Sabah Bülteni

Ekonomik Gündem Sakin

Eylül 11, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 11, 2019

Ekonomik Gündem Sakin

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem sakindi. Perşembe günkü kritik TCMB faiz kararı öncesinde TL’de zayıflık devam ederken, dolar kuru 5.78 üzerini test etti.
Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.

ABD: Dün ABD’de ekonomik gündem sakindi. Sakin günde dolar endeksi yatay seyrederken, azalan ticaret savaşı endişeleri ve ABD’den geçen hafta gelen güçlü veriler neticesinde ABD 10 yıllık faizleri yükselmeye devam etti ve %1.74 görüldü.
Bugün ABD’de ÜFE verileri açıklanacak. Bu veriler sınırlı etki yapacaktır.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakindi. Bu kapsamda EURUSD paritesinde de sakin bir seyir izledik.
Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney, dün yaptığı açıklamada Brexit’in İngiltere’deki parasal koşullara somut etki yapacağını ve bunun dikkate alınması gerektiğini ve bir araç olarak negatif faiz beklemediğini ifade etti. Diğer yandan Başbakan Johnson 31 Ekim’de AB’den ayrılacaklarını yineledi. Brexit gelişmeleriyle birlikte GBPUSD paritesinde yüksek oynaklık yaşandı. Dün İngiltere’de ayrıca işsizlik oranı %3.9 olan beklentinin altında %3.8 olarak açıklandı.
Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak. Olası Brexit gelişmeleri önemli olacaktır.

ASYA: Bugün Asya piyasalarında gündem sakin. Gerek azalan ticaret savaşı endişeleri gerekse yarınki ECB toplantısından beklenen genişlemeci adımlar neticesinde Asya piyasalarında pozitif görünüm sürüyor.

USD/TRY

Paritede yukarı yönde eğilim sürüyor. Yukarıda 5.82 ilk kritik eşik olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir ve 5.90 hedeflenebilir. Paritede aşağıda ise 5.70 ilk destek noktası olarak izlenebilir. Genel resimde geri çekilmeler alım fırsatı vermeye devam edecektir.
USDTRY

EUR/USD

Paritede zayıf eğilim ön planda. Kısa vadede 1.1070’i önemli direnç olarak izliyoruz. Bu eşik altında kalındığı sürece yükselişler kademeli satış fırsatı vermeye devam edecektir. Aşağıda ise 1.1010 ara destek konumunda. Bu seviye altında baskı artacaktır.
EURUSD

ALTIN

Ons altında geçen hafta gelen kırılmadan sonra satış baskısı devam ediyor. Kısa vadede 1502 önemli olacak. Bu seviye altında kalındığı sürece baskı devam edecektir. Bu kapsamda 1480 civarı yeniden test edilebilir. Ons’un 1502 üzerine yükselmesi durumunda toparlanma hareketi görebiliriz.
XAUUSD

GBP/USD

Paritede Brexit gelişmeleri nedeniyle kısa vadede oynaklık yüksek. Teknik olarak net bir eğilimden bahsetmek zor. Yukarıda 1.2370/1.2380 bölgesi kritik eşik. Bu böğle geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise dün alımların geldiği nokta olan 1.23 değerlendirilebilir.
GBPUSD

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede teknik sıkışma söz konusu. Düşen eğilim tepe noktası olarak 10.700’ü izliyoruz. Bu eşik yukarı geçilmeden alım tarafı ivme kazanmayacaktır. Aşağıda ise 9.900 ve 9.200 kademeli alım yerleri olarak izlenebilir.

BTCUSD