Sabah Bülteni

Küresel Bazda Artan Endişeler, Risk İştahını Bastırıyor

Ağustos 13, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 13, 2019

Küresel Bazda Artan Endişeler, Risk İştahını Bastırıyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Kurban Bayramı tatili nedeniyle yurtiçinde bir gündem takip edilmedi. Küresel bazda ticaret savaşı, Hong Kong’da yaşanan protestolar gibi risk iştahını düşüren faktörler neticesinde dolar kurunda yukarı yönde hareketlenme görmekteyiz. Ancak bu hareketler mevcut aşamada sınırlı kalıyor.

 

ABD: Dün ABD’de önemli bir gündem takip edilmedi. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin endişelerin artması ve Hong Kong’da yaşanan protestoların yatırımcıları güvenli varlıklara yönelttiğini görmekteyiz. Bu kapsamda borsalarda satışlar yaşanırken, ABD 10 yıllık faizlerinde ise baskı görmekteyiz. Faizler yeniden %1.65’e kadar geriledi.

Bugün ABD’de Temmuz ayı enflasyon verileri açıklanacak. Normal şartlarda gelebilecek yüksek enflasyon verilerinin Fed’in faiz indirim beklentilerini azaltması ve dolar endeksi ile ABD faizlerini yukarı çekmesi beklenir ancak yaşanan gelişmeler bu hareketleri sınırlayabilir. Zayıf enflasyon verileri ise dolar endeksi ve ABD faizlerini baskılamaya devam edecektir.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakindi. Son dönemde belirli bir band içerisinde hareketlenen EURUSD paritesi bu sınırlı hareketlerine devam etti.

Bugün Euro Bölgesi’nde ve Almanya’da ZEW ekonomik güven endeksleri açıklanacak. Bölgeden son dönemde gelen veriler oldukça zayıf sinyaller vermişti. Ticaret savaşını da hesaba kattığımızda güven endekslerinde yaşanacak düşüşler sürpriz olmayacaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. GBPUSD paritesi yaşadığı sert baskının ardından tepkisini vermeye çalışıyor ancak bu hareketlerin zayıf kaldığını görmekteyiz.

Bugün İngiltere işsizlik oranı verileri açıklanacak. Ancak bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

ASYA: ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına dair endişeler ve Hong Kong’daki protestolar küresel bazda risk iştahını düşürürken, riskli varlıklardan kaçışlara neden oluyor. Bu kapsamda Asya borsalarında satıcılı seyir görmekteyiz.

USD/TRY

Paritede genel resimde aşağı yönde eğilim sürüyor. 5.67 seviyesi geçilmeden satış baskısı ortadan kalkmayacaktır. Ancak saatlik grafiklerde toparlanma görmekteyiz. Bu aşamada 5.52 desteği üzerinde kalındığı sürece yukarı yönde hareketler görebiliriz. İlk direnç 5.57’de yer alıyor. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir. Kurda ancak 5.52 altında satış baskısı artabilir.

EUR/USD

Paritede son 5 işlem gününde 1.1250 – 1.1170 arasında dalgalanma görmekteyiz. Yukarıda 1.1250 direnci önemli. Bu eşiğe yükselişler kademeli satış fırsatı vermeye devam edebilir. Paritede aşağıda ise ilk aşamada 1.1170 desteğini izliyoruz. Bu destek altına sarkılırsa baskı artabilir. Paritede kısa vadede yön konusunda belirsizlik sürüyor.

ALTIN

Küresel bazda yaşanan endişeler ons altını yukarı çekmeye devam ediyor. Saatlik grafiklerde yükseliş eğilimi izliyoruz. 1508 desteği üzerinde kalındığı sürece alım tarafı ön planda olacaktır. Yukarıda ise 1520 direnci kritik. Bu eşik geçilirse alımlar hızlanabilir. Ons’a 1508 altına sarkılması durumunda kısa vadede ivme kaybı görebiliriz.

GBP/USD

Paritede genel resimde satış baskısı devam ediyor. Kısa vadede tepki alımları gelebilir ancak mevcut konjonktürde bu alımlar zayıf kalabilir ve satış fırsatı verebilir. 1.2080 ilk direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 1.21 direncine doğru tepkinin devamını bekleyebiliriz. Paritede aşağıda ise 1.2060 ilk destek olarak ön planda. Bu destek altına sarkılırsa 1.2020 seviyesine doğru baskı oluşabilir.

BTC/USD

Bitcoin’de 11.000 desteği üzerindeki tutunma devam ediyor. Bu bölge üzerinde kalındığı sürece teknik görünüm de pozitif olacaktır. İlk direnç olarak 11.600 izlenebilir. Bu eşik geçilirse 12.200 hedeflenebilir. Bitcoin’de 11.000 desteği alına olası sarkmalarda satış baskısı ön planda olacaktır.