Sabah Bülteni

FED Güvercin Kalmaya Devam Etti

Haziran 20, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Haziran 20,2019

FED Güvercin Kalmaya Devam Etti

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: : Dün yurtiçinde ekonomik gündem sakindi. Sabah saatlerinde ABD’nin Türkiye’ye yaptırımı değerlendirdiğine yönelik çıkan haberlerle dolar kuru 5.91 test etmişti. Ancak gün gelen satışlarla normalleşen dolar kuru, akşam saatlerinde Fed kararlarının ardından 5.77 seviyelerini test etti.

Bugün yurtiçinde tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. Bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

ABD: Fed beklenildiği gibi faizleri değiştirmedi. Yayınlanan projeksiyonlara baktığımızda, büyüme tarafında önemli bir revizyonun gelmediğini görmekteyiz. Bu yıl için %2.1 olan büyüme tahmini aynı şekliyle bırakılırken, gelecek yıl için büyüme tahmini ise 51.9’dan %2’ye revize edildi. Enflasyon tarafında ise bu yıl için beklentiler %1.8’den %1.5’e revize edilirken, gelecek yıl için ise %2’den %1.9’a indirildi. Toplantı metninden sabırlı ifadesi çıkarıldı. Fed politika yapıcılarının neredeyse yarısı gelecek 6 ayda borçlanma maliyetlerini düşürmeye istekli olduklarını gösterdiler. Fed Başkanı Powell ise yaptığı açıklamada, bankanın gelecek dönemde bir faiz indirimi adımı atması ihtimalinin güçlendiğini belirtti. Komitedeki bazı üyelerin son dönemdeki bazı ekonomik gelişmelerden dolayı endişelendiğini dile getiren Jerome Powell, daha gevşek bir para politikasının uygulanmasına ilişkin eğilimin güçlendiğinin altını çizdi. Powell küresel büyümedeki yavaşlamanın, enflasyonun devam eden bir şekilde Fed’in yüzde 2,90 hedefinin altında kalmasının ve ABD’nin Çin başta olmak üzere ticaret ortaklarıyla devam eden ticari müzakerelerinin endişeler arasında yer aldığını söyledi.

Tüm bu gelişmelerin ardından Fed2in bu yıl özellikle Temmuz ayında faiz indireceğine yönelik beklentiler oldukça arttı ve bu kapsamda dolar endeksi zayıflarken, ABD 10 yıllık tahvil getirileri ise %2’nin altına indi.

Bugün ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksi verileri açıklanacak. Bu verinin önemli bir etkisi olmayacaktır.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem oldukça sakindi. Fed kararlarının ardından dolarda küresel bazda görülen baskının ardından EURUSD paritesi yukarı yönde ivmelendi.

Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası ekonomik bülteni ve tüketici güven endeksi verileri açıklanacak. Bu gündemlerin önemli bir etkisi olmayacaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de Mayıs ayı enflasyonu manşet tarafta %2.0 ile beklenti dahilinde açıklanırken, çekirdek enflasyon ise %1.6 lan beklentinin üzerinde %1.7 olarak açıklandı. Çekirdek tarafta görülen ivme ve doların küresel bazda değer kaybetmesinin etkisiyle GBPUSD paritesi yukarı yönde ivmelendi.

Bugün İngiltere’de merkez bankası toplantısı ve perakende satışlar verileri takip edilecek. Tüm merkez bankalarının gevşeme sinyali verdiği bu dönemde İngiltere Merkez Bankası’nın vereceği sinyaller önemli olacak. Perakende satışlar verileri güçlü sinyaller  verirse sterlin değer kazanabilir.

ASYA: Japonya Merkez Bankası beklenildiği gibi faizleri değiştirmedi. Gerek G-20 toplantısına ilişkin olumlu beklentiler gerekse merkez bankalarını piyasa dostu politikalara dönmesinin etkisiyle Asya borsaları yukarı yönde eğilimine devam ediyor.

USD/TRY

Paritede aşağı yönde bir eğilimden söz edebilir. 5.74 desteğini izliyoruz. Bu destek kırılırsa önce 5.70, ardından ise 5.66’ya doğru satış baskısı görebiliriz. Olası tepki yükselişlerinde 5.85 ilk direnç noktası olarak izlenebilir. Mevcut görünümde yükselişler satış fırsatı verebilir.

 

EUR/USD

Paritede ana direnç bölgesinin henüz geçilemediğini görmekteyiz. 1.1280’i ilk direnç olarak izliyoruz. Bu eşik geçilirse 1.1330 ve ardından 1.1360 izlenebilir. Paritenin 1.1280 altında kalmaya devam etmesi durumunda 1.1250 desteği izlenebilir. Bu destek altında paritede satıcılı görünüm ön planda olacaktır.

 

ALTIN

Ons’ta tarihi direnç bölgesi yukarı yönde geçildi. 1365 üzerinde kalındığı sürece bu hareketler devam edebilir. Bu kapsamda 1400 seviyesine yaklaştıkça satış baskısı görebiliriz. Ons’ta mevcut pozitif görünüm 1365 desteği kırılırsa momentum kaybına uğrayabilir.

 

GBP/USD

Paritede 1.25 ana destek bölgesinden gelen toparlanma eğilimi sürüyor. Mevcut durumda 1.12700 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 1.12750 ana direnç bölgesi hedeflenebilir. Paritede aşağıda ilk destek olarak 1.2640 izlenebilir. Bu destek altında paritedeki pozitif görünüm bir miktar bozulabilir.

 

BTC/USD

Bitcoin’de yükseliş eğilimi ön planda. 9.400 direnci oldukça önmeli. Bu eşik geçilirse alım tarafı gücenebilir ve 9.550 hedeflenebilir. Bitcoin’in 9.400 direnci altında kalmayası durumunda ise 9.070 trend desteğine doğru realizasyon görebiliriz. Bu destek altına sarkılmadığı sürece pozitif görünüm devam edebilir.