Sabah Bülteni

Ekonomik Gündem Sakin

Eylül 9, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 9, 2019

Ekonomik Gündem Sakin

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Cuma günü yurtiçinde önemli bir ekonomik gündem takip edilmedi. İstanbul’a kayyım atanacağı endişeleriyle birlikte TL’de değer kayıplarının ön planda olduğunu gördük. Ancak bu konuya ilişkin hafta sonunda gelen açıklamalar bu endişeleri azalttı.
Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.

ABD: Cuma günü ABD’de Ağustos ayı istihdam verileri açıklandı. Tarım dışı istihdam 160 bin olan beklentinin altında 130 bin olarak açıklandı. Ücretler ise aylık bazda %0.3 olan beklentinin üzerinde %0.4 artış gösterdi. Akşam saatlerinde ise Fed Başkanı Powell ise yaptığı konuşmada, resesyon beklemediklerini, ekonominin iyi durumda olduğunu ve enflasyonun hedefe yaklaştığını ifade etti. Hem bu açıklama hem de ücretlerde görülen artış neticesinde dolar endeksi güçlü seyrine devam ederken, ABD 10 yıllık faizleri ise %1.60’ın hemen altında seyretti.
Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da sanayi üretimi aylık bazda %0.6 daraldı. Beklentiler %0.4 artış göstermesi yönündeydi. Euro Bölgesi ekonomik büyümesi ise çeyrek bazda %0.2 ile beklentiler dahilinde açıklandı. Almanya ekonomisinde devam eden zayıflık ve ABD’den gelen veriler ve Powell açıklamasının ardından EURUSD paritesinde zayıf seyir devam etti.
Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. Brexit konusundaki belirsizliğin ise sürdüğünü görmekteyiz. Birleşik Krallık parlamentosunun üst kanadı Lordlar Kamarası, ‘anlaşmasız Brexit’ seçeneğini engelleyen yasa tasarısını onayladı. Tasarı Kraliçe II. Elizabeth tarafından da kabul edilirse yasalaşacak. Anlaşmasız Brexit riskinin azalması sterlin üzerinde pozitif etkiye neden olabilir. Bugün İngiltere’de büyüme verisi ve sanayi üretim verileri açıklanacak. Bu veriler parite üzerinde etkili olacaktır.
ASYA: Japonya ekonomisi 2Ç19’da yıllık bazda beklentiler dahilinde %1.3 oranında büyüdü. Ticaret savaşına ilişkin endişelerin azalması Asya piyasalarını desteklemeye devam ediyor.

USD/TRY

Parite ana destek bölgesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. Yukarıda 5.73 önemli. Bu eşik geçilirse 5.75 ve ardından 5.82 test edilebilir. Paritede aşağıda ise 5.65/5.60 bölgesi ana destek konumunda. Geri çekilmeler alım fırsatı vermeye devam edebilir.
USDTRY

EUR/USD

Paritede zayıf eğilim ön planda. Kısa vadede 1.1070’i önemli direnç olarak izliyoruz. Bu eşik altında kalındığı sürece yükselişler kademeli satış fırsatı vermeye devam edecektir. Aşağıda ise 1.10 ara destek konumunda. Bu seviye altında 1.0920’ye doğru baskı oluşabilir.
EURUSD

ALTIN

Ons altında geçen hafta aşağı yönde kırılma geldi ve satışlar hızlandı. Aşağıda ilk destek 1501’de yer alıyor. Bu destek altında 1492’ye doğru baskı görebiliriz. Özellikle 1492 seviyesi ons altın için kritik bir eşik olacaktır. Olası tepki alımlarında ise 1520/1525 bölgesi direnç olarak izlenebilir.
ALTIN

GBP/USD

Paritede Brexit gelişmeleri nedeniyle kısa vadede oynaklık yüksek. Bu aşamada yukarıda 1.2350/1.2360 direnç bölgesi kritik olacaktır. Bu bölge altında kalındığı sürece baskı görebiliriz. Aşağıda ise 1.2230 seviyesi tepki alımlarının gelebileceği ilk destek noktası olarak izlenebilir.
GBPUSD

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede 10.200 desteğini izliyoruz. Bu seviye altına sarkılırsa 9.900 ana desteğe doğru hareket görebiliriz. Yukarıda ise 10.550 ara direnç olarak izlenebilir. Bu eşik üzerinde 10.800 ana direnci izlenmelidir.
BTC