Sabah Bülteni

FED Başkanı Powell Konuşması Takip Edilecek

Temmuz 10, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 9 ,2019

FED Başkanı Powell Konuşması Takip Edilecek

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: : Yurtiçinde ekonomik gündem sakin ancak haber akışları bir hayli yoğun. Avrupa Konseyi, Türkiye’nin Akdeniz’deki sondaj girişimlerine yönelik olası yaptırımları görüşmek için bugün COREPER düzeyinde toplanıyor. AB üye devletlerinin daimi temsilcilerinden oluşan COREPER toplantısında Avrupa Komisyonu’nun hazırlamış olduğu yaptırım seçenekleri masaya yatırılacak. Diğer yandan ABD Dışişleri’nden gelen açıklamada ‘’Türkiye’nin S400’leri bugün teslim alacağını duyduk. Amerika’nın bu konudaki pozisyonu değişmedi. Kongre, CAATSA yaptırımlarını içeren tasarıları geçirdi. Bunların sonuçları Türkiye açısından olumsuz olacaktır” ifadeleri kullanıldı. Bu gelişmeler TL varlıklar üzerinde baskıya neden olmakta.

Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin. Gelebilecek haber akışlarını takip edeceğiz.

ABD: Dün ABD’de ekonomik gündem sakindi. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık faizleri sınırlı da olsa yükselmeye devam etti.

Bugün gözler Fed Başkanı Powell’in Finansal Hizmetler Komitesi önünde yapacağı konuşmada olacak. Powell’ın para politikası ile ilgili söylemleri önemli olacaktır. Özellikle faiz indirim konusunda vereceği mesajlar piyasalarda hareketliliğe neden olabilir. Akşam saatlerinde ise FOMC toplantı tutanakları yayınlanacak ancak bunun piyasalara etkisi olmayacaktır.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakindi. Bu kapsamda EURUSD oldukça sınırlı hareketler sergiledi.

Bugün de ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de önemli bir gündem takip etmedik. GBPUSD paritesinde bir süredir etkili olan satış baskının devam ettiğini gördük.

Bugün de İngiltere’de sanayi üretim verileri ve aylık büyüme verileri takip edilecek. Veriler beklentilerden iyi gelirse son dönemde baskı altında kalan parite için toparlanma fırsatı verebilir. Zayıf veriler ise mevcut baskının devamını sağlayabilir.

USD/TRY

Paritede kısa vadede bir yataylık söz konusu. Burada ana seviyeleri izlemek gerekecektir. İlk direnç olarak 5.75 izlenebilir. Bu eşik geçilirse 5.79 ön planda olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 5.70 bölgesi tepki alımları için değerlendirilebilir. Paritede 5.60 ana destek bölgesi konumunda.

EUR/USD

Paritede satış baskısı izliyoruz. Bu aşamada 1.1200 seviyesi önemli olacaktır. Bu destek kırılırsa 1.1180’e doğru baskı oluşabilir. Olası tepki alımlarında ise 1.1260 direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 1.1295 test edilebilir.

ALTIN

Ons altında kısa vadede yataylık ön planda. Aşağıda 1380 önemli destek noktası. Satışların hızlanması için bu desteğin kırılması gerekmekte. Böyle bir durumda 1365 hedeflenebilir. Yukarıda ise 1405 ara direnç konumunda. Bu eşik geçilirse 1417 bölgesi hedeflenebilir

GBP/USD

Paritede satış baskısı sürüyor. Mevcut durumda 1.2450 desteği ön planda. Bu seviye  altına inilirse baskı derinleşebilir ve 1.2410 hedeflenebilir. Paritede gelebilecek tepki yükselişlerinde 125 direnci ön planda olacaktır. Yükselişlerin ivme kazanması için bu eşiğin geçilmesi gerekiyor.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede oluşan düşen trend yukarı yönde geçildi. 13.200’ü direnç olarak izliyoruz. Bu eşik geçilirse 13.450 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 12.800 desteği izlenmelidir. Bu destek altında baskı artabilir. Bu kapsamda 12.400’e doğru baskı oluşabilir