Sabah Bülteni

Bretix Gelişmeleri Sterlin'i Ciddi Oranda Baskılıyor

Temmuz 30, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 30, 2019

Bretix Gelişmeleri Sterlin'i Ciddi Oranda Baskılıyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde önemli bir gündem takip edilmedi. Dolar küresel bazda güçlü olmasına rağmen, TL’deki pozitif ayrışma devam etti ve bu kapsamda dolar kurunda aşağı yönde hareketlerin ön planda olduğunu gördük. Aynı zamanda 2 yıllık gösterge tahvil faizlerinde de geri çekilmenin devam etti. Bu durum para girişinin olduğunu destekliyor.

 

Bugün yurtiçinde ekonomik güven endeksi takip edilecek. Ancak bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

 

ABD: Dallas Fed imalat endeksi Temmuz ayında negatif tarafta 6.3 olarak açıklandı. Beklentiler negatif tarafta 6.0 olması yönündeydi. Bu verinin piyasa üzerinde etkisi olmadı. Kritik Fed toplantısı öncesinde dolar endeksi değerlenmeye devam ederken, 10 yıllık faizler ise sınırlı düşüş gösterdi.

Bugün ABD’de kişisel gelir ve kişisel harcamalar verileri açıklanacak. Yarınki kritik Fed toplantısı öncesinde bu verilerin etkisi sınırlı kalacaktır.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde önemli bir gündem takip edilmedi. Son ECB toplantısında verilen güvercin mesajların ve gelen makro verilerin zayıf olmasıyla baskı altında kalan EURUSD paritesi, bu görünümüne devam etti. Ancak kritik 1.11 eşiğinin henüz aşağı yönde geçilemediğini görmekteyiz.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik güven endeksi açıklanacak. Bu verinin önemli bir etkisi olmayacaktır.

İNGİLTERE:  İngiltere’de anlaşmasız AB’den ayrılık ihtimali güçleniyor. Bakanlık’tan gelen açıklamada AB’nin müzakereleri tekrar başlatmaması durumunda anlaşmasız Brexit’in en olası sonuç olacağı belirtildi. Bu gelişmeler neticesinde sterlin’de çok ciddi değer kayıpları olduğunu görmekteyiz.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak. Gözler Brexit ile ilgili yaşanabilecek açıklamalarda olacak.

ASYA: Japonya MB beklendiği gibi faizi -%0,1’de korudu. Metinde %2 enflasyon hedefi için “tereddüt etmeden” gevşemeye gidileceği ifadesi yer aldı. Sözlü yönlendirmede düşük faizin 2020 ilkbaharına kadar korunacağı ifadesi değişmedi. Asya piyasaları dünkü yatay/negatif hareketlerin ardından bugün ise yatay/pozitif hareketler sergiliyor. ABD ile Çin arasında yapılacak görüşmelerden gelecek açıklamalar önemli olabilir.

USD/TRY

Paritede baskı sürüyor. Ana eşikler aşağıda 200 günlük ortalama 5.58, yukarıda 5.74 olarak takip edilebilir. Mevcut durumda bu bölgeden tepki alımları beklenebilir. Ancak 5.58 altında alımların sıkıntılı alana girebileceğinin altını çizmek gerekiyor.

EUR/USD

Paritede geçen hafta gelen kırılmanın ardından satış baskısı ön planda kamaya devam ediyor. Genel resimde 1.1215 altında kalındığı sürece bu baskı devam edecektir. Aşağıda ise yaklaşık son iki yılın dip seviyesi olarak 1.11’i izliyoruz. Son döneme bu destekten tepki alımları geliyor. Paritede ara direnç olarak 1.1180 izlenebilir. Paritede 1.11 kırılması gelirse satışlar derinleşir.

ALTIN

Ons’ta 1413 desteği önemli olmaya devam ediyor. Bu destek altına sarkılırsa 1400’e doğru baskı görebiliriz. Ons’un 1413 üzerinde kalması yukarı yönde hareketler açısından önemli olacaktır. Olası yükselişlerde 1425 ve 1438 kademeli satış seviyeleri olarak izlenebilir.

GBP/USD

Paritede satış baskısı kuvvetli şekilde devam ediyor. Mevcut durumda 1.2100 ilk destek noktası olarak izlenebilir. Bu destek altına sarkılırsa 1.2030 hedeflenebilir. Paritede gelebilecek olası tepki alımlarında 1.2210 ilk direnç olarak ön planda olabilir.

BTC/USD

Bitcoin’de satış baskısı devam ediyor. Kısa vadede 10.100, genel resimde 11.000 kritik dirençler olarak izlenebilir. Bu eşikler geçilmeden alım tarafının canlanması zor. Aşağıda ise 9.100 destek olarak izlenebilir. Bu destekten tepki alımları görebiliriz.