Öğle Bülteni

Herkes TCMB Ve ECB'nin Kararlarını Bekliyor

Temmuz 25, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 25, 2019

Herkes TCMB Ve ECB'nin Kararlarını Bekliyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Kritik TCMB faiz kararı öncesinde TL varlıklarda oldukça sakin bir seyir söz konusu. Bugün oldukça kritik bir gün. TCMB faiz kararı takip edilecek. Piyasa beklentisi 250bps indirim yapılması yönünde. 250-300bps indirim fiyatların içerisinde olabilir. Özellikle 400bps ve üzeri bir indirim gelirse TL tarafında zayıflık görebiliriz. Ancak aynı zamanda borsada da yukarı yönde hareketler ilk aşamada izlenebilir. Beklentiler paralelinde bir indirim ise borsa tarafında kar satışlarına neden olabilir.

ABD: Bugün ABD’de gündem sakin. Vadeli piyasalarda da oldukça yatay bir hareket görmekteyiz. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek. Bu verinin piyasalar üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır. Piyasalar daha çok yarınki büyüme verisini ön planda tutacaktır.

EURO BÖLGESİ: Almanya’da veriler zayıf gelmeye devam ediyor. Dünkü zayıf PMI verisinin ardından bugün de IFO verileri zayıf geldi. Almanya’da IFO ekonomik beklentileri Temmuz ayında 4 olan beklentinin altında 92.2 olarak açıklandı. Bugünkü ECB faiz kararı ve Draghi konuşması öncesinde bu verinin önemli bir etkisi olmadı. Dax endeksi yatay seyrediyor.

 

Bugün gözler Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve Draghi konuşmasına olacak. Faizlerde bir değişiklik beklenmiyor. Draghi’nin söylemleri önemli olacak. Haziran ayı ortasında yaptığı açıklamada veriler kötüleşirse yeni bir faiz indirimi veya parasal genişleme sinyali vermişti. O günden bu yana da veriler oldukça zayıf seyretti. Eylül ayına ilişkin bir sinyal gelebilir. Bu durum Euro üzerinde baskıya, borsalarda da yukarı yönde harekete neden olabilir.

 

PETROL: Petrolde kısa vadede yüksek dalgalanma olmasına rağmen, son 6 işlem gününe baktığımızda oldukça yatay bir petrol hareketi görmekteyiz.

 

Dün ABD Enerji Bilgi İdaresi’nden gelen stok verileri yüksel azalmaya işaret etmesine rağmen petrol fiyatlarındaki yukarı yönde hareketler nispeten sınırlı kaldı.

BIST-100

Endekste kar satışları var ancak pozitif teknik görünüm korunuyor. Endekste ana destek 100.000 seviyesinde. Görünümün bozulması için bu desteğin atlına sarkılması gerekiyor. Ara destek olarak ise 102.900 izlenebilir. Yukarıda ise 105.000/106.000 bandı direnç bölgesi.

DAX

Endekste 12.450 üzerindeki pozitif görünüm sürüyor. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece alım tarafı ön planda kalmaya devam edebilir. Bu kapsamda 12.600’ü direnç olarak izliyoruz. Olası geri çekilmelerde 12.450 desteği altına sarkılırsa 12.300’e doğru baskı görebiliriz.

DOW JONES

Endekste 26.900 desteği üzerindeki pozitif görünüm korunuyor. Bu aşamada 27.400 civarını direnç olarak izliyoruz. Endeks son döneme bu bölgeyi sık sık test etti ancak kırılma gelmedi. Alımların canlanması için 27.400’ün geçilmesi gerekiyor. 26.900 altına sarkılması durumunda baskı görebiliriz.

WTI

Petrolde kısa vadede oynaklık oldukça yüksek. 57.00 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse alımlar kuvvetlenebilir ve 57.60 hedeflenebilir. Petrolde aşağıda ise 56.20 ilk önemli destek noktası. Bu destek kırılırsa baskı artabilir.

EURTRY

Paritede 6.30 önemli destek. Bu bölge üzerinde alım tarafı değerlendirilebilir. Yukarıda ise 6.40 ve 6.43 dirençler. Özellikle 6.43 geçilirse alımlar hızlanabilir. Paritede 6.30 altında alımlar riskli olacaktır.

ETHUSD

Ethereum’da tepki alımları geldiğini görmekteyiz. 230 direnci geçilmeden alım tarafının kuvvetlenmesi zor. Bu şeik geçilirse ilk aşamada 254’e doğru yükseliş görebiliriz. Ethereum’da ilk destek olarak 202 izlenebilir.