Sabah Bülteni

Dolar Endeksi Güçleniyor

Temmuz 23, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 23, 2019

Dolar Endeksi Güçleniyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde önemli bir ekonomik gündem takip etmedik. Siyasi tarafta önemli bir gelişme yaşanmadı. Dolar kuru geçen hafta 5.60 dip bölgesinden gelen alımların devamında 5.69 seviyelerine kadar yükseldi.

 

Bugün yurtiçinde tüketici güven endeksi verisi takip edilecek. Bu verinin parite üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır. Gözler daha çok Perşembe günkü TCMB faiz kararında olacak. Piyasa beklentisi 250 baz puan indirim olması yönünde. Beklentilerin üzerinde özellikle 400 baz puan ve üzeri bir indirimde TL tarafında değer kayıpları oluşabilir.

 

ABD: ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi Haziran ayında negatif tarafta 0.02 puan olarak açıklandı. Piyasa beklentisi pozitif tarafta 0.10 puan olması yönündeydi. Bu veri dolar endeksi ve ABD faizlerinde sınırlı baskıya yol açtı. Diğer yandan ABD Başkanı Trump, sosyal medyadan yaptığı açıklamada anti-faiz söylemlerini tekrarladı. Ancak piyasa üzerinde bir etkisi olmadı.

Bugün ABD’de gerçekleşen konut satışları açıklanacak. Bu verinin piyasa üzerinde bir etkisi olmayacaktır.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde önemli bir gündem takip edilmedi. EURUSD paritesi gün genelinde sakin bir seyir izledi ve 1.12 ana desteğini korudu. Ancak yeni gün itibarıyla 1.12 seviyesi altında işlem görmekte.

Bugün Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi açıklanacak. Perşembe günkü kritik ECB toplantısı ve Draghi konuşması öncesinde bu verinin bir etkisi olmayacaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de önemli bir gündem takip edilmedi. GBPUSD paritesi düşen eğilim içerisindeki hareketler neticesinde satıcılı bir görünüm sergiledi.

Bugün de İngiltere’de takip edilecek önemli bir gündem bulunmuyor.

ASYA: Asya seansında önemli bir gündem yok. Dün satıcılı bir görünüm sergileyen Asya piyasaları bugün karışık bir seyir içerisinde.

USD/TRY

Teknik olarak paritede 5.60 destek bölgesi korunuyor. Bu bölge üzerinde kalındığı sürece geri çekilmeler alım fırsatı vermeye devam edebilir. Paritedeki kritik dirençler ise sırasıyla 5.73 ve 5.78 olarak izlenebilir. Özellikle 5.78 geçilirse alım tarafı ivme kazanacaktır. Paritede alım pozisyonları 5.60 altındaki kapanışlarda riskli olacaktır.

EUR/USD

Parite bir süredir test ettiği 1.12 desteği atlına sarktı. Kısa vadede 1.1210 altında kaldığı sürece aşağı yönde hareketler etkili olabilir. Bu aşamada 1.1185’i ilk destek noktası olarak izliyoruz. Paritede toparlanma görülmesi için 1.1210 direncinin üzerinde hareket gerekmekte.

ALTIN

Ons altında 1410 desteği oldukça kritik. Bu destek kırılırsa 1400’e doğru satış baskısı görebiliriz. Ons’un 1410 desteği üzerinde kalması yukarı yönde hareketlerin devamı açısından önemli olacaktır. Bu kapsamda 1428 ilk direnç olarak izlenebilir.

GBP/USD

Paritede düşen eğilim hareketi devam ediyor. 1.2560 bu aşamada önemli direnç. Bu eşik geçilmeden paritede net bir güçlenmeden bahsetmek zor olacaktır. Ara direnç olarak ise 1.2500 izlenebilir. Paritede 1.2440 desteği kırılırsa ana destek olan 1.2400 hedeflenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de 11.000 direnci altındaki satış baskısı devam ediyor. Bu direnç geçilmeden satış baskısı ortadan kalkamayacaktır. 10.100 destek olarak izlenebilir. Bu destek altında baskı artabilir. 11.000 üzerindeki olası hareketlerde ise ilk aşamada 11.400 hedeflenebilir.