İngiltere’de kritik siyasi gelişmeler yaşanıyor

Sosyal Medya: fbtwprpr

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Ekonomik güven endeksi Temmuz ayında 80,7 iken, Ağustos ayında %7,9 oranında artarak 87,1 oldu. Bu verinin TL varlıklar üzerinde bir etkisini görmedik. Dolar kurunda sakin görünüm sürerken 5.80 üzerinde dalgalanmaya devam ediyor.

Bugün yurtiçinde ticaret verileri açıklanacak. Bu verinin kur üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

ABD: ABD’de ekonomik gündem oldukça sakindi. ABD Başkanı Trump, dün yaptığı açıklamada ‘’Çin’le çok iyi gidiyoruz’’ ifadelerini kullandı. Bu açıdan baktığımızda ticaret savaşına ilişkin belirsizliğin sürdüğünü görmekteyiz. Piyasa daha net ve somut kararlar bekliyor.  Dolar endeksi güçlü duruşunu sürdürürken, ABD 10 yıllık faizler ise %1.45 civarında baskı altında kalmaya devam ediyor.

Bugün ABD’de 2Ç19 büyüme verisinin ikinci revizyonu açıklanacak. Piyasa beklentisi büyümenin %2.1’den %2’ye revize edilmesi yönünde. Beklentilerin altında bir büyüme gelirse dolar endeksi ve faizler baskı altında kalabilir. Güçlü bir büyüme ise yukarı çekecektir.

 

EURO BÖLGESİ: Almanya’da Eylül ayı için GfK tüketici güveni 9.6 puan olan beklentinin hafif üzerinde 9.7 puan olarak açıklandı. Bu verinin piyasa özelinde bir etkisi olmadı. EURUSD paritesindeki zayıf seyrin devam ettiğini görmekteyiz.
Bugün Almanya’da enflasyon ve işsizlik oranı, Euro Bölgesi’nde ise tüketici güveni verileri açıklanacak. Bu verilerin genel resimde piyasada önemli bir etki yapmasını beklemiyoruz. 

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. Ancak Brexit konusunda önemli gelişmeler yaşandı. Başbakan Johnson, Kraliçe’den 9 Eylül-14 Ekim arasında parlamentonun askıya alınmasını talep etti. Kraliçe de bunu onayladı ve parlamento tatile girdi. Brexit’in 31 Ekim’de yapılacağını düşündüğümüzde bu kararın kritik olacağını söyleyebiliriz. Bu haber akışıyla birlikte strlin’de baksı gördük.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin. Brexit gelişmeleri takip edilecek.

ASYA:  Asya piyasalarında bugün gündem sakin. Asya borsalarında sakin bir seyir söz konusu.

USD/TRY

Paritede geçen hafta Pazartesi günü gelen 5.63 kırılmasının ardından başlayan yukarı yönde eğilim devam ediyor.  Kısa vadede 5.77 üzerinde kalınması bu hareketleri destekleyecektir. Yukarıda 5.85 ilk direnç olarak izlenebilir. Bu seviye üzerinde 5.90 hedeflenecektir. Kurda 5.77 altına olası sarkmalarda TL biraz rahatlayabilir ve 5.73’e doğru geri çekilme görebiliriz. Ancak geri çekilmeler bu aşamada alım fırsatı vermeye devam edebilir.

EUR/USD

Paritede düşen eğilim sürüyor. 1.1170 geçilmeden bu düşen eğilim sonlanmayacaktır. Aşağıda 1.1050/1.1030 bölgesi satış pozisyonları için realizasyon bölgesi olarak takip edilebilir.  Paritede olası tepki yükselişlerinde 1.1170 baz alınarak kademeli satışlar denenebilir.

ALTIN

Ons altında oynaklık oldukça yüksek. Kısa vadede 1524 desteğini izliyoruz. Bu destek altında baskı artabilir ve 1510’a doğru baskı görebiliriz. Ons’ta yukarıda ise 1545 ve 1555 seviyeleri direnç noktası olarak izlenebilir. 

GBP/USD

Paritede haber bazlı oynaklık oldukça yüksek. Aşağıda 1.2150 önemli destek noktası. Dünkü sert düşüşte bu bölgeden tepki geldi. Satışların derinleşmesi için 1.2150 altına sarkılması gerekmekte. Yukarıda ise 1.2250 ve 1.23 kritik direnç noktaları olarak izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadeli yükselen eğişim aşağı yönde kırıldı. Bu aşamada gelebilecek satışlara dikkat etmek gerekiyor. 10.000 altında kalındığı sürece baskı ön planda olacaktır. Aşağıda ise 9.200 civarı tepki yükselişleri için değerlendirilebilir.