Öğle Bülteni

Küresel Bazda Gündem Oldukça Sakin

Temmuz 15, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 15, 2019

Küresel Bazda Gündem Oldukça Sakin

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçi piyasalar 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü nedeniyle kapalı. Bu nedenle BIST-100 endeksinde işlem gerçekleşmiyor. Piyasalar yarın açılacak. Cuma günü S-400 gelişmeleri ve Fitch’in not indirim kararının ardından yarınki açılışta nispeten zayıf bir görünüm görebiliriz. Burada dolar kurunun hareketi önemli olacak. Mevcut durumda sıcak gündeme rağmen TL’deki kayıpların sınırlı kaldığını söyleyebiliriz.

ABD: Bugün küresel bazda ekonomik gündemler oldukça sakin. ABD tarafında da önemli bir gündem takip edilmiyor. Bu kapsamda baktığımızda ABD vadelilerinin %0.10 gibi oldukça sınırlı pozitif hareket içerisinde olduğunu görmekteyiz.

EURO BÖLGESİ: Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem oldukça sakin. Geçtiğimiz iki hafta boyunca Almanya’da fabrika siparişleri, perakende satışlar ve sanayi üretimi gibi veriler ekonomiye ilişkin oldukça olumsuz sinyaller vermişti. Bu aşamada endeks üzerindeki baskının yeni haftanın ilk işlem gününde sınırlı da olsa devam ettiğini görmekteyiz.

 

PETROL: Bugün küresel bazda gelişmeler oldukça sakin. Çin ekonomisi 2Ç19’da beklentiler dahilinde %6.2 büyüne gerçekleştirdi. Büyümede olumlu veya olumsuz herhangi bir sürpriz yaşanmamasının da etkisiyle petrol fiyatlarında bugün oldukça yatay hareketler izliyoruz.

 

Geçtiğimiz hafta gerek Amerikan Petrol Enstitüsü gerekse ABD Enerji Bilgi İdaresi’nden gelen stok verileri beklentilerin üzerinde azalma göstermişti. Bu hafta da gelecek olan stok verilerinin petrol fiyatları üzerinde etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

DAX

Endeks kritik 12.450 direnicinin altında işlem görüyor. Bu direnç altında kalındığı sürece satış baskısı ön planda olmaya devam edecektir. Geri çekilmenin devamında ilk destek olarak 12.300’ü izliyoruz. Bu destek altına sarkılırsa kritik öneme sahip olan 12.200’e doğru baskı görebiliriz. Endekste gelebilecek olası toparlanmalarda 12.450 direnci ön planda olmaya devam edecektir. Alımların güçlenmesi için bu eşiğin geçilmesi gerekiyor.

DOW JONES

Endekste pozitif ivmelenme sürüyor. Kısa vadede 26.900 üzerinde kalınması bu görünümün devam açısından önemli olacak. Bu kapsamda endekste ana direnç olarak 27.400 izlenebilir. Bu bölgeye yükselişlerde kısa süreli de olsa kar satışları görülebilir. Endeksin 26.900 desteği altına sarkması durumunda ivme kaybı görebiliriz ve 26.700 hedeflenebilir.

WTI

Petrolde saatlik grafiklerde düşen eğilim izliyoruz. Bu eğilimin direnç noktası 60.50’de yer alıyor. Yeni bir alım momentumu için bu eşiğin geçilmesi gerekiyor. Petrol 60.50 direnci altında kalmaya devam ettiği her durumda düşen eğilim desteği olan 59.80’e doğru düşüş potansiyeli bulunmakta. Eğer bu destek kırılırsa satış baskısı derinleşecektir.

EURTRY

Paritede kısa vadede teknik sıkışmayı izliyoruz. Yukarıda 6.47 parite için kritik direnç noktası olarak izlenebilir. Alım tarafının canlanması için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte. 6.47 geçilirse 6.51 hedeflenebilir. Paritede aşağıda ise 6.4250 ilk kritik destek noktası. Bu destek kırılırsa 6.39’a doğru satış baskısı görebiliriz.

ETHUSD

Ethereum’da satış baskısının ön planda olduğu bire süreç içerisindeyiz. Kısa vadede 230 direncini izliyoruz. Bu eşik yukarı yönde geçilirse toparlanma eğilimi güçlenecektir. Böyle bir durumda 239’a kadar hızlı bir toparlanma eğilimi görebiliriz. Ancak 230 direnci geçilmediği sürece alım tarafı riskli kalabilir. 230 direnci altındaki durumlarda 214 destek bölgesine doğru düşüş potansiyeli görebiliriz.