Sabah Bülteni

Euro Bölgesi Ve ABD'de PMI Verileri Takip Edilecek

Haziran 21, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Haziran 21,2019

Euro Bölgesi Ve ABD'de PMI Verileri Takip Edilecek

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçinde tüketici güven endeksi Haziran ayında aylık bazda %4.3 artarak 57.6’ya yükseldi. Fed toplantısının ardından küresel bazda artan risk iştahı ile birlikte TL varlıklar dün değer kazandı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın S-400 ve faiz söylemlerinin ardından TL varlıklardaki kazanımların bir kısmı geri verildi. Erdoğan, yüksek faiz politikalarına karşı olduğunu, Merkez Bankası’nın şu anda uyguladığı politika faizi olan %24 için “böyle bir şey olamaz” derken kesin bir çözümü kısa zaman içerisinde getireceklerini söyledi.

Bugün yurtiçinde takip edilecek önemli bir ekonomik gündem bulunmuyor. Pazar günü yapılacak olan İstanbul seçimlerinin yansımasını izliyor olacağız. Özellikle Pazartesi günü Asya açılışında TL paritelerde oynaklık görebiliriz.

ABD: ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksi Haziran ayında 10.4 olan beklentinin altında 0.3 olarak açıklandı ve ekonomide ivme kaybını onayladı. Çarşamba günkü Fed toplantısının ardından dolar endeksi ve faizler baskı altında kalmaya devam ediyor.  ABD 10 yıllık faizleri %1.97’ye kadar geriledi.

Bugün ABD’de imalat PMI verisi izlenecek. Bu verinin ekonomiye ilişkin vereceği sinyal dolar endeksi ve faizler açısından önemli olacaktır.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde fiyatları etkileyecek önemli bir ekonomik gündem takip edilmedi. Çarşamba günkü Fed toplantısının ardından dolar dolar endeksi ve ABD faizlerinde yaşanan baskının etkisiyle EURUSD paritesi 1.13 üzerini test etti.

Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nde hizmet ve imalat PMI verileri açıklanacak. Özellikle imalat PMI verileri uzun süredir daralma sinyalleri veriyor. Bugünkü verilerde toparlanma olup olmayacağı piyasaların seyri açısından önemli olacaktır.

İNGİLTERE:  İngiltere Merkez Bankası beklenildiği gibi faizleri sabit tuttu. Toplantı açıklamasında, “Komite’nin bir önceki toplantısından bu yana kısa vadede verilerin Mayıs Raporu’yla paralel olduğu görüldü fakat artan ticari gerilimler ve anlaşmasız Brexit olasılığı göz önünde bulundurulduğunda büyüme ilişkin aşağı yönlü riskler yükseldi” ifadeleri kullanıldı. Diğer yandan perakende satışlar yıllık bazda %2.5 olan beklentinin %2.2 artış gösterdi. Zayıf verilere rağmen, Fed sonrası dolar endeksinde görülen baskının etkisiyle GBPUSD paritesi yükseldi.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Japonya’da Mayıs ayı enflasyon verileri piyasa beklentileri dahilinde açıklandı. İmalat PMI ise Haziran ayında 49.5 ile daralma bölgesinde seyretti. Gerek bu zayıf PMI verisi gerekse son günlerde yaşanan sert yükselişlerin ardından gelen kar satışlarıyla satıcılı görünüm sergiliyor.

USD/TRY

Paritede aşağı yönde bir eğilimden söz edebilir. 5.72 desteğini izliyoruz. Bu destek kırılırsa önce 5.66’ya doğru satış baskısı görebiliriz. Olası tepki yükselişlerinde 5.83 ilk direnç noktası olarak izlenebilir. Mevcut teknik görünümde yükselişler satış fırsatı verebilir.

EUR/USD

Paritede yukarı yönde ivmelenme söz konusu. 1.1280 desteği üzerinde kalındığı sürece yukarı yönde hareketler devam edebilir. Yukarıda 1.1320 direnci geçilirse 1.1350’ye doğru alım görebiliriz. Paritenin 1.1280 altına sarkması kısa vadeli momentum kaybına neden olabilir ve 1.1265 test edilebilir.

ALTIN

Ons’ta tarihi direnç bölgesi yukarı yönde geçildi. 1365 üzerinde kalındığı sürece bu hareketler devam edebilir. Kısa vadede net bir direnç seviyesi bulunmuyor. 1410 izlenebilir. Bu eşik üzerinde 1430 bölgesi ön planda olabilir. Olası kar satışlarında 1388 ilk destek noktası olarak izlenebilir. 1365 ana destek korunduğu sürece yukarı yönde görünüm devam edecektir.

GBP/USD

Paritede 1.25 ana destek bölgesinden gelen toparlanma eğilimi sürüyor. Mevcut durumda kritik direnç bölgesine yaklaşıldı. 1.2730/1.2750 bölgesi direnç bölgesi olarak ön planda. Bu eşikten kısa süreli realizasyonlar gelebilir. Olası geri çekilmelerde 1.2670 destek olarak izlenebilir. Paritenin 1.2750’yi geçmesi durumunda alım tarafı momentum kazanabilir ve 1.28 test edilebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de yükseliş eğilimi ön planda. 9.380 üzerinde kalındığı sürece bu görünüm devam edecektir Bu kapsamda 10.000 direnci kritik. Yeni bir ivme için bu eşiğin geçilmesi gerekiyor. 10.000 üzerinde 10.200 test edilebilir. Bitcoin’de 9.380 altına olası sarkmalarda ivme kaybı görebiliriz.