Sabah Bülteni

Brexit Konusunda Önmeli Gelişme

Eylül 20, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 20, 2019

Brexit Konusunda Önmeli Gelişme

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde önemli bir gündem takip edilmedi. Dolar kurunda 5.65 desteğinden gelen alımlar devam ederken 5.70 üzerinde bir hareket görmekteyiz.

Bugün yurtiçinde tüketici güveni açıklanacak. Bu verinin önemli bir etkisi olmayacaktır.

ABD: Philadelphia Fed imalat endeksi 11.0 puan olan beklentinin üzerinde 12.0 puan olarak açıklandı. FED toplantısı sonrası güçlenen dolar endeksi dün ise aşağı yönde hareketler sergiledi.

Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakindi. Fed sonrası 1.10’a kadar gerileyen parite dün ise 1.1070’e doğru yükseldi ancak bu yükselişin altında temel bir sebep görmemekteyiz.

Bugün Euro Bölgesi’nde tüketici güveni açıklanacak. Bu verinin önemli bir etkisi olmayacaktır.

İNGİLTERE:  İngiltere’de dün ilk aşamada perakende satış verileri takip edildi. Perakende satışlar yıllık bazda %2.9 artış beklentisinin altında %2.7 artış sağladı. Daha sonrasında ise İngiltere Merkez Bankası kararları takip edildi. İngiltere Merkez Bankası beklenildiği gibi para politikasına bir değişikliğe gitmedi. Faiz kararı toplantısının tutanaklarında, “Siyasi olaylar uzun belirsizlik döneminin daha da sürmesine yol açabilir,” denildi ve “Bu belirsizlikler ne kadar uzun sürerse, talep o denli potansiyelin altında kalmaya devam edecektir ve iç ekonomi tarafından üretilen enflasyon baskıları azalacaktır” değerlendirmesinde bulunuldu. Son olarak AB Komisyon Başkanı Juncker yaptığı açıklamada, 31 Ekim’de bir anlaşma sağlayabileceklerini ifade etti. Bu gelişmeler sterlin için pozitif etki yarattı.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Asya piyasaları için gündem sakin. ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin olumlu beklentiler Asya piyasalarını destekliyor.

USD/TRY

Paritede 5.65 desteğinden gelen alımlar sürüyor. Bu bölge üzerinde kalındığı sürece yukarı yönde hareketler görebiliriz. Yukarıda ise 5.74 ilk kritik direnç noktası. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanacaktır. TL’de güçlenme için 5.65 altı hareket gerekmekte.

EUR/USD

Paritede düşen eğilim devam ediyor. Bu eğilimin direnç noktaları 1.11 ve 1.1120’den geçiyor. Bu bölge yukarı yönde geçişmediği sürece zayıf seyir sürecektir. Aşağıda ise 1.1020 ilk destek noktası. Bu bölge altındaki kapanışlar baskı artabilir.

ALTIN

Ons altında ana destek bölgesi olan 1484/1485 bu hafta çalıştı ve alımlar geldi. Bu bölge altına sarkılmadığı takdirde sert bir baskı gelmeyecektir. Yukarıda 1512 ilk direnç olarak izlenebilir.

GBP/USD

Paritede ana destek bölgeleri üzerinde tutunmalar devam ediyor. 1.25 ve 1.2450 üzerinde kalınması parite için pozitif olacaktır. Yukarıda 1.2570 izlenebilir. Bu eşik geçilirse 1.26 potansiyel hedef konumunda olacaktır.

BTC/USD

Bitcoin’de 10.350 kritik direnç noktası. Bu eşik geçilmediği sürece baskının ortadan kalkması zor. 10.350 üzerinde 10.500 ve 11.000 hedeflenebilir. Geri çekilmelerde ise 9.900 ilk destek noktası.