G-20 Sonrası Piyasalar

Sosyal Medya: fbtwprpr

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Merakla beklenen G-20 zirvesi sona erdi. Bu zirvede Erdoğan-Trump görüşmesi yakından takip edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya’daki G-20 zirvesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. S-400 geriliminin yaşandığı süreçteki kritik görüşme sonrası “Herhangi bir sıkıntı yaşamadan bu süreci atlatacağız” diyen Erdoğan, Trump’ın da hem S-400 hem de F-35 konularında Türkiye’ye destek verdiğini söyledi. Bu olumlu görüşme sonrasında yeni haftaya TL’de değer kazanımları ile başlıyoruz. Cuma günü 5.79 seviyesinden kapanış gerçekleştiren dolar kuru mevcut durumda 5.72 seviyelerinden işlem görmekte.

Bugün yurtiçinde Haziran ayı imalat PMI verisi açıklanacak. PMI verisi 14 aydır daralma bölgesinde seyrediyor. Veri Mayıs ayında 45.3’e gerilemişti. Haziran ayında toparlanma olup olmayacağını takip edeceğiz.

ABD: ABD’de kişisel gelir ve kişisel harcamalar Mayıs ayında sırasıyla %0.5 ve %0.4 artış gösterdi. Beklentiler ise sırasıyla %0.3 ve %0.5 artış olması yönündeydi. Diğer yandan Mini Chicago PMI verisi Haziran ayında 53.5 olan beklentinin oldukça altında 49.7 olarak açıklandı ve yaklaşık 2.5 yıl aradan sonra ilk kez daralma bölgesine girdi. Bu veri ABD faizleri ve dolar endeksini baskıladı.

Hafta sonu G-20 zirvesinde ABD ve Çin liderleri görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmeden müzakerelere devam ve yeni bir vergi artışı yok kararları çıktı. Gelişmeler risk iştahını yükseltiyor.

Bugün ABD’de ISM imalat PMI verisi açıklanacak. Son dönemde gelen öncül veriler ekonomide momentum kaybına işaret etmişti. Bugünkü PMI verisi zayıf gelirse Fed’in faiz indireceğine yönelik beklentiler artış gösterecektir. Bu durum dolar endeksi üzerinde baskıya neden olabilir. Güçlü bir PMI verisi ise dolar endeksi ve faizleri yukarı çekebilir.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde manşet enflasyon Haziran ayında yıllık bazda %1.2 ile beklentilere paralel gelirken, çekirdek enflasyon ise %1.0 olan beklentinin üzerinde %1.1 olarak açıklandı. Bu verilerin piyasa üzerinde önemli bir etkisini görmedik.

Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nde nihai Haziran ayı imalat PMI verileri açıklanacak. Beklentiler verinin değişmemesi yönünde. Açıklanan ilk rakamlar Almanya’da 45.4, Euro Bölgesi’nde ise 47.8 olduğu yönündeydi.

İNGİLTERE:  İngiltere ekonomisi 1Ç19’da piyasa beklentileri dahilinde %1.8 büyüme gösterdi. Cuma günü nispeten yatay görünüm sergileyen GBPUSD paritesi günü sınırlı yükselişle tamamladı. Yeni haftaya başlarken ise sınırlı bir geri çekilme izliyoruz.

Bugün İngiltere’de Haziran ayı imalat PMI verisi açıklanacak.

ASYA: Çin’de Haziran ayında imalat PMI 50.2’den 49.4’a geriledi ve yeniden daralma bölgesine geçti. Beklentiler 50.1 olması yönündeydi. Gelen bu zayıf veriye rağmen Asya piyasalarında yükselişler görmekteyiz. Bunun en büyük sebebi ise G-20 zirvesinde ticaret anlaşması için müzakerelere devam kararının çıkması ve yeni vergi artışlarının olmaması olarak değerlendirebiliriz.

USD/TRY

Paritede aşağı yönde eğilim sürüyor. 5.71 desteğini izliyoruz. Bu destek de kırılırsa 5.66’ya doğru baskının devamını bekleyebiliriz. Olası tepki alımlarında 5.75 ilenebilir. Bu şeik geçilirse 5.79 ilk aşamada test edilebilecek direnç olabilir. Paritenin genel resimde düşen trend içerisinde olduğunun altını çizmek gerekiyor.

EUR/USD

1.1350 yatay desteğini kıran paritede satış baskısı izliyoruz. Bu aşamada 1.1310 seviyesi önemli olacaktır. Bu destek kırılırsa satış baskısı artabilir ve 1.1285 test edilebilir. Olası tepki alımlarında 1.1350’nin geçilip geçilmeyeceği önemli olacaktır. 1.1350 üzerinde yeniden alım tarafı kuvvetlenebilir.

ALTIN

Ons altında düzeltme hareketi sürüyor. 1380 desteği önemli olacaktır. Bu destek altına sarkılırsa satış baskısı artabilir ve 1365 hedeflenebilir. Ons’un 1380 üzerinde tutunması, yukarı yönde hareketler açısından önemli olacaktır. Bu kapsamda 1405 direnç olarak izlenebilir.

GBP/USD

Paritede mevcut durumda 1.2660’ı izliyoruz. Bu destek kırılırsa baskı artabilir ve 1.26 hedeflenebilir. Olası tepki yükselişlerinde 1.2720 izlenebilir. Paritede 1.2770 direnci geçilmediği sürece yeni bir yükseliş momentumu oluşması zor.

BTC/USD

Bitcoin’de yüksek bir oynaklık var. Kısa vadede 10.650 desteğini izliyoruz. Bu destekten tepki alımları gelebilir. Olası yükselişlerde 11.400 ve 11.620 direnç olarak izlenebilir. Bitcoin’de 10.650 desteği kırılırsa 10.280’e doğru baskı görebiliriz.