Sabah Bülteni

FED Sonrası Dolar Küresel Bazda Değerli

Ağustos 01, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 01, 2019

FED Sonrası Dolar Küresel Bazda Değerli

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: TCMB Başkanı Murat Uysal yaptığı enflasyon raporu sunumunda bu yıl için enflasyon tahminini %14.6’dan %13.9’a indirdi. 2020 için beklentiler ise %8.2 seviyesinde kaldı. Uysal reel getiri ile ilgili açıklamalarda bulundu ancak net ifadeler söylemedi. Bu nedenle enflasyon-faiz makasının ne kadar aşağı çekileceği yönünde belirsizlik devam ediyor. Günün ilk bölümünde baskı altında kalan dolar kuru, Fed Başkanı Powell konuşmasının ardından 5.60 üzerini test etti.

Bugün yurtiçinde Temmuz ayı imalat PMI verisi takip edilecek. İmalat PMI 15 aydır daralma bölgesinde seyrediyor. Bir önceki aya göre toparlanma olup olmayacağı bu aşamada önemli olacaktır. Ancak bu verinin etkisinin sınırlı kalmasını bekliyoruz.

ABD:

: Fed beklenildiği gibi faizleri 25bps indirdi. Kararın ardından konuşan Powell, ekonomik büyümenin güçlü olduğunu, istihdam piyasasının güçlü olduğunu ve ücretlerin artış eğiliminde olduğunu ifade etti. Powell, faiz indirimini ise enflasyonu canlandırmak amacıyla yaptıklarını ifade etti. Konuşmasının devamında bu faiz indiriminin faiz indirim döngüsünün başı olmadığını söyleyen Powell, ekonomik gidişat iyi olursa faiz de artırabiliriz dedi. Ardından ise bir faiz indirimi daha olabilir dedi. Genel görünümde Powell’in açıklamalarının şahin olduğunu ve bu kapsamda doların küresel bazda değerlendiğini gördük.

Bugün ABD’de ISM imalat PMI verisi takip edilecek. Bu veri beklenti üzerinde gelirse dolar endeksi ve ABD faizleri güçlenmeye devam edebilir. Zayıf bir veri ise tepki düşüşlerine neden olabilir

EURO BÖLGESİ: Euro Bölgesi’nde 2Ç19 büyümesi yıllık bazda %1.0 olan beklentinin üzerinde %1.1 olarak açıklandı.  Euro Bölgesi’nde Temmuz ayında manşet enflasyon %1.1 ile beklentiler paralelinde gelirken, çekirdek enflasyon ise %1.0 olan beklentinin altında %0.9 olarak açıklandı. Bu verilerin parite üzerinde etkisi olmadı. Fed kararları ve Powell konuşmasının ardından parite baskı altında kaldı ve 1.1030’a kadar geriledi.

Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nde Temmuz ayı nihai imalat PMI verileri açıklanacak. İlk rakamlar gerilemeye işaret etmişti. Muhtemelen beklentiler dahilinde gelecek veriler izleyebiliriz. Bu veriler geçen hafta fiyatlandığı için bu aşamada önemli bir etkisi olmayacaktır

 

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de önemli bir gündem takip etmedik. İngiltere’nin AB’den anlaşmasız ayrılacağına yönelik artan beklentiler genel resimde sterlin üzerinde baskı olarak kalmaya devam ediyor. Gün içerisinde tepki alımları gelse de satış baskısı ön planda.

Bugün ilk olarak imalat PMI verisi takip edilecek. Sonrasında ise İngiltere Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak. Faizlerde bir değişiklik olmayacaktır. Ancak Brexit riskinin arttığı bu günlerde Carney’in yapacağı açıklamalar parite üzerinde etkili olacaktır.

ASYA: Çin’de Caixin imalat PMI Temmuz ayında 49.5 olan beklentinin üzerinde 49.9 olarak açıklandı ancak daralma bölgesinde kalmaya devam etti. Çin’de Caixin imalat PMI böylece üst üste 2 aydır daralma bölgesinde seyrediyor. Powell konuşmasının ardından düşen risk iştahı neticesinde Asya borsalarında zayıf seyir görmekteyiz

USD/TRY

Paritede 5.50 civarından tepki geldi ancak genel resimde baskı sürüyor. Yukarıda 5.60 ve 5.65 seviyeleri kademeli olarak izlenmesi gereken direnç noktaları. Kurda baskının kalkması için ise düşen eğilim direnci olan 5.72’nin geçilmesi gerekiyor. Bu eşik geçilmediği sürece yükselişler satış fırsatı verebilir. Kurda aşağıda ise 5.50 civarını tepki alımları için izliyoruz

 

EUR/USD

Paritede uzun süredir test edilen ancak kırılamayan 1.11 desteği dün akşam itibarıyla kırıldı ve sert satışlar geldi. Gün içi hareketler açısından 1.1070 direnci izlenebilir. Toparlanma eğilimi için bu direncin geçilmesi gerekiyor. Paritede aşağıda ise 1.10 seviyesini psikolojik destek bölgesi olarak izleyebiliriz.

ALTIN

Ons altında yükseliş eğilimi aşağı yönde kırıldı. Bu aşamada 1400 desteği önemli olacaktır. Bu destek de kırılırsa 1380’e doğru baskı görebiliriz. Gelebilecek olası tepki alımlarında ise 1420’yi direnç olarak izleyebiliriz. Bu aşamada yükselişler kademeli satış fırsatı verebilir.

GBP/USD

Paritede satış baskısı kuvvetli şekilde devam ediyor. Mevcut durumda 1.2100 ilk destek noktası olarak izlenebilir. Bu destek altına sarkılırsa 1.2030 hedeflenebilir. Paritede gelebilecek olası tepki alımlarında 1.2160 ve 1.22 direnç olarak ön planda olabilir.

BTC/USD

Bitcoin’de genel resimde satış baskısı devam ediyor. Kısa vadede 10.100, genel resimde 11.000 kritik dirençler olarak izlenebilir. Bu eşikler geçilmeden alım tarafının canlanması zor. Aşağıda ise 9.100 destek olarak çalışmaya devam ediyor. Bu desteğe doğru gerilemeler tepki alımları için fırsat verebilir.