Sabah Bülteni

Dolar/TL'de 5.77 Direncine Dikkat

Ağustos 21, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 21, 2019

Dolar/TL'de 5.77 Direncine Dikkat

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem oldukça sakindi. Pazartesi günü TCMB’nin açıklamış olduğu zorunlu karşılıklara ilişkin yeni karar sonrası TL’de oluşan zayıflık dün de devam etti ve dolar kuru 5.75 seviyelerini test etti.

 

Bugün  de yurtiçinde sakin bir gündem bizleri bekliyor.

 

ABD: Dün ABD’de ekonomik gündem oldukça sakindi. Pazartesi günü 1.62 seviyelerine kadar yükselen ABD 10 yıllık faizleri, dün %1.54’e kadar geriledi ve mevcut durumda %1.57 üzerinde seyrediyor. Özellikle ABD-Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin gelen karışık açıklamalar faizlerdeki oynaklığa neden olmakta.

Bugün de ABD’de ilk olarak gerçekleşen konut satış verileri takip edilecek. Bu verinin önemi bir etkisi olmayacaktır. Akşam saatlerinde ise 31  Temmuz FOMC toplantısının tutanakları yayınlanacak. Tutanaklarda özellikle faiz indirimlerine ilişkin detaylara bakılacak.

 

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem dün oldukça sakindi. İtalya Başbakanı Conte istifa edeceğini açıkladı. Bu durumun Euro üzerinde önemli bir etkisi olmasa da genel resme baktığımızda hem ekonomik hem de siyasi kanatta olumsuzlukların sürdüğünü görmekteyiz.

Bugün de Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de önemli bir gündem takip edilmedi. Brexit konusunda ise bazı gelişmeler söz konusu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson Avrupa Birliği’nden ayrılık anlaşmasını yeniden müzakereye açmayı ve İrlanda’yla sınırda ‘backstop’ mekanizmasını devre dışı bırakmayı umuyor. Avrupa Birliği ise anlaşmayı yeniden müzakereye açmayı reddediyor. Kısacası, Brexit konusundaki belirsizliğin devam ettiğini ancak bu durumun önceki haftalarda sterlin üzerinde baskıya neden olduğunu ve son gelişmelerin önemli bir etkisinin olmadığını söyleyebiliriz.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin.

ASYA: Bugün Asya piyasalarında ekonomik gündem oldukça sakin. Ticaret savaşına ilişkin karışık beklentiler piyasalarsa da karışıklığa neden oluyor. Dün toparlanmaya çalışan piyasalar bugün satıcılı seyrediyor.

USD/TRY

Paritede Pazartesi günü gelen 5.63 kırılmasının ardından yukarı yönde hareketler ön planda. Bu aşamada 5.77’yi kritik eşik olacaktır. Bu direnç geçilirse 5.90’a doğru yükseliş eğilimi görebiliriz. Olası geri çekilmelerde ise 5.63 ilk önemli destek noktası olacaktır.

EUR/USD

Paritede genel resimde düşen eğilim içerisinde kalmaya devam ediyor. Pariteye gelebilecek tepki alımları kademeli satış fırsatı vermeye devam edecektir. Kısa vadede 1.1110 ve 1.1150 genel resimde ise 1.1220 altında kalındığı sürece baskı ön planda olacaktır. Aşağıda ilk destek 1.1060’da yer alıyor. Bu seviye altında baskı artabilir.

ALTIN

Ons altında kısa vadede oynaklık oldukça yüksek. Yataylık söz konusu. Ana destek olarak 1493 seviyesini izliyoruz. Satış baskısının ön planda olması için bu eşiğin aşağı yönde geçilmesi gerekmekte. Böyle bir durumunda 1480’e doğru baskı görebiliriz. Ons’ta yukarıda ise 1510 ve 1522 sırasıyla izlenecek direnç seviyeleri olacaktır.

GBP/USD

Genel resimde düşen trendde olan parite, kısa vadede ise toparlanma sürecinde. 1.21 üzerinde kaldığı sürece bu toparlanma eğilimi de devam edecektir. Yukarıda 1.22 kritik direnç noktası. Alımların güçlenmesi için bu direncin geçilmesi gerekmekte.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede ivme kaybı görmekteyiz. 11.000 direnci altında kalındığı sürece aşağı yönde baskı görebiliriz. 10.100 desteğini izliyoruz. Bu destek altında baskı artabilir. Alımların güçlenmesi için 11.000 eşiğinin geçilmesi gerekmekte.