Sabah Bülteni

Fed Sonrası Piyasalar

Eylül 19, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 19, 2019

Fed Sonrası Piyasalar

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde önemli bir gündem takip edilmedi. FED toplantısı sonrası dolarda görülen güçlenme neticesinde dolar kurunda 5.65 seviyelerinden 5.70’e doğru yükseliş gördük.

Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin.

ABD: FED beklenildiği gibi faizleri 25bps indirdi. Ekonomik projeksiyonlara baktığımızda enflasyon beklentileri sabit bırakılırken, büyüme beklentileri ise bu yıl ve 2021 için 0.1 puan yukarı revize edildi.  Diğer yandan Fed Başkanı Powell yaptığı basın toplantısında ekonominin genişleme patikasında olduğunu, istihdamın güçlü olduğunu ve enflasyonun hedeflerine doğru yol aldığını tekrarladı. Genel olarak beklentileri karşılayan bir toplantı oldu. Bu gelişmelerle birlikte dolar endeksi ve ABD 10 yıllık faizlerinde yukarı yönde hareketler etkili oldu.

Bugün ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksi takip edilecek. Bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon %0.9 ile beklentiler dahilinde gerçekleşti. FED toplantısı öncesinde 1.1070 civarında seyreden parite, toplantının ardından 1.10’a doğru gevşedi ardından ise tepkisini verdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin.

İNGİLTERE:  İngiltere’de manşet enflasyon aylık bazda %0.5 olan beklentinin altında %0.4 artış gösterdi. Çekirdek enflasyon ise yine aylık bazda %0.7 olan beklentinin altında %0.4 olarak açıklandı. Bu verilerle paritede geri çekilmeler yaşansa da sonrasında dalgalı bir seyir izledik.

Bugün İngiltere Merkez Bankası toplantısı takip edilecek. Faizlerde bir değişiklik beklenmiyor. Politika metni önemli olacaktır.

ASYA: Japonya Merkez Bankası faizleri sabit tuttu. Politika metninde, enflasyonun hedefe ulaşacağına yönelik beklentiler güçlü olduğu vurgulandı. Gerek FED kararları gerekse BoJ kararlarının ardından Asya piyasalarında dalgalı bir seyir görmekteyiz.

 

USD/TRY

Paritede 5.65 desteğinden yeniden bir toparlanma görmekteyiz. Bu böğle üzerinde kalındığı sürece yukarı yönde hareketler görebiliriz. Yukarıda ise 5.74 ilk kritik direnç noktası. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanacaktır. TL’de güçlenme için 5.65 altı hareket gerekmekte.

EUR/USD

Paritede düşen eğilim devam ediyor. Bu eğilimin direnç noktaları 1.11 ve 1.1120’den geçiyor. Bu bölge yukarı yönde geçişmediği sürece zayıf seyir sürecektir. Aşağıda ise 1.10 ilk destek noktası. Bu bölge altındaki kapanışlar baskı artabilir.

ALTIN

Ons altında ana destek bölgesi olan 1484/1485 dün yine çalıştı. Bu bölge altına sarkılmadığı takdirde sert bir baskı gelmeyecektir. Olası tepki alımlarında 1510 ilk direnç olarak izlenebilir. Ons’un destek bölgesi altına sarkması durumunda ise baskı derinleşecektir.

GBP/USD

Paritede teknik sıkışma görmekteyiz. Aşağıda 1.2460 ilk destek noktası. Bu bölge altında önce 1.2430, ardından ise 1.24’e doğru baskı mümkün gözükmekte. Paritede yukarıda ise 1.2510 direnç konumunda. Yükseliş ivmesi için bu eşiğin geçilmesi gerekiyor.

BTC/USD

Bitcoin’de teknik sıkışma aşağı yönde kırıldı. 10.100 altında kalındığı sürece baskı sürecektir. Aşağıda 9.300 civarı destek olarak izlenebilir.