Sabah Bülteni

Gözler FED Toplantısında

Eylül 18, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 17, 2019

Teknik Sıkışmalar Arttı

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde önemli bir gündem takip edilmedi. Dolar kurunda genel itibarıyla sakin görünüm devam ederken, petrolde yaşanan sert düşüşün etkisiyle TL’de nispeten değer kazanımları gördük.

Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin.

ABD: ABD’de sanayi üretimi ağustos ayında aylık bazda %0.6 artış gösterdi. Piyasa beklentisi %0.2 artış olması yönündeydi. Kritik Fed toplantısı öncesinde dolar endeksi değer kazanırken, ABD 10 yıllık faizleri ise %1.81’e geriledi.

Bugün gözler FOMC toplantısında olacak. Piyasa beklentisi 25bps indirim olması yönünde. Bu beklenti fiyatların içerisinde odluğu için önemli bir harekete neden olmayabilir. 50bps indirim ihtimali düşük görünüyor. Faizler sabit bırakılırsa dolar küresel bazda sert değer kazanabilir. Faiz kararının yanı sıra ekonomik projeksiyonlarda yapılacak revizyonlar da önemli olacaktır. Son olarak ise Başkan Powell konuşması takip edilecek. Bu konuşmada yeni bir söylem gelirse etkili olacaktır.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da ZEW ekonomik güven endeksi -38.0 olarak beklenirken -22.5 olarak açıklandı. EURUSD gün içerisinde dalgalı bir seyir izledi.

Bugün Euro Bölgesi’nde Ağustos ayı enflasyon verileri takip edilecek. Bu verilerin etkisi sınırlı kalacaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de gündem sakindi. Brexit ile ilgili yeni bir gündem takip edilmedi. Ancak genel beklentiler olumlu. Gün içerisinde 1.24’e kadar geri çekilen GBPUSD paritesi ardından tepkisini verdi.

Bugün İngiltere’de Ağustos ayı enflasyon verileri takip edilecek. Zayıf veriler pariteyi aşağı çekebilecekken, kuvvetli veriler ise yukarı hareketlere neden olabilir.

ASYA: Bugün Asya piyasaları açısından gündem sakin. Kritik Fed toplantısı öncesinde Asya piyasalarında sakin bir seyir görmekteyiz.

USD/TRY

Paritede yatay bir görünüm görmekteyiz. Parite için 5.69 ve 5.65 sırasıyla takip edilmesi gereken destek noktaları. Olası yükselişlerde ise 5.75 direnç olarak izlenebilir.

EUR/USD

Paritede düşen eğilim devam ediyor. Bu eğilimin direnç noktaları 1.11 ve 1.1120’den geçiyor. Bu bölge yukarı yönde geçişmediği sürece zayıf seyir sürecektir. Aşağıda ise 1.10 ilk destek noktası. Bu bölge altındaki kapanışlar baskı artabilir.

ALTIN

Ons altında teknik sıkışma belirginleşti. Genel resimde baskı devam ediyor. Kısa vadede 1508 direnci altında kalınması baskının devamı açısından önemli olacak. Aşağıda ise 1485 desteğini ön planda tutmaya devam ediyoruz. Altının seyri açısından bu destek kritik olacaktır.

GBP/USD

Paritede yükseliş eğilim desteği olan 1.24’ten alımlar geldi. Gün içi destek olarak 1.2450 izlenebilir. Yukarıda ise 1.2510 direnç noktası olarak izlenebilir. Bu bölge üzerinde alım tarafı ön planda olabilir.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede teknik sıkışma söz konusu. Düşen eğilim tepe noktası olarak 10.400’ü izliyoruz. Bu eşik yukarı geçilmeden alım tarafı ivme kazanmayacaktır. 10.400 geçilmesi durumunda 11.000 hedeflenebilir. Aşağıda ise 10.100/10.000 bölgesi kısa vadeli destek konumunda. Bu böğle altında baskı görebiliriz.