Sabah Bülteni

Bugün Ekonomik Gündem Sakin

Ağustos 19, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 19, 2019

Bugün Ekonomik Gündem Sakin

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Türkiye’de sanayi üretimi Haziran ayında yıllık bazda %3.7 daraldı. Piyasa beklentisi %0.3 daralma olması yönündeydi. Türkiye ekonomisinde yaşanan daralmanın derinleştiğini görmekteyiz. Dolar kurundaki yatay görünümün Cuma günü de devam ettiğini gördük. Kur 5.57-5.53 seviyeleri arasında dalgalandı.

 

Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.

 

ABD: ABD’de konut başlangıçları  Temmuz ayında aylık bazda %4 daraldı. Beklentiler %0.2 artış olması yönündeydi. Diğer yandan Michigan tüketici güven endeksi ise 97 puan olan beklentinin altında 92.1 olarak açıklandı. Geçtiğimiz hafta ABD’de önemli makro veriler iyi gelmişti. Cuma günü açıklanan ve  beklenti altında kalan bu verilerin ise önemli bir etkisini görmedik.

Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.

 

EURO BÖLGESİ : Cuma günü Euro Bölgesi’nde gündem sakindi. Avrupa Merkez Bankası üyelerinden faiz indirim sinyalleri hafta boyunca geldi. Zaten son dönemde gelen verilerin oldukça zayıf olduğunu ve bu durumun da Euro üzerinde baskı oluşturduğunu görmekteyiz.

Bugün Euro Bölgesi’nde Temmuz ayı nihai enflasyon verileri açıklanacak. Beklentilerin altında kalacak olası veriler euro üzerindeki baskının devamını sağlayabilir.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de önemli bir gündem takip edilmedi. Hafta içerisinde gelen verilerle toparlanan sterlin’in Cuma günü de değer kazandığını gördük.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin.

ASYA: Japonya’da ihracat Temmuz ayında %1.6 daraldı. Beklentiler %2.3 daralma olması yönündeydi. Geçen hafta yüksek volatilite yaşayan Asya borsaları, haftanın ilk işlem gününde toparlıyor.

USD/TRY

Parite kritik direnç bölgesinin altında seyrediyor. Kurda 5.62/5.63 bölgesi önemli bir eşik. Bu bölge geçilirse kurda yukarı yönde hareketlerin ön planda olmasını bekleyebiliriz. Bu kapsamda 5.70’e doğru hareket mümkün. Kurda 5.62/5.63 bölgesi geçilemediği sürece alım tarafı zayıf kalabilir. Aşağıda 5.54 ilk destek noktası. Bu seviye altında baskı görebiliriz.

EUR/USD

Paritede genel resimde düşen eğilim içerisinde kalmaya devam ediyor. Pariteye gelebilecek tepki alımları kademeli satış fırsatı vermeye devam edecektir. Kısa vadede 1.1110 ve 1.1150 genel resimde ise 1.1230 altında kalındığı sürece baskı ön planda olacaktır. Aşağıda ilk destek 1.1060’da yer alıyor. Bu seviye altında baskı artabilir.

ALTIN

Ons altında kısa vadede ivme kaybı görmekteyiz. Aşağıda 1505 ilk önemli destek noktası konumunda. Bu seviye altına sarkılırsa baskının derinleşmesini beklenebilir. Bu kapsamda 1496 ilk potansiyel hedef olacaktır. Ons’ta yukarıda ise 1526 ana direnç olarak izlenebilir. Ara direnç ise 1515 seviyesinde yer alıyor.

GBP/USD

Genel resimde düşen trendde olan parite, kısa vadede ise toparlanma sürecinde. Kıs vadede 1.2090 üzerinde kaldığı sürece bu toparlanma eğilimi de devam edecektir. Yukarıda 1.22 ilk kritik direnç noktası. Alımların güçlenmesi için bu direncin geçilmesi gerekmekte.

BTC/USD

Geçen hafta sert satış baskısı altında kalan Bitcoin’de toparlanma çabası görmekteyiz. 10.500 kritik direnç noktası. Toparlanmanın güç kazanması için bu eşiğin geçilmesi gerekiyor. 10.500 üzerinde 11.000 hedeflenebilir. Bitcoin’de aşağıda ise 10.200 önemli olacaktır. Bu seviye altında yeniden baskı görebiliriz.