç noktası. Bu eşik geçilirse 11.000 ana direnci hedeflenebilir.
BTC