Öğle Bülteni

Endekslerde Sakin Seyir Sürüyor

Eylül 9, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 9, 2019

Endekslerde Sakin Seyir Sürüyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin. Perşembe günkü kritik TCMB toplantısı öncesinde TL tarafında zayıflık görmekteyiz. Dolar kuru 5.74 üzerinde seyrediyor. Ancak diğer yandan kuvvetli faiz indirim beklentileri hisse senetlerini de pozitif etkiliyor. Özellikle İstanbul’a kayyım atanacağına yönelik azalan beklentiler BIST-100’ü olumlu anlamda destekliyor.
ABD: Cuma günü ABD’de istihdam verileri, özellikle ücretler, iyi geldi. Buna ek olarak Fed Başkanı Powell’in resesyon beklemediklerini, ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu ve enflasyonun hedefe yaklaştığını söylemesi önemliydi. Bu kapsamda ABD borsaları zayıf seyretti. Bugün ise vadeli piyasalarda sınırlı pozitif hava görmekteyiz.
Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.
EURO BÖLGESİ:  Almanya ekonomisi Temmuz ayında 20,2 milyar€ ticaret fazlası verdi. Beklentiler 17,5 milyar€ fazla verilmesi yönündeydi. Bu verinin piyasa üzerinde bir etkisi yok. Perşembe günkü ECB toplantısı öncesinde EURUSD paritesi zayıf seyrine devam ederken, Dax endeksinde ise sakin bir seyir görmekteyiz.
PETROL:  Küresel bazda risk iştahı nispeten pozitif devam ediyor. Özellikle ticaret savaşı ve anlaşmasız Brexit’e ilişkin azalan endişeler risk iştahını olumlu anlamda destekliyor. Bu durum petrol fiyatlarını yukarı çekiyor.

BIST100

Endekste 100.800’ü kritik direnç olarak izlemeye devam ediyoruz. Geçen hafta bu eşikten dönüşler gelmişti. Alımların güç kazanması için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte. Olası kar satışlarında 99.000 ve 97.500 destek noktaları olarak izlenebilir.
BİST100

DAX

Endekste pozitif teknik görünüm sürüyor. Ancak 12.200 direncinden dönüş olabilir. Bu eşğie dikkat etmek gerekiyor. Yeni bir alım dalgası için 12.200’ün geçilmesi gerekmekte. Olası geri çekilmelerde 12.00 ve 11.850 destek noktaları olarak izlenebilir.
DAX

DOW JONES

Endekste pozitif görünüm korunuyor. Kısa vadede 26.400, genel resimde 25.600 üzerinde kalındığı sürece bu görünüm korunacaktır. Yukarıda 27.000 direnç olarak izlenebilir. Alımların ivme kazanması için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte.
DOW JONES

WTI

Petrolde teknik olarak net bir görünüm yok. Yatay görünüm sürüyor. Aşağıda 56.70 destek olarak izlenebilir. Bu destek altına sarkılırsa 55.70’e doğru baskı görebiliriz. Yukarıda ise 57.30 ilk direnç noktamız. Bu eşik üzerinde 57.70 hedeflenebilir.
WTI

EURTRY

Paritede kısa vadede teknik sıkışma görmekteyiz. Yukarıda 6.36 kritik eşik. Bu direnç geçilirse alım tarafı ivme kazanacaktır. Bu kapsamda 6.41 hedeflenebilir. Paritede aşağıda ise 6.28 ve 6.23 seviyeleri kademeli alım fırsatı verebilir.
EURTRY

ETHUSD

Ethereum’da 165 ana destek olarak ön planda kalmaya devam ediyor. Bu bölgeye geri çekilmeler fırsat verebilir. Yukarıda ise 185 ve 190 kademeli direnç seviyeleri. Alım tarafının ivme kazanması için 190’ın geçilmesi gerekmekte.
ETH