Öğle Bülteni

FED Kararları Bekleniyor

Temmuz 31, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 31, 2019

FED Kararları Bekleniyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: TCMB Başkanı Murat Uysal yaptığı enflasyon raporu sunumunda bu yıl için enflasyon tahminini %14.6’dan %13.9’a indirdi. 2020 için beklentiler ise %8.2 seviyesinde kaldı. Uysal reel getiri ile ilgili açıklamalarda bulundu ancak net ifadeler söylemedi. Bu nedenle enflasyon-faiz makasının ne kadar aşağı çekileceği yönünde belirsizlik devam ediyor. TL tarafında kuvvetli seyir devam ederken, BIST-100’de ise akşamki Fed kararları öncesinde satıcılı görünüm ön planda.

ABD: Bugün gözler FOMC toplantı kararları ve Fed Başkanı Powell konuşmasında olacak. Beklentiler Fed’in 25 baz puan indirim yapması yönünde. Bu beklenti fiyatların içerisinde olduğu için piyasa üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır. Burada daha çok Powell’in yılın geri kalanı için vereceği mesajlar fiyatları etkileyecektir. ABD’de son dönemde gelen makro veriler oldukça kuvvetli. Powell’in bu verilere değinip değinmeyeceği önemli olacak. ABD’de ayrıca özel sektör tarım dışı istihdam verisi de takip edilecek. Akşam güvercin mesajlar gelirse borsalarda yukarı, şahin mesajlar gelirse aşağı yönde hareketler görebiliriz.

EURO BÖLGESİ:Euro Bölgesi’nde 2Ç19 büyümesi yıllık bazda %1.0 olan beklentinin üzerinde %1.1 olarak açıklandı.  Euro Bölgesi’nde Temmuz ayında manşet enflasyon %1.1 ile beklentiler paralelinde gelirken, çekirdek enflasyon ise %1.0 olan beklentinin altın %0.9 olarak açıklandı. Gelen bu karışık verilerin piyasa üzerinde bir etkisi olmadı. Dün set satıcılı seyreden DAX endeksinde bugün tepki hareketleri izliyoruz.

PETROL:Küresel bazda risk iştahı nispeten düşük olmasına rağmen, gelen stok verilerinin ardından petrolde yukarı yönde hareketler ön planda. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıkladığı verilere göre, haftalık ham petrol stokları 6 milyon varil azalış gösterdi. Piyasa beklentisi 2,6 milyon varil azalış olması yönündeydi. Bir süredir yatay seyreden petrol fiyatlarının bu aşamada yukarı yönde ivme gösterdiğini görmekteyiz.

Bugün gözler ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin açıklayacağı haftalık stok verilerinde ve Fed kararlarında olacak. Özellikle Fed kararları ve Powell konuşması sonrası oluşacak risk iştahı, dolar endeksi ve ABD faizlerindeki seyir petrol için önemli olacak. Güvercin yani piyasa dostu mesajlar gelirse petrol fiyatlarını yukarı yönde hareket ettirebilir. Şahin mesajlar ise petrol fiyatları için olumsuz olabilir.

 

BIST-100

Endekste kısmi kar satışları gelmesine rağmen pozitif teknik görünüm korunuyor. 83.000’den gelen yükseliş eğiliminin desteği 101.500’de yer alıyor. Bu destek altına sarkılırsa görünüm bozulacaktır. Yukarıda ise 103.000/104.000 bandını direnç bölgesi olarak izliyoruz.

DAX

Endekste kısa vadede bir ivme kaybı var. Bu aşamada 12.200 direnci kritik olacaktır. Bu seviye altında kalındığı sürece baskı ön planda kalacaktır. Bu kapsamda 12.000’e doğru baskı görebiliriz. Endekste pozitif görünüm 12.200 direnci geçilmesi durumunda etkili olacaktır.

DOW JONES

Endekste yatay görünüm sürüyor. Yukarıda 27.400, aşağıda 26.900 önemli eşikler. Bu aşamada 27.400 civarını direnç olarak izliyoruz. Endeks son döneme bu bölgeyi sık sık test etti ancak kırılma gelmedi. Alımların canlanması için 27.400’ün geçilmesi gerekiyor. 26.900 altına sarkılması durumunda baskı görebiliriz.

WTI

Petrolde 57.00 direncinin geçildiğini görmekteyiz. Bu aşamada bu seviye üzerinde kalınması alım tarafı için pozitif olacaktır. Bu kapsamda 200 günlük ortalama olan 58.80 direnci izlenmelidir. Bu eşik geçilirse 60.00 hedeflenebilir. Petrolde olası geri çekilmelerde 57.00 destek olarak izlenebilir. Bu seviye altına olası sarkmalarda görünüm bozulabilir.

EURTRY

Teknik olarak paritede satış baskısı sürüyor. Düşen eğilim destek noktası olarak 6.13’ü izliyoruz. Bu bölgeye geri çekilmeler tepki alımları için fırsat verebilir. Gelebilecek tepkilerde direnç seviyelerinden kısa süreli realizasyonlar yapılmalıdır. İlk direnç olarak 6.2090’ı izliyoruz.

ETHUSD

Ethereum’da kısa vadede yatay seyir ön planda. Bu aşamada 201 civarını destek olarak izliyoruz. Bu bölgeye yaklaştıkça tepki alımları görebiliriz. Yukarıda ise 215 ilk direnç olarak izlenebilir. Özellikle 215 geçilirse alım tarafı kuvvetlenebilir.