Sabah Bülteni

FED Üyelerinden Faiz Kararlarına Dair Açıklamalar Gelmeye Devam Ediyor

Temmuz 22, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 19, 2019

FED Üyelerinden Faiz Kararlarına Dair Açıklamalar Gelmeye Devam Ediyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Geçtiğimiz haftanın en önemli gündemi ABD Başkanı Trump’ın şu an Türkiye’ye yaptırımı düşünmüyoruz şeklindeki açıklamasıydı. Bu açıklama ile dolar kuru 5.60 bölgesine doğru geriledi ancak sonrasında tepkisini verdi. ABD’de senatörlerin Türkiye’ye yaptırım uygulanması için Trump’a baskı yaptığı yönünde haber akışları görmekteyiz. Bu konu bir risk olarak masada kalmaya devam ediyor.

Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.

ABD: Cuma günü ABD’de ekonomik gündem sakindi. Michigan tüketici güven endeksi Haziran ayındaki 98.2 seviyesinden Temmuz ayında 98.4’e yükseldi. Cuma günü dolar endeksi ve ABD faizleri toparlanırken ABD Başkanı Trump’tan faizler konusunda gelen açıklama ile birlikte bu yükselişler sınırlı kaldı. Diğer yandan St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ay sonunda yapılacak toplantıda Fed`in çeyrek puanlık faiz indirimi yapmasını beklediğini açıkladı. Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ise Fed’in ay sonunda yapacağı FMOC toplantısında faiz indirimi kararı alacakları yönündeki beklentilere karşı çıktı.

Bugün ABD’de Chicago Fed Ulusal aktivite endeksi verisi takip edilecek. Ekonomik aktivitelere ilişkin sinyal verecek olan bu veri gün içi hareketler açısından önemli olacaktır.

EURO BÖLGESİ : Cuma günü Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem oldukça sakindi. Gün içerisinde 1.1200 eşiğine kadar gerileten EURUSD paritesi, ABD Başkanı Trump’ın faiz konusuna yaptığı açıklama ile birlikte bir miktar yukarı yönde tepki verdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de önemli bir gündem takip edilmedi. GBPUSD paritesi gün genelinde satıcılı seyir izledi.

Bugün İngiltere’de takip edilecek önemli bir gündem bulunmuyor.

ASYA: Asya seansında önemli bir gündem yok. Asya borsaları haftanın ilk işlem gününde satıcılı bir seyir izliyor.

USD/TRY

Paritede genel resimde teknik sıkışma sürüyor. Bu sıkışmanın alt sınırı 5.60 civarında yer alıyor. Bu eşik önemli bir destek bölgesi. Geri çekilmeler alım fırsatı verebilir. Yukarıda ise önce 5.73, ardından ise 5.77 seviyeleri oldukça önemli. Bu eşiklerde yukarı yönde geçilirse alım tarafı kuvvetlenebilir.

EUR/USD

Paritede 1.1200-1.1280 bandı çalışmaya devam ediyor. Satışların güçlenmesi için 1.1200’nin kırılması gerekmekte. 1.1200 altında önce 1.1185, ardından ise 1.1160 hedeflenebilir. Yukarıda ise 1.1280 geçilmesi durumunda alım tarafı güçlenebilir ve 1.1310 hedeflenebilir.

ALTIN

Ons altında kısa vadede oynaklık görmekteyiz. Buradaki kritik eşik 1410 desteği olacaktır. Bu destek üzerinde kalındığı sürece yukarı yönde eğilim sürecektir. Bu kapsamda 1438’i direnç olarak izliyoruz. Bu eşik geçilirse alım tarafı kuvvetlenebilir. Ons’un 14”0 altına sarkması durumunda 1400 hedeflenebilir.

GBP/USD

Paritede düşen eğilim direncine yakın bir hareket izliyoruz. 1.2570 bu aşamada önemli direnç. Bu eşik geçilmeden paritede net bir güçlenmeden bahsetmek zor olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 1.2500 ilk destek olarak izlenebilir. Bu seviye altında satış baskısı derinleşebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de 11.000 direnci altındaki satış baskısı devam ediyor. Bu direnç geçilmeden satış baskısı ortadan kalkamayacaktır. 10.300 ara destek olarak izlenebilir. Bu destek altında baskı artabilir. 11.000 üzerindeki olası hareketlerde ise ilk aşamada 11.400 hedeflenebilir.