Sabah Bülteni

Dolar Endeksi Üzerindeki Baskı Devam Ediyor

Haziran 25, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Haziran 25,2019

Dolar Endeksi Üzerindeki Baskı Devam Ediyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: : Kapasite kullanım oranı Haziran ayında önceki aya göre 0.8 puan artarak %77.1 oldu ve Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Diğer yandan reel sektör güveni 98.9 puandan 102.5 puana yükseldi ve toparlandı. Pazar günü yapılan seçimin ardından TL varlıklarda değer kazanımları görüldü ancak Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamalarının ardından bu görünüm bozuldu. Çavuşoğlu, Türkiye’nin S-400 alımından vazgeçmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Ne yaptırım kararı olursa olsun, biz S-400’ü aldık.” dedi.

Bugün yurtiçinde takip edilecek bir ekonomik gündem bulunmuyor.

ABD: ABD’de Dallas Fed imalat aktivite endeksi negatif tarafta 2 puan beklenirken, negatif tarafta 12.1 puan olarak açılandı ve ekonomik aktivitelerdeki momentum kaybını onayladı. Chicago Fed imalat aktivite endeksi ise beklentilerden nispeten iyi gelmesine rağmen negatif tarafta kaldı. Bir süredir baskı altında kalan dolar endeksi ve ABD faizleri bu görünümüne devam etti. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez Bankası’nı (Fed) faizleri düşürmediği için yine eleştirdi. Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Fed ne yaptığını bilmemesine rağmen faizleri çok hızlı artırdı (çok düşük enflasyon, dünyanın diğer bölgelerinde yavaşlama, düşürme ve gevşeme) ve aylık bazda 50 milyar dolar sıkılaştırma yaptı. Haziran ABD tarihinin en iyi aylarından biri olacak.”

Bugün ABD’de yeni konut satışları ve tüketici güven endeksi verileri açıklanacak. Bu verilerin etkisi sınırlı kalacaktır.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da IFO ekonomik beklentiler verisi 94.6 olan beklentinin altında 94.2 olarak açıklandı ve son 4 ayın en düşüğüne geldi. Yayınlanan raporda, ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının ekonomik yavaşlamanın ana sebebi olduğu ancak resesyon beklentisi bulunmadığı ifade edildi. Doların küresel bazda baskı altında kalması sonrasında EURUSD paritesi 1.14 üzerine yükseldi.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de ekonomik gündem oldukça sakindi. GBPUSD paritesi oynak bir yapı izlerken, genel resimde yükseliş eğilimine devam etti.

Bugün de İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Bugün Asya piyasalarını ilgilendiren bir ekonomik gündem bulunmuyor. Kritik G-20 zirvesine yaklaştığımız şu günlerde Asya borsalarında satıcılı bir seyir görmekteyiz.

USD/TRY

Paritede kısa vadede oynaklık görmekteyiz. Yukarıda ilk aşamada 5.83 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 5.88 ve 5.95 seviyeleri test edilebilir. Aşağıda ise 5.7950 ilk destek noktası. Bu destek altına sarkılırsa 5.75 hedeflenebilir. Paritenin genel resimde düşen trend içerisinde olduğunun altını çizmek gerekiyor.

EUR/USD

Paritede yukarı yönde ivmelenme devam ediyor. 1.1360 desteği üzerinde kalındığı sürece yukarı yönde hareketler devam edebilir. Yukarıda 1.14 direnci geçilirse 1.1445’e doğru alım görebiliriz. Paritenin 1.1365 altına sarkması kısa süreli momentum kaybına neden olabilir ve 1.1330 test edilebilir.

ALTIN

Ons’ta tarihi direnç bölgesi geçen hafta yukarı yönde geçildi ve alım tarafı oldukça kuvvetli. 1365 üzerinde kalındığı sürece bu yapı korunacaktır. Yukarıda 1450 direncine yaklaştıkça alım tarafında zayıflama ve kar satışı görebiliriz. Böyle bir durumda 1410 ara destek olarak izlenebilir. Bu destek altında satışlar hızlanabilir.

GBP/USD

Paritede kritik 1.2770 direncine yakın bir seyir var. Bu eşik geçilirse 1.2810’a doğru alım görebiliriz. Olası geri çekilmelerde ilk destek olarak 1.2730 izlenebilir. Bu destek altında 1.2700 test edilebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de yükseliş eğilimi ön planda. 11.345 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 11.650’ye doğru yükseliş potansiyeli oluşacaktır. Olası geri çekilmelerde 10.900 trend desteği olarak izlenebilir. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece görünüm pozitif olacaktır.