Sabah Bülteni

Gözler ABD Enflasyon Verilerinde Olacak

Haziran 12, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Haziran 12,2019

Gözler ABD Enflasyon Verilerinde Olacak

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: : Dün yurtiçinde ekonomik gündem sakindi. Ancak siyasi tarafta önemli gelişmeler yaşandı. Kremlin’den yapılan açıklamada “Rusya S-400 füze sistemini Türkiye’ye Temmuz ayında teslim etmeyi planlıyor” ifadeleri kullanıldı. Bu gelişmeler TL varlıklar üzerinde baskı oluşturdu. Diğer yandan Fitch yaptığı toplantıda ‘’Türk bankacılık sektöründe 2019’da önceki yıllara göre daha zayıf büyüme bekliyoruz. ABD’nin S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yatırım uygulaması konusunda net bir risk var’’ ifadelerini kullandı. Küresel piyasalarda olumlu hava devam etmesine rağmen S-400 konusu TL varlıklar için risk unsuru olarak kalmaya devam ediyor.

Bugün gözler TCMB PPK toplantısında olacak. Faizlerde bir değişiklik beklenmiyor. Olası bir indirimde TL tarafında kayıplar görebiliriz. Faizler sabit bırakılırsa, metin içeriğine bakılacak. Orada verilecek olası güvercin veya şahin mesajlar TL için önemli olacaktır.

ABD: ABD’de Mayıs ayında manşet ÜFE yıllık bazda %2.0 olan beklentinin altında %1.8 olarak açıklanırken , çekirdek ÜFE ise yıllık bazda %2.3 ile beklentiler dahilinde gerçekleşti. Dolar endeksi dün oldukça yatay seyrederken, 10 yıllık faizler ise 2.17’lere kadar yükseldi. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden ekonomiye ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Fed faiz oranlarının çok yüksek olduğunu söyleyen Trump, euro ve diğer paraların ABD Doları karşısında devalüe olduğunu ve bu durumun ABD’yi dezavantajlı duruma soktuğunu ifade etti. Trump, ABD’de enflasyonun çok düşük olduğunu ve “bunun güzel bir şey olduğunu” belirtti.

Bugün ABD’de Mayıs ayı enflasyon verileri açıklanacak. Beklenti üzerindeki veriler dolar endeksi ve ABD faizlerini yukarı çekebilir. Beklenti altındaki veriler ise baskı altında kalmalarına neden olabilir.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde Sentix yatırımcı güven endeksi Haziran ayında pozitif tarafta 2.5 olan beklentinin aksine negatif tarafta 3.3 olarak açıklandı. Bu verinin parite üzerinde önemli bir etkisi olmazken, özellikle Trump’ın açıklamalarının ardından yukarı yönde eğilimin devamını izledik.

Bugün Euro Bölgesi’nde perakende satışlar ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması takip edilecek. Geçtiğimz hafta gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası toplantısının ardından Draghi’nin bugün söyleyecekleri önemli bir hareket yaratmayabilir.

İNGİLTERE:  İngiltere’de işsizlik oranı Nisan ayında %3.8 olarak kalırken, ortalama haftalık kazançlar ise %3.0 olan beklentinin üzerinde %3.1 olarak gerçekleşti. Bu veriler neticesinde GBPUSD paritesi yukarı yönde hareketlendi.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Çin’de ÜFE ve TÜFE yıllık bazda sırasıyla %0.6 ve %2.7 artarak beklentiler dahilinde geldi. Japonya’da ise ÜFE %0.7 ile beklentiler paralelinde açıklanırken, çekirdek makine siparişleri yıllık bazda %5.3 daralma beklentilerinin aksine %2.5 artış kaydetti. Geçtiğimiz haftadan bu yana yukarı yönde ivmelenen Asya borsaları bugün kar satışlarıyla geriliyor.

USD/TRY

Paritede kısa vadede 5.84 direnci kritik. Bu eşik altında kalındığı sürece satış baskısı ön planda olacaktır. Mevcut durumda 5.75/76 ana destek olarak izlenebilir. Bu bölge altında 5.70 test edilebilir. Paritenin 5.84 eşiğini aşması durumunda ise 5.87 ilk aşamada test edilebilir. 5.87 geçilirse alım tarafı kuvvetlenecektir.

EUR/USD

Paritede yukarı yönde ivmelenme ön planda gözükmekte. 1.1300 desteği üzerinde bu yapı korunacaktır. Bu kapsamda 1.1350 ilk önemli direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 1.14’e doğru alım görebiliriz. Paritenin 1.1300 altına sarkması durumunda satış baskısı ön planda olacaktır.

ALTIN

Ons altında kısa vadede 1330 direnci geçildi. Bu seviye üzerinde yukarı yönde ataklar görebiliriz. İlk aşamada 1338 hedeflenebilir. Ons’un tekrardan 1330 altına sarkması durumunda ise 1225 ana desteği yeniden ön planda olacaktır. 1225 altına sarkılmadığı sürece sert bir satış baskısı beklemiyoruz.

GBP/USD

Paritede kısa vadede yükseliş kanalı korunuyor. 1.2680 desteği üzerinde kalındığı sürece bu yapı korunacaktır. Bu kapsamda 1.2740 önemli direnç noktası olarak yeniden izlenebilir. Alımların kuvvetlenmesi için bu direncin geçilmesi gerekiyor. Paritede ara destek olarak 1.2700 izlenebilir. 1.2680 altında satış baskısı bekleyebiliriz.

BTC/USD

Bitcoin’de 8.100 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 8.330’a doğru yükseliş eğilimi görebiliriz. Aşağıda ise 7.850 ilk önemli destek noktası. Bu seviye altında 7.500 ana desteği ön planda olacaktır. 7.500 aşağı yönde geçilmeden satış baskısı beklemiyoruz.