Sabah Bülteni

Küresel Bazda Sakin Bir Ekonomik Gündem Var

Ağustos 20, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 20, 2019

Küresel Bazda Sakin Bir Ekonomik Gündem Var

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: TCMB, dün zorunlu karşılıklarda yeni bir adım attı. Yapılan açıklama oldukça uzun ancak özet olarak şunları söyleyebiliriz; TCMB bankaların piyasaya TL kredi vermesini istiyor. Atılan bu adım kredi veren bankaları destekleyici, kredi vermeyen bankaları ise zorlayıcı nitelikte. Bu durum TL üzerinde baskı oluşturdu ve dolar kuru 5.66 seviyelerini test etti.

 

Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak. Konut satış verileri açıklanacak ancak bu verilerin bir etkisi olmayacaktır.

 

ABD: Dün ABD’de ekonomik gündem oldukça sakindi. ABD 10 yıllık faizleri geçen hafta %1.50’ye kadar geriledikten sonra dün %1.60 üzerini test etti. Dolar endeksi ise güçlü seyrini korudu.

Bugün de ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.

 

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde enflasyon Temmuz ayında aylık bazda %0.5 daraldı. Beklentiler %0.4 daralma olması yönündeydi. Böylece yıllık enflasyon %1.1’den %1.0’a geriledi. Gerek ekonomik aktiviteler gerekse enflasyon tarafında zayıf seyrin sürdüğünü görmekteyiz. Bu durum ECB’nin Eylül ayında yeni bir parasal teşvik yapma ihtimalini artırıyor. Tüm bu durumlar ise Euro üzerinde baskı oluşturuyor.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de önemli bir gündem takip edilmedi. ABD faizlerindeki toparlanma ve dolar endeksindeki güçlü duruş neticesinde GBPUSD paritesinde sınırlı satıcılı bir seyir izledik.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin.

ASYA: Bugün Asya piyasalarında ekonomik gündem oldukça sakin. Ticaret savaşına ilişkin karışık beklentiler piyasalarsa da karışıklığa neden oluyor.

USD/TRY

Paritede yaşanan teknik sıkışma dün yukarı yönde geçildi. Bu aşamada 5.63 üzerinde kalınması yukarı yönde hareketlerin devamı açısından önemli olacaktır. Bu kapsamda 5.67 ve 5.73 dirençleri sırasıyla izlenebilir. Paritenin 5.63 altına sarkması TL için nispeten olumlu olacaktır ve bu aşamada 5.60’a doğru geri çekilme görebiliriz.

EUR/USD

Paritede genel resimde düşen eğilim içerisinde kalmaya devam ediyor. Pariteye gelebilecek tepki alımları kademeli satış fırsatı vermeye devam edecektir. Kısa vadede 1.1110 ve 1.1150 genel resimde ise 1.1230 altında kalındığı sürece baskı ön planda olacaktır. Aşağıda ilk destek 1.1060’da yer alıyor. Bu seviye altında baskı artabilir.

ALTIN

Ons altında kısa vadede ivme kaybı görmekteyiz. 1503 direnci altında kalındığı sürece baskı ön planda olacaktır. Özellikle 1493 desteği kırılırsa 1480’e doğru baskı görebiliriz. Ons’ta 1503 direnci üzerinde alım tarafı yeniden canlanabilir.

GBP/USD

Genel resimde düşen trendde olan parite, kısa vadede ise toparlanma sürecinde. Kıs vadede 1.2080 üzerinde kaldığı sürece bu toparlanma eğilimi de devam edecektir. Yukarıda 1.2175 ilk kritik direnç noktası. Alımların güçlenmesi için bu direncin geçilmesi gerekmekte.

BTC/USD

Geçen hafta sert satış baskısı altında kalan Bitcoin’de toparlanma çabası görmekteyiz. 11.000 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse yukarı yönde eğilim kuvvetlenecektir. Bu kapsamda 11.200 ve 11.600 hedeflenebilir. Bitcoin’de pozitif görünümün bozulması için 10.500 altına sarkılması gerekmekte.