Dolar Endeksi Toparlanmaya Devam Ediyor

Sosyal Medya: fbtwprpr

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: : Hafta sonu beklenmedik bir şekilde TCMB Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından TL tarafında dün baskı gördük. Bir önceki hafta 5.62 seviyelerinden kapanış yapan dolar kuru dün 5.73 üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Diğer yandan S-400 konusunun da belirsizliğini koruduğunu TL için bir risk başlığı olarak masada kaldığının altını çizmek gerekiyor.

Bugün yurtiçinde Hazine’nin 3 ihalesi takip edilecek. Hazine’nin yarın 17,7 milyar TL iç borç ödemesi bulunuyor. Hazine dünkü ihalelerde toplamda 12,3 milyar TL borçlandı.

ABD: Dün ekonomik gündem oldukça sakindi. Geçen hafta gelen istihdam piyasası verilerinin ardından dün de dolar endeksi ve faizler toparlanmaya devam etti.

Bugün ABD’de gündem sakin olacak. Ancak Çarşamba günü Fed Başkanı Powell konuşması ve Perşembe günü enflasyon verileri oldukça önemli olacak.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık bazda %3.7 daraldı. Beklentiler %3.2 daralma olması yönündeydi. Son dönemde bölgeden gelen öncül verilerin zayıf sinyaller vermeye devam etmesi Euro üzerinde baskı oluşturuyor.

Bugün ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. ABD’den gelen güçlü istihdam verilerinin ardından geçen hafta satıcılı seyreden GBPUSD paritesi, bu görünümüne dün de devam etti.

Bugün de İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Bugün Asya piyasalarını ilgilendiren önemli bir ekonomik gündem bulunmuyor. Geçen hafta ABD’den gelen istihdam verilerinin ardından azalan risk iştahı sonrasında Asya piyasalarındaki zayıf seyir devam ediyor.

USD/TRY

Paritede 200 günlük ortalamadan yaşanan dönüş sürüyor. Mevcut durumda oynaklık yüksek olabilir. 5.79’u ara direnç olarak izliyoruz. Bu eşik geçilirse düşen eğilim direnci olan 5.87 izlenebilir. Paritede olası kar satışlarında ilk destek 5.70’te yer alıyor.

EUR/USD

Paritede satış baskısı izliyoruz. Bu aşamada 1.1200 seviyesi önemli olacaktır. Bu destek kırılırsa 1.1180’e doğru baskı oluşabilir. Olası tepki alımlarında ise 1.1260 direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 1.1295 test edilebilir.

ALTIN

Ons altında kısa vadede yataylık ön planda. Aşağıda 1380 önemli destek noktası. Satışların hızlanması için bu desteğin kırılması gerekmekte. Böyle bir durumda 1365 hedeflenebilir. Yukarıda ise 1407 ara direnç konumunda. Bu eşik geçilirse 1417 bölgesi hedeflenebilir

GBP/USD

Paritede satış baskısı sürüyor. Mevcut durumda 1.2500 desteği ön planda. Bu seviye  altına inilirse baskı derinleşebilir ve 1.2470 hedeflenebilir. Paritenin 1.2500 üzerinde kalması tepki alımlarını beraberinde getirebilir. Bu aşamada 1.2550 direnci izlenebilir. Bu eşik geçilirse alımlar ivme kazanabilir.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede oluşan düşen trend yukarı yönde geçildi. 12.200 üzerinde kalınması pozitif olacaktır. 12.800’ü direnç olarak izliyoruz. Bu eşik geçilirse 13.100 hedeflenebilir. Bitcoin’de geri çekilmelerde 12.200 desteği izlenmeli. Bu destek kırılırsa 11.800 hedeflenebilir.