Sabah Bülteni

Gözler TCMB Ve ECB'de Olacak

Temmuz 25, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 25, 2019

Gözler TCMB Ve ECB'de Olacak

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem oldukça sakindi. Dolar kuru sabah saatlerinde 5.73 üzerini test etti ancak ilerleyen saatlerde gelen kar satışlarıyla 5.70’a kadar gevşedi.

 

Bugün oldukça kritik bir gün. TCMB faiz kararı takip edilecek. Piyasa beklentisi 250bps indirim yapılması yönünde. 250-300bps indirim fiyatların içerisinde olabilir. Özellikle 400bps ve üzeri bir indirim gelirse TL tarafında zayıflık görebiliriz. Beklentiler paralelinde bir indirim ise piyasalarda önemli bir hareket yaratmayacaktır.

 

ABD: ABD’de imalat PMI Temmuz ayında 51.0 puan olan beklentinin altında 50.0 puan olarak açıklandı ve 2009 yılından bu yana en düşük seviyesine geldi. Bu zayıf verinin ardından dolar endeksi ve ABD faizlerinde çok kuvvetli olmasa da baskı gördük.

Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek. Beklenti altında gelebilecek veriler dolar endeksini ve faizleri aşağı çekebilir. Güçlü veriler ise dolar endeksi faizleri yukarı çekmeye devam edebilir.

EURO BÖLGESİ : Almanya ve Euro Bölgesi’nde imalat PMI verileri hayal kırıklığı yarattı. Almanya’da imalat PMI 45.2 olan beklentinin altında 43.1 olarak açıklandı ve tarihi düşük seviyelere geldi. Euro Bölgesi’nde ise imalat PMI 47.7 olan beklentinin altında 46.4 olarak açıklandı. Gelen bu verilerin ardından euro’da sert değer kayıpları görüldü ve EURUSD paritesi 1.1130 altını test etti.

Bugün gözler Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve Draghi konuşmasına olacak. Faizlerde bir değişiklik beklenmiyor. Draghi’nin söylemleri önemli olacak. Haziran ayı ortasında yaptığı açıklamada veriler kötüleşirse yeni bir faiz indirimi veya parasal genişleme sinyali vermişti. O günden bu yana da veriler oldukça zayıf seyretti. Eylül ayına ilişkin bir sinyal gelebilir. Bu durum Euro üzerinde baskıya neden olabilir.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de önemli bir gündem takip edilmedi. Siyasi tarafta önemli gelişmelere vardı. İngiltere’de Maliye Bakanı Philip Hammond görevinden istifa ettiğini duyurdu. Açıklamadan kısa bir süre sonra da Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart ve Adalet Bakanı David Gauke’un istifa haberleri geldi. Siyasi tansiyonun yükseldiği İngiltere’de GBPUSD paritesinde son günlerde yaşanan sert atışların ardından dün tepki alımları geldiğini gördük.

Bugün de İngiltere’de takip edilecek önemli bir ekonomik gündem bulunmuyor.

USD/TRY

Teknik olarak paritede 5.60 ana destek bölgesinden gelen yükseliş eğilimi devam ediyor. İlk direnç 5.73, ana direnç 5.78’de yer alıyor. Özellikle 5.78 üzerinde TL’de değer kayıpları artabilir. Alımlar için riskli bölge 5.60 altı olacaktır. Ara destek olarak 5.68 izlenebilir.

EUR/USD

Paritede bu hafta gelen kırılmanın ardından satış baskısı ön planda kamaya devam ediyor. Genel resimde 1.1210 altında kalındığı sürece bu baskı devam edecektir. Aşağıda ise yaklaşık son iki yılın dip seviyesi olarak 1.1110 izlenmeli. Bu bölgeye yaklaştıkça tepki hareketleri gelebilir. Ancak 1.11 kırılması gelirse sert satışlar devam edecektir.

ALTIN

Ons’ta yükseliş eğilim desteği olarak 1415’i izliyoruz. Bu destek üzerinde kalındığı sürece alım tarafı ön planda kalacaktır. İlk direnç 1428’de yer alıyor. Ons’un 1415 altına sarkması durumunda satış baskısı ön planda olacaktır. Bu kapsamda 1400 hedeflenebilir.

GBP/USD

Paritede düşen eğilim hareketi devam ediyor. 1.2520 bu aşamada önemli direnç. Bu eşik geçilmeden paritede net bir güçlenmeden bahsetmek zor olacaktır. Paritede aşağıda ise ana destek 1.24 civarında yer alıyor. Bu bölgeye geri çekilmelerde tepki alımları görebiliriz. Paritede gün içi ara destek olarak1.2440 izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de 11.000 direnci altındaki satış baskısı devam ediyor. Bu direnç geçilmeden satış baskısı ortadan kalkamayacaktır. Ancak 9.500 civarındaki ara destekten tepki alımları geldiğini görmekteyiz. 9.500 altına sarkılmadığı sürece bu tarz tepki hareketleri beklenebilir. Bitcoin’de sert satışlar 9.500 altında beklenebilir.