Haftanın Son İşlem Gününde Gündem Nispeten Sakin

Sosyal Medya: fbtwprpr

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçinde cari denge Mayıs ayında 0,15 milyar dolar fazla verdi. Beklentiler 0,28 milyar dolar fazla verilmesi yönündeydi. Böylece 12 aylık cari açık 2,3 milyar dolara kadar geriledi. İç talepteki daralma ve yaz aylarında artacak olan turizm gelirleri düşünüldüğünde 12 aylık bazda cari fazla verilmesi muhtemel gözükmekte. Diğer yandan AB, Türkiye ile ilgilibir yaptırım taslağı açıkladı. Bu taslakta kredi kesintilerinden ulaşım, enerji gibi sektörlere ilişkin yaptırımlar bulunuyor. Açıklanan taslakta Akdeniz’de sondaj geriliminin devam etmesi durumunda yaptırımların artacağına yönelik görüş bulunuyor. Ancak bu taslağın geçerlilik kazanması için AB üyelerinden oy birliği gerekmekte. Bu gelişmelerin TL varlıklar üzerinde olumlu veya olumsuz önemli bir etkisinin olmadığını görmekteyiz.
Bugün yurtiçinde Mayıs ayı sanayi üretim verileri takip edilecek. Piyasa beklentisi takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin yıllık bazda %2 daralması yönünde. Beklenti üzerinde bir daralma TL varlıklara olumsuz yansıyabilir. Beklenti altında bir daralma ise nispeten pozitif olacaktır.

ABD: ABD’de Haziran ayında manşet enflasyon yıllık bazda %1.6 ile beklentiler paralelinde artış gösterdi. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda %2.0 olan beklentinin üzerinde %2.1 artış sağladı. Gelen bu veri sonrası dolar endeksi ve ABD 10 yıllık faizlerinin toparlandığını gördük.

Bugün ABD’de Haziran ayı ÜFE verileri açıklanacak. Beklenti üzerindeki veriler dolar endeksi ve faizlerdeki toparlanmayı destekleyecektir. Beklenti altındaki veriler ise sınırlı baskıya neden olabilir.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakindi. ABD’den gelen enflasyon verileri sonrası EURUSD paritesi biraz hareketlense de günü yatay tamamladı. Bugün Euro Bölgesi’nde Mayıs ayına ilişkin sanayi üretim verileri açıklanacak. Bu veriler bölgedeki son duruma ilişkin sinyal vereceği için önemli olacaktır. Zayıf veriler euro üzerinde baskıya neden olabilir.

İNGİLTERE: Dün İngiltere’de ekonomik gündem oldukça sakindi. ABD’den gelen olumlu enflasyon verilerine rağmen GBPUISD paritesi toparlanmaya devam etti.
Bugün de İngiltere’de veri akışı sakin olacak.

ASYA: Japonya’da sanayi üretimi yıllık bazda %2.1 daralma gösterdi. Gündemin nispeten sakin olduğu haftanın son işlem gününde Asya borsaları karışık seyir izliyor.

USD/TRY

Paritede kısa vadede yataylık söz konusu. 5.65 bu aşamada destek olarak izlenebilir. Bu destek altında 200 günlük ortalama olan 5.58’e doğru baskı görebiliriz. Bu bölgeye doğru geri çekilmeler alım fırsatı verebilir. Yukarıda ise 5.70 ilk direnç konumunda. Bu eşik üzerinde 5.75 ana direnç olarak izlenebilir.

EUR/USD

Paritede 1.1280 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 1.1310 ve ardından 1.1330 seviyeleri hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise ilk destek 1.1265’te yer alıyor. Bu destek altında 1.1250 hedeflenebilir.

ALTIN

Ons altında ana destek ve direnç noktaları korunuyor. Daha kısa vadede ise yükseliş eğilim desteği olan 1404’ü izliyoruz. Bu destek kırılırsa 1390’a doğru baskı görebiliriz. Ons’un 1404 üzerinde kalması görünüm açısından pozitif olacaktır. Bu kapsamda 1410 direnci önemli. Bu eşik geçilirse 1417 hedeflenebilir.

GBP/USD

Paritede 1.2400 ana destek bölgesinden gelen toparlanma devam ediyor. Bu aşamada parite için kritik eşik 1.2590 olacaktır. Bu direnç geçilirse alım tarafı kuvvetlenebilir. Olası geri çekilmelerde 1.2500 ara destek olarak izlenebilir. Bu seviye altında paritede baskı oluşabilir.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadeli yükselen eğilim aşağı yönde kırıldı ve satış baskısı görmekteyiz. Bu aşamada 11.000 desteğini izliyoruz. Bu destek de kırılırsa satış baskısı derinleşebilir ve 10.750 hedeflenebilir. Bitcoin’in 11.000 üzerinde kalması nispeten olumlu olacaktır. Bu kapsamda 11.660 ilk kritik direnç noktası olarak izlenebilir.