Sabah Bülteni

Gündem Sakin

Temmuz 29, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 26, 2019

Gündem Sakin

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Cuma günü yurtiçinde önemli bir gündem takip edilmedi. Dolar küresel bazda güçlü olmasına rağmen, TL’nin kuvvetli bir pozitif ayrışma gösterdiğini ve bu kapsamda dolar kurunda aşağı yönde hareketlerin ön planda olduğunu gördük.

 

Bugün de yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.

 

ABD: ABD ekonomisi 2Ç19’da %2.1 büyüme gerçekleştirdi. Piyasa beklentisinin %1.8 oranında büyümesi olması yönündeydi. Bu gelen verinin ardından dolar küresel bazda değer kazanırken, ABD 10 yıllık faizleri ise %2.09’a yükseldi.

Bugün ABD’de Dallas Fed imalat endeksi verisi açıklanacak. Çarşamba günkü Fed toplantısı öncesinde bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

EURO BÖLGESİ : Cuma günü Euro Bölgesi’nde önemli bir gündem takip edilmedi. Son ECB toplantısında verilen güvercin mesajların ve gelen makro verilerin zayıf olmasıyla baskı altında kalan EURUSD paritesi, ABD büyüme verisinin ardından da bu görünümüne devam etti.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de önemli bir gündem takip edilmedi. Bir süredir baskı altında kalan GBPUSD paritesi, ABD’den gelen büyüme verisinin de etkisiyle baskı altında kalmaya devam etti.

Bugün de İngiltere’de takip edilecek önemli bir ekonomik gündem bulunmuyor.

ASYA: Japonya’da perakende satışlar Haziran ayında yıllık bazda %0.5 artış gösterdi. Beklentiler %0.2 artış olması yönündeydi. Bu verinin piyasalar üzerinde önemli bir etkisi olmadı. Asya borsaları yeni haftaya yatay/satıcılı bir görünüm başladı.

USD/TRY

Paritede teknik sıkışma bir hayli belirgin. Ana eşikler aşağıda 5.60, yukarıda 5.78 olarak takip edilebilir. Ara seviyeler ise aşağıda 5.64, yukarıda ise 5.75 olacaktır. Bu eşiklerden birinde gelecek kırılmada o yönde doğru hareketler hızlanacaktır.

EUR/USD

Paritede geçen hafta gelen kırılmanın ardından satış baskısı ön planda kamaya devam ediyor. Genel resimde 1.1215 altında kalındığı sürece bu baskı devam edecektir. Aşağıda ise yaklaşık son iki yılın dip seviyesi olarak 1.11’ izliyoruz. Geçen hafta bu destekten alımlar gelmişti. Paritede ara direnç olarak 1.110 izlenebilir. Paritede 1.11 kırılması gelirse satışlar derinleşir.

ALTIN

Ons’ta 1413 desteği önemli olmaya devam ediyor. Bu destek altına sarkılırsa 1400’e doğru baskı görebiliriz. Ons’un 1413 üzerinde kalması yukarı yönde hareketler açısından önemli olacaktır. Olası yükselişlerde 1325 ve 1338 kademeli satış seviyeleri olarak izlenebilir.

GBP/USD

Paritede düşen eğilim hareketi devam ediyor. Genel resimde 1.2500 önemli direnç. Bu eşik geçilmeden paritede net bir güçlenmeden bahsetmek zor olacaktır. Ara direnç olarak ise 1.2380 izlenebilir. Paritede aşağıda ise 1.2340 önemli destek olarak izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de satış baskısı devam ediyor. Kısa vadede 10.100, genel resimde 11.000 kritik dirençler olarak izlenebilir. Bu eşikler geçilmeden alım tarafının canlanması zor. Aşağıda ise 9.100 destek olarak izlenebilir. Bu destekten tepki alımları görebiliriz.