Öğle Bülteni

Merkez Bankaları Sonrası Piyasalarda Pozitif Hava

Eylül 13, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 13, 2019

Merkez Bankaları Sonrası Piyasalarda Pozitif Hava

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Sanayi üretimi Temmuz ayında yıllık bazda %1.2 daraldı. Cari denge ise 1,16 milyar$ fazla verdi. Ekonomide yaşanan daralmanın bu verilerde etkisin görmekteyiz. Dün gelen faiz indirim kararının ardından dolar kuru 5.68 civarında sakin seyrederken, BIST-100 endeksinde ise küresel hareketlere paralel şekilde pozitif görünüm ön planda.

ABD: Ticaret savaşına ilişkin azalan endişeler risk iştahını yukarıda tutuyor. Bu durum ABD piyasalarını olumlu anlamda destekliyor. Dün gelen güçlü enflasyon verilerinin ardından ABD 10 yıllık faizlerinde %1.80 üzeri test edildi.
Bugün perakende satışlar verisi açıklanacak. Bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır. Beklenti üzerindeki veriler borsaları olumlu anlamda destekleyecektir.

EURO BÖLGESİ:  Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin. Dün ECB’den gelen faiz indirimi ve parasal genişleme adımının ardından Dax endeksinde pozitif hareketler görmekteyiz.

PETROL:  Risk iştahındaki artış ve stoklardaki azalışa rağmen petrolde aşağı yönde hareketler görmekteyiz. Buna sebep olarak ABD’nin İran’a yaptırımları azaltacağı beklentileri gösterilebilir. Bu durum fiyatları aşağı çekiyor.

BIST100

Endekste pozitif teknik görünüm korunuyor. Kısa vadede 101.700 üzerinde kalınması önemli. Yukarıda 103.000 seviyesi önemli direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 104.100 hedeflenebilir.
BİST100

DAX

Endekste pozitif teknik görünüm sürüyor. Kısa vadede 12.300 üzerinde kalındığı sürece bu eğilim korunacaktır. Endekste 12.450 ise ilk kritik direnç noktası konumunda. Olası geri çekilmelerde destekler takip edilmeli.
DAX

DOW JONES

Endekste 27.000 eşiği geçildi. Bu bölge üzerinde kalınması yukarı yönde hareketleri destekleyecektir. Bu kapsamda 27.300 kritik direnç noktası olarak izlenebilir. Endeksin 27.000 altına sarkması durumunda baskı görebiliriz.
DOW JONES

WTI

Petrolde oynaklık yüksek. Yükseliş trend desteği 53.50 seviyesinden geçiyor. Olası geri çekilmelerde bu bölge baz alınarak fırsat yaratılabilir. Yukarıda ise 55.20 kritik eşik. Alımların canlanması için bu direncin geçilmesi gerekmekte.
WTI

EURTRY

Paritede yukarı yönde bir eğilim var. 6.23 üzerinde kalındığı sürece alım tarafı değerlendirilebilir. Paritede yukarıda ise 6.30 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse alımlar ivmelenecektir.
EURTRY

ETHUSD

Ethereum’da yataylık sürüyor. Kısa vadede 185 direnci kritik. Bu bölge geçilirse alım tarafı kuvvetlenecektir. Geri çekilmelerde ise 165’i ana destek olarak izlemeye devam ediyoruz.
ETH