Euro Bölgesi Verileri Takip Edilecek

Sosyal Medya: fbtwprpr[dkpdf-columns]

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde piyasaları etkileyecek derecede öneme sahip bir veri akışı takip edilmedi. İşsizlik oranı Mart ayında %14.1 ile beklentiler paralelinde geldi. Konut satışları yıllık bazda %31.3 daraldı. Merkezi yönetim bütçesi ise Mayıs ayında 12 milyar TL açık verdi ve Ocak-Mayıs döneminde toplam açık 66,5 milyar TL oldu. Cuma günü Moody’s’in not indirmesinin ardından 5.92 seviyelerini test eden dolar kuru, gün boyunca geriledi ve 5.85’leri gördü. Mevcut durumda yarın akşamki Fed toplantısı kur üzerinde belirleyici olacaktır.

Bugün yurtiçinde Nisan ayı sanayi üretim verileri takip edilecek. Piyasa beklentisi yıllık bazda %2.2 daralması yönünde. Bu verinin TL varlıklar üzerindeki etkisi sınırlı kalabilir.

ABD: ABD’de New York Fed imalat endeksi 11.0 olan beklentinin aksine -8.6 olarak açıklandı ve yaklaşık son iki yılın en düşüğüne geldi. Bu zayıf verinin etkisiyle dolar endeksi ve ABD faizleri baskı altında kaldı.

Bugün ABD’de konut başlangıçları verisi açıklanacak ancak bu verinin bir etkisi olmayacaktır. Gözler yarın akşamki Fed kararlarında olacak.

EURO BÖLGESİ : dün Euro Bölgesi’nde bir ekonomik gündem takip etmedik. Kritik Fed toplantısına yaklaşırken EURUSD paritesi gün içerisinde dalgalansa da 1.1240 civarında seyretti.

Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nde ZEW ekonomik güven endeksleri ve Euro Bölgesi’nde enflasyon verileri açıklanacak. Ticaret savaşının devam ettiği bu dönemde güven endekslerinin vereceği mesaj ve enflasyon konusundaki gelişmeler Euro üzerinde etkili olacaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. Dolar endeksi zayıf seyretmesine rağmen GBPUSD paritesi üzerindeki satış baskısının devam ettiğini izledik. Ekim ayındaki Brexit yaklaşırken, bu konudaki belirsizlik sterlin üzerinde genel resimde baskı oluşturuyor.

Bugün de İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Haftanın ilk işlem gününde Asya piyasalarında ekonomik gündem oldukça sakin. Kritik Fed toplantısı öncesinde Asya borsalarında karışık bir seyir görmekteyiz

USD/TRY:

Paritede kısa vadede bir sıkışma söz konusu. 5.84-5.86 bölgesi destek olarak izlenebilir. Bu bölge aşağı yönde geçilirse satış baskısı görebiliriz. Bu kapsamda 5.80 ilk aşamada test edilebilir. Yukarıda ise ara direnç olarak 5.88 izlenebilir. Bu eşik üzerinde 5.90  ve 5.93 hedef seviyeler olabilir.

EUR/USD

Paritede gelen satışlar 1.1200 desteğinde zayıfladı ve alımlar görmekteyiz. Bu destek önemli olacaktır. 1.1200 altına sarkılırsa 1.1180 ve ardından 1.1165 hedeflenebilir. Paritede yukarıda ise 1.1250 direnci ön planda olacaktır. Bu eşik geçilirse 1.1290 test edilebilir.

ALTIN

Ond’ta kısa vadede 1239 desteğini izliyoruz. Bu destek üzerinde kalınması pozitif görünümü destekleyecektir. Bu kapsamda 1343 direnci geçilirse 1348’e doğru alım görebiliriz. Ons’un 1239 altına sarkması durumunda ise 1333 desteği ön planda olacaktır.

GBP/USD

Paritede zayıf görünüm sürüyor. Kısa vadede 1.2510 desteğini izliyoruz. Yeni bir satış baskısı için bu desteğin kırılması gerekiyor. Paritede gelebilecek tepki alımlarında 1.2550 direnci izlenmeli. Bu eşik geçilirse alımlar hızlanabilir ve 1.2570 test edilebilir. Paritenin 1.2510 altına sarkması durumunda mevcut zayıf görünüm derinleşebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de yükseliş eğilimi ön planda. Ancak 9.400 eşiğinin geçilemediği görmekteyiz. Yeni bir alım dalgası için bu direncin geçilmesi gerekiyor. 9.400 üzerinde 9.580 hedeflenebilir. Olası kar satışlarında ise 9.100 desteği izlenmeli. Bu destek altında pozitif görünüm bir miktar bozulabilir ve 8.950’ye doğru baskı görebiliriz.

[/dkpdf-columns]