Sabah Bülteni

Bugün özellikle USDTRY ve EURUSD hareketli olacak

Eylül 12, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 12, 2019

Bugün özellikle USDTRY ve EURUSD hareketli olacak

GÜNÜN GELİŞMELERİ 

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem sakindi. Sabah saatlerinde 5.80 civarına yükselen dolar kuru ardından gelen kar satışlarıyla 5.75 civarına geriledi.
Bugün gözler PPK toplantısı sonrası açıklanacak faiz kararında olacak. Beklentiler faizlerin 250bps düşürülmesi yönünde. 250-300bps faiz indirimi fiyatların içerisinde olabilir. Bu bant üzerinde veya altında gelebilecek faiz indirimleri hareketlilik yaratacaktır. 300bps üzeri gelebilecek bir indirim TL’de zayıflamaya neden olabilir. 250bps altında bir indirim ise TL’de değerlenmeye neden olacaktır.

ABD: ABD’de çekirdek ÜFE aylık bazda %0.2 olan beklentinin üzerinde %0.3 olarak açıklandı. Yıllık bazda ise %2.2 olan beklentinin üzerinde %2.3 artış sağlandı. ABD’den gelen güçlü veriler ve ticaret savaşına ilişkin azalan endişeler ABD 10 yıllık faizlerini ve dolar endeksini yukarı çekmeye devam etti.
Bugün ABD’de enflasyon verileri açıklanacak. Beklentilerin üzerinde gelebilecek veriler dolar endeksi ve faizleri yukarı çekmeye devam edebilir. Zayıf bir enflasyon ise geri çekilmelere neden olacaktır.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakindi. EURUSD paritesinde mevcut zayıf görünümün devamını izledik. Özellikle bugünkü ECB toplantısı öncesinde euro’daki zayıflık dikkat çekiciydi ve parite 1.10 altını test etti.
Bugün ilk olarak ECB faiz kararı takip edilecek. Piyasada faiz konusunda net bir beklenti  yok. Ancak 10bps indirim fiyatların içerisinde gözüküyor. Faiz kararı sonrası gözler Draghi’de olacak. Draghi’nin para politikasına ilişkin söylemleri kritik olacak. Eğer genişlemeci bir sinyal verirse paritedeki baskının devamı beklenebilir. Aynı zamanda ECB, büyüme ve enflasyon beklentilerinde aşağı yönde revizyon yapabilir. Olası revizyonlarda bunun boyutu önemli olacak.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. Brexit konusunda ise yeni bir gelişme yaşanmadı. Dolar endeksindeki güçlenmeye bağlı olarak GBPUSD paritesinde sınırlı da olsa aşağı yönde hareketler izledik.
Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak. Olası Brexit gelişmeleri önemli olacaktır.

ASYA: Bugün Asya piyasalarında gündem sakin. Ticaret savaşına ilişkin artan olumlu beklentiler Asya piyasalarını olumlu anlamda destekliyor. Son habere göre, Çin, ticaret müzakereleri öncesi ABD’den tarım ürünü ithal etmeyi değerlendiriyor.

USD/TRY

Paritede yukarı yönde eğilim sürüyor. Yukarıda 5.82 ilk kritik eşik olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir ve 5.90 hedeflenebilir. Paritede aşağıda ise 5.65/5.60 bölgesi ana destek olmakla birlikte 5.73 ara destek olarak izlenebilir. Genel resimde geri çekilmeler alım fırsatı vermeye devam edecektir.
USDTRY

EUR/USD

Paritede zayıf eğilim ön planda. Bugünkü gelişmelerle birlikte paritede yüksek oynaklık olacaktır. Kısa vadede 1.1070’i önemli direnç olarak izliyoruz. Bu eşik altında kalındığı sürece yükselişler kademeli satış fırsatı vermeye devam edecektir. Aşağıda ise 1.1000 ara destek konumunda. Bu seviye altında baskı artacaktır.
EURUSD

ALTIN

Ons altında geçen hafta gelen kırılmadan sonra satış baskısı devam ediyor. Ancak kısa vadede bir yataylık görmekteyiz. Yukarıda 1502 önemli olacak. Bu seviye altında kalındığı sürece baskı devam edecektir. Bu kapsamda alt bant olan 1485 civarı yeniden test edilebilir. Ons’un 1502 üzerine yükselmesi durumunda toparlanma hareketi görebiliriz.
ALTIN

GBP/USD

Paritede teknik sıkışma görmekteyiz. Aşağıda 1.23 kritik destek noktası. Bu destek altına sarkılırsa baskı görebiliriz. Yukarıda ise 1.2360 ilk direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 1.2380 ve 1.24 hedeflenebilir.
GBPUSD

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede teknik sıkışma söz konusu. Düşen eğilim tepe noktası olarak 10.700’ü izliyoruz. Bu eşik yukarı geçilmeden alım tarafı ivme kazanmayacaktır. Aşağıda ise 9.900 ve 9.200 kademeli alım yerleri olarak izlenebilir.

BTCUSD